BASIN BÜLTENİ-OSBÜK Enerji Zirvesi'nde sanayide enerji verimliliği tartışıldı
14/01/2020 18:11:33

    Enerji Verimliliği Derneği ve OSBÜK tarafından düzenlenen zirvede  konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2009 yılından  bu yana 229 projeye 25 milyon TL destek vererek yılda 89 milyon TL'lik  enerji verimliliği sağlandığını söyledi. Zirvede konuşma yapan Sanayi  ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ise Dünya Bankası ile birlikte
"Yeşil OSB" kurmak için hareket geçildiğini açıkladı. Zirvenin ev  sahipliğini yapan Enerji Verimliliği Derneği Başkanı Murat Kalsın da  sanayi sektöründe yüzde 30'luk bir verimlilik potansiyeli olduğunu  belirterek çalışmalarını bu yönde yoğunlaştıracaklarına dikkat çekti…
    Enerji Verimliliği Derneği ve Organize Sanayi Bölgesi Üst Kuruluşu
(OSBÜK) tarafından düzenlenen "OSBÜK 7. OSB Enerji Zirvesi", Enerji ve
Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı
Mustafa Varank'ın katılımlarıyla gerçekleştirildi.
    Zirvenin açılış konuşmasını yapan Enerji Verimliliği Derneği
Başkanı Murat Kalsın, enerjinin en yoğun tüketildiği sektörler  arasında yer alan sanayide verimliliğin sağlanmasının sanayiciler  açısından büyük önem taşıdığına işaret etti. "Ürettiğimiz her birim  başına harcadığımız enerjiyi ne kadar düşürebilirsek maliyetimizi de o  kadar düşürmüş olacağız" diyen Kalsın, sanayide verimlilik projeleri  için yeni finansman modellerinin geliştirilmesi gerektiğini belirterek  kamunun bu yatırımlardaki faizleri sübvanse etmesini önerdi.
    Zirvede bir konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih
Dönmez 2009'dan bugüne Verimlilik Artırıcı Projeler (VAP) kapsamında  toplam 229 projeye 25 milyon TL destek ödemesi yapıldığını belirterek
"VAP adını verdiğimiz destek programıyla sizlerin her zaman  arkasındayız. Elektrik üretim faaliyeti gösteren lisans sahibi tüzel  kişiler dışındaki yıllık toplam enerji tüketimleri 500 TEP ve üzeri  olan endüstriyel işletmeler VAP desteklerinden yararlanabilirler. VAP  destekleri, KDV hariç toplam bedeli en fazla beş milyon Türk Lirası  olan projeleri kapsıyor. Destek ödemesi olarak proje bedelinin yüzde
30'u hibe şeklinde veriliyor. Desteklenen projelerin toplam yatırım  tutarı 103,5 milyon TL olarak gerçekleşti. Toplamda yıllık 89 milyon
TL tasarruf sağladık. 2009 yılından bu güne kadar toplam 493 bin TEP  birincil enerji tasarrufu sağladık. Yapılan çalışmalarla 598 milyon  metreküp doğalgaz ithalatının önüne geçtik. Kısacası kamu olarak  sağladığımız 1 birim verimlilik desteğine karşılık 3,5 birim tasarruf  elde ettik" dedi.

    Dünya Bankası ile '4 tane yeşil OSB' kurulacak

    Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da zirvede yaptığı  konuşmada sanayinin enerji talebinin 17 yılda 2 kattan fazla arttığını  belirterek bu artışın gelecekte de hızla devam edeceğini, enerjinin  yoğun olarak kullanıldığı sanayi kollarında iyileştirmeler yapmanın  önem kazandığını dile getirdi.
    Varank, bakanlık olarak sanayinin, kaynaklarını daha verimli  kullanacak şekilde büyümesini sağlayacak stratejik adımlar attığına  işaret ederek, sanayicilerin yalın üretimi ve dijital dönüşümü  uygulamalı olarak öğrenmesi için 'model fabrikalar' kurduklarını  bildirdi.
    Ankara ve Bursa'da faaliyet gösteren model fabrikalar bulunduğunu  anımsatan Varank, "Bu yıl Gaziantep, Mersin, Konya ve Kayseri'de yeni  merkezlerimizi açacağız. Halihazırda bu 4 ilimizde makine ve ekipman  alım süreçleri devam ediyor. Ayrıca bu merkezlerde görev yapacak  mühendis ve uzmanların eğitimine de şimdiden başladık. Yılın ilk  yarısında, buralarda örnek yalın üretim uygulamalarına başlamayı  planlıyoruz" diye konuştu.
    Varank, sanayinin çevreci dönüşümü için de "Yeşil OSB" vizyonuyla  çalıştıklarını ifade ederek, şu değerlendirmede bulundu:
    OSB'leri, çıktıların girdiye dönüştüğü, enerjisini kendi  karşılayan, kaynak verimliliği yüksek, eko-endüstriyel parklara  dönüştürmek istiyoruz. Bu proje kapsamında Dünya Bankası ile beraber  çalışıyoruz. İlk aşamada Ankara, Adana, Bursa ve İzmir'den birer OSB  ile başladık. Kaynak verimliliği, endüstriyel simbiyoz ve yeşil  altyapı konularında analiz çalışmalarını tamamladık. Temel  eksiklikleri belirleyip, her bir OSB için eylem planları hazırladık.
Ayrıca tüm Türkiye geneli için de bir 'Yeşil OSB' çerçevesi  oluşturduk. Şu an projenin ikinci aşaması yani uygulama safhasını  yürütüyoruz." 

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.