BASIN BÜLTENİ-2. Mücevher Tasarım Yarışması’nda yarı finalistler belli oldu
14/01/2020 18:11:31

    Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından bu yıl 12’incisi  düzenlenen Mücevher Tasarım Yarışması’nın yarı finalistleri belli oldu.
    Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından “Kadın” temasıyla  düzenlenen 12. Mücevher Tasarım Yarışması’nda yarı finalistler, jüri  tarafından gerçekleştirilen yoğun değerlendirmeler sonucunda  belirlendi. Bu yıl 293 başvurunun alındığı yarışma kapsamında her biri  kendi alanında uzman jüri üyeleri, Mücevher İhracatçıları Birliği
Yönetimi ile bir araya geldi.
    Finale kalan tasarımlar, Mart ayına kadar sürecek üretim sürecinin  ardından 20 Mart akşamı final gecesine özel bir defile eşliğinde ilan  edilecek. Bu yıl birinci olacak tasarımın sahibi, 75 bin TL’lik ödülü  kazanacak. Yarışma kapsamında ikinciye 20 bin TL ve üçüncüye de 5 bin
TL ödül verilecek.

    Jüride birbirinden değerli isimler

    12. Mücevher Tasarım Yarışması’nın bu yılki jürisinde Lema
Mücevherat’ın ortağı Adem Kurtulmuş, Kısmet by Milka’nın kurucusu
Milka Karaağaçlı, Molu Mücevher’in sahibi İlhan Molu, Marmara
Üniversitesi Takı Teknolojisi ve Tasarımı Yüksekokulu Bölüm Başkanı
Leyla Ulusman, Mücevher Zanaatkarı Oskiyan Baloğlu, Rotahane Kurucusu
Pervin Ersoy ile 16.10’un kurucuları İdil Aksoy ve İrem Boza yer aldı.
    Birbirinden değerli jüri üyelerinin yarışmaya ilişkin görüşleri  şöyle
    Mücevher sektörünün takı eğitimi veren okullara ve öğrencilere  sahip çıkması gerektiğini ifade eden Marmara Üniversitesi Takı
Teknolojisi ve Tasarımı Yüksekokulu Bölüm Başkanı Leyla Ulusman   “Sektör tarafından, içerisinde akademik kariyerini tasarım üzerine  yapmış öğretim üyeleri ve tasarımcıların da yer aldığı bir komisyon  oluşturulmalı, bu komisyon başta meslek liseleri olmak üzere tüm orta  dereceli ve yüksekokullara tasarım ile ilgili maddi ve manevi destek  vermelidir. Çünkü uluslararası rekabette öne çıkabilmenin ön şartı  tasarımdır. Özellikle yurt dışı gezilerinin öğrencilere vizyon  açısından çok büyük katkı sağladığına şahit oluyorum. Genç  tasarımcılar için workshoplar, geziler ve bu tür yarışmalar  kendilerini geliştirmeleri açısından şüphesiz çok anlamlı  çalışmalardır” dedi.
    “12’ncisi gerçekleşen bu yarışmayı çok önemsiyoruz” diyen 16.10
Kurucusu İrem Boza  “16.10 olarak bu organizasyonun hikaye  tarafındayız. Dünya artık hikayeye önem vermeye başladı. Mücevheri  anlamlı kılan bütüne buradan ulaşabileceği düşüncesindeyiz ”dedi.
Günümüz toplumunda kadına biçilmiş rollerin tasarımı sınırladığını  belirten 16.10 Kurucusu İdil Aksoy ise  “Bizim bu noktada misyonumuz  tüm kadınları kucaklayan tasarımlar ve hikayeler aramak. Özellikle  mücevher sektöründe erkeklerin gözünden kadın anlatıldığını gördük. Bu  yarışmada ise kadının gözünden kadın anlatılması dikkat çekiyor ”diye  konuştu.

    “Öğrencilerin desteklenmesi gerekiyor”

    Tasarımın her üründe önemli ama mücevherde çok daha kıymetli  olduğunu kaydeden Molu Mücevher’in Sahibi İlhan Molu  “Türkiye  şartlarında çok iyi tasarımcıların yetişmesi biraz bireyin kendi  kabiliyetine bağlı kalıyor. Genç tasarımcıların duygu dünyalarını  destekleyen şiir, resim, mimari gibi konulardan faydalanması  gerektiğini düşünüyorum. Ülkemiz tarih ve kültürel açıdan çok zengin  bir coğrafyada bulunuyor. Bu zenginlikten her anlamda faydalanmamız  gerektiği kanaatindeyim. Sektördeki önemli firmaların da tasarım  öğrencilerini birlikte çalışarak desteklemeleri gerekiyor” şeklinde  konuştu.
    “Bu tür yarışmaları destekliyoruz” diyen Lema Mücevherat’ın Ortağı
Adem Kurtulmuş  “Sektörümüz açısından bu tür organizasyonların çok  önemli olduğunu düşünüyorum. Genç tasarımcılara kendi düşüncelerini  yansıtmadan önce ürünün öngörülebilirliğinin önemini anlatmak  gerekiyor. Özetle tasarım sürecinde ürünün üretilebilirliği ve  kuşkusuz takılabilirliği çok önemli bir kriter diye düşünüyorum ”dedi.
    “Tasarımlarda toplumun beklentileri dikkate alınmalı”
    Tasarım yarışmasının genç tasarımcılar için çok faydalı olduğu  söyleyen Mücevher Zanaatkarı Oskiyan Baloğlu  “Sektör için özellikle  markalaşma adına bu tür organizasyonlar çok önemli. Tasarımların özgün  ve fonksiyonel olmasını bekliyorum. Genç tasarımcıların bu üç başlığa  dikkat etmesi gerekiyor. Tasarımla üretim arasındaki süreç, kısacası  tasarımın üretilmesi ve satılabilir olmasını göz önünde bulundurmaları  gerekiyor. Bunları yaparken meslek içerisinde teknolojik gelişmeleri,  toplumun beklentilerini, sanatsal, sosyolojik ve felsefi gelişmeleri  de dikkate alıp hayallerini 3 boyutlu hale getirmeleri uygun olur diye  düşünüyorum” diye konuştu.
    “Tasarım tek bir kalıba ya da kategoriye girmez”
    Kısmet by Milka’nın kurucusu Milka Karaağaçlı ise bu tur  organizasyonların mücevher tasarımcılığını desteklediğini belirterek,  “Tasarım tek bir kalıba ya da kategoriye girmez. Öğrencilerimiz her  alanda tasarım yapabilmeyi öğrenmeli, dünyadaki trendleri takip  etmeli, güncel kalmalı ve ileriye doğru yönelmeleri gerekli. Kilit  nokta mevcut durum değil, bugünü ileriye taşıyabilmek. Bunun için  vizyon, özgünlük ve tabii ki üretilebilirlik çok önemli. Bu bakış  acısıyla eğitimler verilmeli. Ben artık ülkemizin tasarım alanında  dünyada söz sahibi olmasını istiyorum” ifadelerinde bulundu.

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.