FİNANS

Borsa İstanbul’da Gong, Kadın-Erkek Eşitliği için çaldı

2017-03-13 16:43:43

Borsa İstanbul ev sahipliğinde, UN Global Compact, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women), Dünya Borsalar Federasyonu (World Federation of Exchanges-WFE), Borsa Yatırım Fonlarındaki Kadınlar Platformu (Women in ETFs), Sürdürülebilir Borsalar Girişimi (Sustainable Stock Exchanges Initiative-SSE) ve Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC (Uluslararası Finans Kurumu) katılımı ile iş dünyasını toplumsal cinsiyet eşitliğini geliştirmeye ve kadınların ekonomik hayatta güçlenmesini desteklemeye çağırmak amacıyla 8 Mart 2017 tarihinde bir gong töreni düzenlendi.

Törene katılan T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, “2023 hedefimiz kadın istihdamını yüzde 41’e çıkarmak” şeklinde konuştu. 

Borsa İstanbul dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından toplam 40 borsa, Mart ayının ilk haftasında gong törenlerine ev sahipliği yapıyor.

UN Global Compact, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, Dünya Borsalar, Borsa Yatırım Fonlarındaki Kadınlar Platformu, Sürdürülebilir Borsalar Girişimi ve Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC toplumsal cinsiyet eşitliğinin ve kadınların ekonomik olarak güçlenmesinin iş dünyası ve sürdürülebilir kalkınma için önemine dikkat çekmek amacıyla 2015’ten beri 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesi, Mart ayının ilk haftası dünya borsalarının açılış veya kapanış gong törenlerinde “Eşitlik için Borsa Gongunun Çalınması” (“Ring the Bell for Equality”) adı altında etkinlikler düzenliyor.

Bu sene Borsa İstanbul’un da aralarında bulunduğu, Avustralya’dan Toronto’ya, Londra’dan Hong Kong’a kadar 40 borsa gong törenlerine ev sahipliği yapıyor.

Sürdürülebilir Borsalar Girişimi’nin kurucu üyesi Borsa İstanbul da, gong törenine 2017 yılında üçüncü kez ev sahipliği yaptı. Gong T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Şam’da yaşayan, Rusya’nın bombalaması sonrasında da önce Ürdün’e, sonra Türkiye’ye geçen İman Ali ve kızı Revan Ali, UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Ingibjörg Solrun Gísladóttir, IFC Türkiye Direktörü Aisha Williams, Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seçkin, SUTEKS Group Yönetim Kurulu Başkanı ve WEPs İş Dünyası Sözcüsü Nur Ger ve törenin sunuculuğunu gerçekleştiren Jülide Ateş tarafından çalındı.

Dr. Fatma Betül Sayan Kaya: “2023 hedefimiz kadın istihdamını yüzde 41’e çıkarmak”

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, “Hem Hükümet hem de Bakanlık olarak kadının ekonomide, siyasette ve karar alma mekanizmalarında daha aktif rol alması için pozitif ayrımcılığı getirdik. Teşviklerle kadınlarımızın iş hayatında güçlü bir şekilde yer almalarını sağlıyoruz. Kadınlarımızın iş gücüne katılma oranı yüzde 33’ün üzerine çıktı. 2023 hedefimiz kadın istihdamını yüzde 41’e çıkarmak” dedi.
Kadınların demokrasinin, özgürlüğün teminatı olduklarını 15 Temmuz’da tüm dünyaya gösterdiğini kaydeden Kaya, “Ben bu 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü tüm şehit ve gazi kadınlarımıza ithaf etmek istiyorum. Dünya durdukça kadın şehitlerimizi asla unutmayacağız. Onlar 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün gerçek kahramanlarıdır” ifadelerini kullandı.


Borsa İstanbul’un açılış gongunu kadınlar için, eşitlik ve adalet için çaldıklarını kaydeden Kaya, “Umarım bu sesi, doğudan batıya tüm dünya duyar. Bu ses kadın girişimcilerimizin, kadın çalışanlarımızın sesi olsun. Emeğin, adaletin sesi olsun. Aynı zamanda vatanı için eşleri, evlatları şehit edilen onurlu, vefakar kadınlarımızın, annelerimizin sesi olsun” değerlendirmesini yaptı.

Karadağ: “Fırsat eşitliği olmadan bir ülkenin kalkınması mümkün değil”


“Eşitlik için Borsa Gongunun Çalınması” törenine ev sahipliği yapan Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ ise, “Sosyal hayattan sağlığa, eğitimden iş hayatına; tüm kadınlarımıza adalet ve eşitlik için gayret gösterirken bir noktanın önemine dikkat çekmek istiyorum. Bütün bu çalışmalar, onlara bir lütuf ya da tek taraflı bir fayda şeklinde asla değerlendirilmemelidir. Tam tersine, atılan tüm adımlar ülkemiz ve hepimiz içindir. Çünkü, sosyal adalet ve fırsat eşitliği olmadan bir ülkenin kalkınması mümkün değildir. Bu çerçevede, hanımefendilerin hayatın her alanında varlığını güçlendirmek büyük önem arz ediyor. Özellikle, iş hayatında fırsat eşitliğini sağlamak ve iş gücüne katılımlarını artırmak sadece onların hakkını teslim etmek değil, ülkemizin geleceğine de yatırım yapmak anlamına geliyor. Borsa İstanbul olarak fırsat eşitliğini öne çıkaran her projeye destek vermeye ve paydaşlarımızla iş birliğine bundan sonra da devam edeceğiz. Şirketlerimiz ve yatırımcılarımız arasında farkındalığı artıracak uygulamalara katkı sağlamayı sürdüreceğiz” dedi.


Gong Töreninde konuşma yapan diğer kurum temsilcileri fırsat eşitliği mesajı verdiler

UN Women Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Ingibjörg Solrun Gísladóttir ise, “OECD ülkeleri arasında ev işi ve ücretsiz bakım işini en uzun saatler yapanlar Türk kadınları. Sonuç olarak da Türkiye OECD ülkeleri arasında kadınların iş gücüne katılma oranı en düşük ülke. Ev işleri ve ücretsiz bakım yükü, belki de güvenli ve ücretli şekilde ekonomiye katkı yapmalarının önündeki en büyük engel. Dolayısıyla, kadınların ev işi ve ücretsiz bakım işlerini azaltmak için sosyal altyapı hizmetlerinin geliştirilmesine gerçekten destek olmalıyız. Böylece Türkiye’de kadınların iş piyasalarına katılımı artabilir ve kadınlar için güvenlikli ve iyi nitelikli işler yaratılabilir” şeklinde konuştu.

IFC Türkiye Direktörü Aisha Williams ise şunları söyledi: “Dünya genelinde cinsiyet çeşitliliğine sahip şirketler daha iyi kurumsal yönetim sergiliyor ve genel olarak daha rekabetçi, yenilikçi, bünyesi sağlam şirketler oluyorlar. Bugün dünyada pek çok ülke cinsiyet eşitsizliği nedeniyle iş gücünün önemli bir kısmını ve potansiyelini kaybediyor. IFC özel sektörde cinsiyet eşitliğinin sağlanması için tüm dünyada 1000'den fazla finansal kurum ile iş birliği yaparak kadın girişimcileri ve kadınların iş gücüne katılımını destekliyor.”

Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Seçkin de konuşmasında, “Kadınların toplumun ve çalışma hayatının her aşamasında daha çok yer alması, daha adil ve istikrarlı bir kalkınma ve daha güçlü bir ekonomi anlamına geliyor. Bu nedenle #eşitlikkazandırır diyoruz” şeklinde konuştu.
SUTEKS Group Yönetim Kurulu Başkanı ve WEPs İş Dünyası Sözcüsü Nur Ger ise, “Tarihte hiçbir eşitsizlik böyle kısa sürede çözüme ulaşmıyor. O yüzden araştırmaların 170 yıl sonra gelecek dediği eşitliği satın almıyorum” dedi. “Toplumsal cinsiyet eşitliği sosyal sorumluluk değil, bir ekonomi meselesi” diyen Ger, WEPs’i imzalayan ve 7 ilkeyi uygulayan şirketlerin de bunu bildiğini belirtti.


74 şirket Kadının Güçlenmesi Prensiplerini imzaladı

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin tüm Birleşmiş Milletler üyesi devletlere toplumsal cinsiyet eşitliği çalışmalarını hızlandırmaları, kadınların ve kız çocuklarının haklarını geliştirmeleri ve 2030’a kadar kadın-erkek eşitliğini tam olarak sağlamaları amacıyla yaptığı “Hedef 2030’a Kadar Cinsiyet Eşitliği: Harekete Geç” çağrısı kapsamında düzenlenen gong töreninin ardından Kadının Güçlenmesi Prensiplerini (Women’s Empowerment Principles - WEPs) yeni imzalayan 74 şirket tebrik edildi.

Kadının Güçlenmesi Prensipleri, kadınların, tüm sektörlerde ve her düzeyde, ekonomik yaşamın içinde yer alabilmelerini sağlamak amacıyla kadınların güçlenmesini hedefleyen özel sektörün küresel en önemli girişimlerinden biri. 2010 yılında UN Global Compact ve Birleşmiş Milletler Kadın Birimi ortaklığında oluşturulan WEPs platformu, özel sektöre; iş yerlerinde, piyasalarda ve toplum genelinde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için dikkate almaları gereken önemli noktaları sunuyor. WEPs bu kapsamda, iş dünyası liderlerinin, toplumsal cinsiyet eşitliğini ilerletecek şirket politikaları oluşturmaya yönelik 7 ilkeye açıkça taahhüt vermelerini talep ediyor.

Törende T.C Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında gazi olan Jale Usta’ya, Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ da İman ve Revan Ali’ye hediye takdiminde bulundular.  

BIST 100

XU100

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın