FİNANS

Gong, Re-pie Avrasya Fonu için çaldı

2018-05-15 17:23:48

 

Türkiye’nin ilk gayrimenkul portföy yönetimi şirketi Re-pie, fonlarından Avrasya Stratejik Gayrimenkul Yatırım Fonu için Borsa İstanbul’da gong çaldı.

Re-pie Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. 300 milyon TL’ye yakın portföy büyüklüğü ile 23 emeklilik yatırım fonu dahil olmak üzere toplamda 97 yerli ve yabancı nitelikli yatırımcıya hizmet veriyor. Emeklilik fonları sayesinde ulaştığı dolaylı yatırımcı sayısı ise 1 milyon 300 bin kişi civarında. Re-pie, aktif olarak yönettiği 3 gayrimenkul yatırım fonu ve 1 girişim sermayesi yatırım fonu ile toplamda 2.2 milyon metrekare varlığa sahip durumda.

Borsa İstanbul Nitelikli Yatırımcı İşlem Pazarı’nda (NYİP) kote olan Avrasya Gayrimenkul Yatırım Fonu, öncelik arsa ve arazi niteliğindeki varlıklar olmak üzere Türkiye’de gayrimenkullere yatırım yapıyor. 2018 yılı birinci çeyreğinde ilk talep toplamasını tamamlayan Avrasya Stratejik Gayrimenkul Yatırım  fonu yıl sonuna kadar 1 milyon metrekare yatırıma ulaşmayı hedeflemektedir. 

 

Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Dr. Korkmaz Ergun “Borsa olarak, Borsamızda işlem yapan yatırımcılara güven veren bir piyasa olma hedefindeyiz.

Borsamızın sunduğu çok güzel bir fırsat olan, Paylar için açtığımız Nitelikli Yatırımcı İşlem Pazarını, Borsamızda işlem görmeyen şirketlerin dikkatine tekrar sunmak istiyorum.

 

Paylarını halka arz etmek istemeyen, ancak Borsamızda işlem görmek isteyen şirketler, paylarını niteliki yatırımcıya ihraç ederek Borsamızın Nitelikli Yatırımcı İşlem Pazarında işlem görebilirler. 

 

Payların Nitelikli Yatırımcı İşlem Pazarında işlem görebilmesi için, bir izahname hazırlanmasına gerek bulunmamaktadır, ihraç belgesi yeterlidir. Bu Pazar için, Borsamızın bir sayısal koşulu da bulunmamaktadır. Başvuran şirketlerin hukuki durumu, faaliyetleri ve finansal durumunun olumlu olmasını yeterli görmekteyiz.” dedi. 

Re-pie Portföy Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Emre Çamlıbel, ‘’Bu gong ile gayrimenkullerin menkulleşmesine katkı verdik. Avrasya gayrimenkul fonumuzu borsaya kote ederek yatırımcılara aracı kurumları üzerinden gayrimenkule yatırım olanağı sağlamış olduk. Amacımız, stratejik arsa ve arazilere yatırım yaparak orta ve uzun vadede sermaye büyümesi sağlamak ve bu suretle yatırımcılarımıza anlamlı reel getiri kazandırmaktır.’’ dedi.

 

Re-pie Portföy Genel Müdürü Hasan Bayhan ise; ‘’Avrasya Gayrimenkul Yatırım Fonu arsa/arazi yatırımları yaparken; bir yılını doldurmuş ve son bir yıllık getirisi % 27 olan Re-pie Anadolu Stratejik Gayrimenkul Fonu’muza benzer şekilde çok sayıda tapuya yatırım yapacaktır. Ortalama 10-15 dönüm olarak hedeflediğimiz parsel büyüklükleri fonun likidasyonu için önemli bir avantaj olacaktır. Çoğunlukla ham arazi olarak yapacağımız yatırımlardan dolayı ve metrekare başına görece düşük alım fiyatımızın yarattığı baz etkisi sayesinde orta vadede önemli değer artışları yaşanmasını bekliyoruz. Portföyün çeşitlenmesi için farklı şehir ve mahallere yatırımlar yapmayı planlıyoruz.’’ dedi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

BIST 100

XU100

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın