FİNANS

Borsa İstanbul'da gong 'Küresel Para Haftası' açılışı için çaldı

2018-03-13 10:12:36

Borsa İstanbul'da açılış gongu, bu yılki teması "Para işleri önemlidir" olarak belirlenen "Küresel Para Haftası" için çaldı.

Gong törenine Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Muhittin Esen, Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) Kurucu Başkanı Özlem Denizmen, FODER Başkan Yardımcısı Attila Köksal ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra farklı okullardan çok sayıda lise öğrencisi katıldı.

Gerçekleştirilen gong töreninin ardından konuşan Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Muhittin Esen, Küresel Para Haftasının, çocuklara ve gençlere bilinçli yatırım, tasarruf etme, istihdam kazanma ve girişimci olma gibi konularda ilham vermeyi amaçladığını belirterek finansal okur-yazarlığın geliştirilmesinin, tasarruf ve yatırım bilincinin artırılması, finansal istikrarın ve sermaye piyasalarımızın gelişimi açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.

Yatırımcıların finansal ürünler ve kavramlar hakkında yeterli bilgiye sahip olması, finansal risk ve alternatifler arasında tercihte bulunabilecek farkındalığa sahip olması finansal refahın korunması ve artırılmasında yasal düzenlemelerden daha fazla önem taşıdığını ifade eden Esen, Borsa İstanbul’un kendi özkaynakları ile finanse ettiği “Eğitime Fiziksel Katkı Projesi” ile bugüne kadar eğitime yaklaşık 1.5 milyar TL fon sağladığını ve 432 eğitim kurumu inşa ederek yaklaşık 800 bin öğrenciye ulaştığını ifade etti ve “finansal okur yazarlığın artırılmasında atılacak en önemli adımlardan birisi eğitim müfredatına dahil edilmesini sağlamak olacaktır” dedi.

FODER Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Denizmen ise törende yaptığı konuşmada; “Küresel Para Haftası 130 ülkede bugün başlıyor. Gong töreni ile birlikte açılış yapan 50’yi aşkın ülkeden biri olmaktan dolayı mutluyuz.” dedi. Özlem Denizmen konuşmasına şöyle devam etti: “Finansal okuryazarlık, sürdürülebilir kalkınma ve büyümenin temel parametrelerinden biridir. Gençler ve çocuklar toplumların en önemli yapıtaşlarıdır. Küçük yaşta oluşacak tasarruf bilinci, hem gençlerimizin hem de ülkemizin geleceği için atılmış verimli bir tohumdur. Küresel Para Haftası’nın çocuklara ve gençlere odaklanmasını, etki alanı açısından çok önemsiyoruz. Akıllı tasarruf etmeyi bilen yeni nesiller, akıllı ekonominin olmazsa olmaz koşuludur. FODER üyeleri, çalışanları ve gönüllüleri olarak bizler gençlerimize ve çocuklarımıza bu bilinci kazandırmak için projeler gerçekleştiriyoruz.”

Finansal Okuryazarlık Eğitimi

Tören sonrasında katılan lise öğrencilerine FODER Genel Başkan Yardımcısı Attila Köksal tarafından “Parasını Yöneten Hayatını Yönetir” mottosuyla finansal okuryazarlık eğitimi verilerek öğrencilere katılım sertifikası dağıtıldı.

Küresel para haftası etkinlikleri hafta boyunca devam edecek.

 

 

 

 

 

BIST 100

XU100

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın