FİNANS

Borsa İstanbul'da Gong TÜBİTAK Marmara Teknokent İş Birliği için çaldı

2017-12-22 11:33:25

Borsa İstanbul ile TÜBİTAK Marmara Teknokent A.Ş. arasında iki kurumun faaliyet konuları ve amaçları çerçevesinde, Türkiye’deki teknoloji, girişim ve inovasyon ekosistemini güçlendirmek üzere iş birliği yürütmelerini teminen bir iş birliği protokolü imzalandı. İş Birliği kapsamında risk sermayesi bünyesinde desteklenecek ilk firma ise DTİ İmplant olacak.

Protokole ilişkin olarak 21 Aralık 2017 tarihinde Borsa İstanbul ev sahipliğinde bir gong ve imza töreni düzenlendi. Açılış gongunun Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet KARADAĞ, TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Dr. Orhan ÇÖMLEK ve bu iş birliğinin ilk modeli olan DTİ İmplant’ın Genel Müdürü Dr. Talat BUĞUR tarafından çalınması ve konuşmaları takiben Sn. Karadağ  ve Sn. Orhan Çömlek’in iş birliği protokolünü imzalamasıyla tören sona erdi.

Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet KARADAĞ konuşmasında, Borsa İstanbul olarak küçük ölçekli start-up firmaların fon sağlamak için halka arz olmaları durumunda aynı zamanda kurumsallaşamadıkları sürece beklenen başarıyı yakalayamadıklarını gözlemlediklerini, bu nedenle söz konusu firmaları kote etmek yerine geçtiğimiz yıllarda girişimci ve fon sağlayıcıları bir araya getirmek üzere kurulan Özel Pazar aracılığıyla fona ulaşmalarına ve aynı zamanda kurumsallaşmalarına katkıda bulunmayı tercih ettiklerini belirtti. TÜBİTAK Marmara Teknokent‘in ülkemiz sanayisinin ve teknolojisinin gelişmesi için değerli firmalara ortam hazırlaması ve çok ciddi katkılar sağlaması sebebiyle Borsa İstanbul için çok doğru bir havuz olduğunu söyleyen Karadağ önümüzdeki dönemde DTİ örneğinde olduğu gibi bu havuzdan firmalarla yakın iş birliği süreci başlatıyor olacaklarını ekledi ve sözlerini imzalanacak olan iş birliği protokolünün ülkemizdeki teknoloji, girişim ve inovasyon sisteminin güçlendirilmesine katkı sağlaması temennisi ile bitirdi.

TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Dr. Orhan ÇÖMLEK ise Türkiye’deki AR-GE sisteminde yeni start-upların çok hızlı bir şekilde Türkiye Ekononomisi’ne katkı sağlayabilir hale gelmelerine çok önem verdiklerini ve bu kapsamda start-upların kurumsallaşması adına belli konularda mentörlük desteği almaları için kuluçka merkezlerinde ağırladıklarını, sonrasında ise Teknokent firması olarak büyümeleri ve Pazar’da sadece kendi çalışmaları ile yer bulmaları değil aynı zamanda kamu kaynaklarından faydalanmaları için çalışma yürüttüklerini ifade etti. Borsa İstanbul ile imzalanacak olan iş birliği protokolünün ve bu kapsamdaki girişim sermayesi destekleme programının ülkemizden start-up göçü yaşanmaması açısından da çok önemli olduğunu vurguladı.

DTİ İmplant Genel Müdürü Dr. Talat BUĞUR bilimi insanlığa hizmet olarak gördüklerini, bir Türk firması olarak bu konuda üzerlerine düşeni yapmakta olduklarını ve yapmaya da devam edeceklerini dile getirdi. Protokole ilişkin olarak; kalıpları yıkarak alışılmışın dışında bir model yaratıp TÜBİTAK sanayi iş birliğinin gerçekleşmesini sağladığı için Dr. Orhan Çömlek’e  ve her platformda vermiş olduğu destek için Himmet Karadağ’a teşekkürlerini iletti.

 

 

 

 

 

 

 

BIST 100

XU100

Hacim verileri 15 dakika gecikmelidir.

BIST endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. BIST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BIST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BIST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın