FİNANS

VİOP, Rekorlarla Geçirdiği Şubat Ayını Yeni Rekorlarla Tamamladı

2015-03-23 14:19:52

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP), DolarTL Vadeli İşlem Sözleşmelerinde 27 Şubat 2015 tarihinde günlük işlem hacmi tarihinde ilk defa 1 milyar TL’yi geçerek yeni bir rekor daha kırıldı. Borsa İstanbul VİOP’ta Şubat ayında, aylık Döviz Vadeli İşlem Sözleşmeleri işlem hacmi rekoru ve aylık toplam işlem hacmi rekorları da kırılmıştı.

Borsa İstanbul A.Ş. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP), geniş finansal ürün yelpazesiyle yatırımcıların ve şirketlerin her türlü risklerinin yönetilmesinde merkezi karşı taraf güvencesi ve artan likiditesi ile bölgesinin tercih edilen platform olma yolunda ilerlerken, geçtiğimiz Şubat ayını rekorlarla tamamladı.

VİOP’ta, DolarTL Vadeli İşlem Sözleşmeleri işlem hacminde tüm zamanların rekoru, 27 Şubat 2015 tarihinde ulaşılan 1.029.675.327 TL ile kırıldı. Günlük işlem hacminde ilk defa 1 milyar TL psikolojik bariyerini geçen DolarTL Vadeli İşlem Sözleşmeleri, her geçen gün şirketlerin ve yatırımcıların döviz risklerini yönetmek için daha çok tercih ettikleri bir ürün olmaya devam ediyor. Aynı gün DolarTL Vadeli İşlem Sözleşmelerinde gerçekleşen işlem miktarı ise 406 bin 332 adet sözleşme oldu. VİOP’ta, DolarTL Vadeli İşlem Sözleşmeleri işlem hacmi rekoru daha önce 16.12.2014 tarihinde kırılmış ve bu tarihte 475 milyon TL değerinde işlem hacmi gerçekleşmişti.

Öte yandan, geçtiğimiz Şubat ayında Döviz Vadeli İşlem Sözleşmeleri aylık işlem hacminde tüm zamanların rekoru 7,5 milyar TL ile kırıldı. Şubat ayında Döviz Vadeli İşlem Sözleşmelerinde gerçekleşen işlem miktarı ise 3 milyon adet sözleşme oldu. VİOP’ta, Döviz Vadeli İşlem Sözleşmeleri aylık işlem hacmi rekoru daha önce 2011 yılı Ekim ayında kırılmış ve söz konusu ayda 5,3 milyar TL değerinde işlem hacmi gerçekleşmişti.

Ayrıca, VİOP’ta Şubat ayında toplam işlem hacmi rekoru da kırıldı. Şubat ayında toplamda VİOP’ta 51 milyar TL’lik bir işlem hacmi gerçekleşti. Daha önce aylık işlem hacmi rekoru 2013 yılının Haziran ayında 47 milyar TL ile kırılmıştı.

BIST 100

XU100

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın