BASIN BÜLTENİ-Milli Eğitim Bakanlığı ve Cisco, 1 milyon öğretmene akıllı teknoloji eğitimi hedefliyor
17/01/2020 18:10:31

    Milli Eğitim Bakanlığı ve Cisco iş birliğiyle hayata geçirilen  “Akıllı Teknolojiler ve Yazılım Geliştirme Mesleki Gelişim Programı”  kapsamında, 1 milyon öğretmenin yetkinlik dönüşümünün sağlanması  amaçlanıyor. Projenin tanıtım toplantısında konuşan Bakan Ziya Selçuk,  “Bugün Bakanlığımızın 2023 vizyonu dahilinde yeni bir projenin  tanıtımındayız. Öğrenciler öğretmeni kadar öğrenicidir. Eğer  öğretmenler yetkinse, çocuklarımız için daha geniş ufukların açılması  içten bile olmayacaktır” derken, Cisco Genel Müdürü Didem Duru da  “Cisco olarak Türkiye’nin dijital dönüşüm yol haritasında önemli rol  üstleniyoruz. Öğretmenlerimizin dijital yetkinliklerinin arttırılması,  dijital çağın gereklerine uygun kuşakların yetişmesine de zemin  hazırlayacaktır. Hedefimiz, problemin değil çözümün parçası olan,  teknolojiye hâkim, iş dünyasının ihtiyacı olan becerileri kazanmış,  dünyadaki yaşıtlarıyla rekabet edebilecek nesiller yetiştirmek” dedi.
    MİLLİ Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme
Genel Müdürlüğü ve Cisco iş birliğiyle hazırlanan “Akıllı Teknolojiler  ve Yazılım Geliştirme Mesleki Gelişim Programı” projesinin tanıtımı,
MEB Bakanı Ziya Selçuk ve Cisco Türkiye Genel Müdürü Didem Duru’nun  katılımıyla Ankara’da yapıldı.

    Pilot eğitimler kasımda gerçekleşti

    MEB’in “Güçlü öğretmen güçlü gelecek” vizyonuyla yola çıkılan  proje kapsamında Cisco Networking Akademisi aracılığıyla verilecek  eğitimlerle, öğretmenlere bilişim ve teknoloji alanında çağın  taleplerine uygun yetkinlikler kazandırılması hedefleniyor.
    Proje kapsamındaki pilot eğitimler, 18-22 Kasım'da Ankara ve
İstanbul'da gerçekleştirildi. Bu aşamada 100’e yakın bilişim  öğretmenine, sınıf ortamında Python programlama eğitimi verilirken,  halen devam etmekte olan ikinci aşamada, geleceğin teknolojilerine  temel oluşturan ağ yönetimi, siber güvenlik, nesnelerin interneti ve  programlama eğitimleri, bilişim teknolojileri öğretmenleri başta olmak  üzere 1 milyon öğretmene online olarak verilecek. Eğitimlerini  tamamlayan öğretmenlere, küresel geçerliliği olan birer sertifika  takdim edilecek.

    Bakan Selçuk: Bu projeyi çok önemsiyorum

    Tanıtım toplantısında konuşan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,  projenin önemine değinerek şöyle dedi: “Bugün çok büyük bir kırılmanın  yaşandığı bir çağın şahitleri olarak, Bakanlığımızın 2023 vizyonu  dahilinde yeni bir projenin tanıtımındayız. Bu projeyi çok önemsiyorum  çünkü organik olanla dijital olanın bütünleşeceği bir döneme tanıklık  ediyoruz. Bu çağın dili, bu çağın bakışı, bu çağın perspektifi  hepimizi yeniden yorumlama zorunluluğuna davet ediyor. Cisco ile  beraber bilişim teknolojileri öğretmenlerimiz için daha teknik, tüm  öğretmenlerimiz içinse siber güvenlik gibi önemli bir konuda  düzenlediğimiz mesleki gelişim programını paylaşıyoruz sizlerle.
Öğretmenlerimiz gibi maceramızın hayal yolcusu olan öğrencilerimiz de  hedefimiz. Öğrenciler öğretmeni kadar öğrenicidir. Öğretmenler  yetkinse, çocuklarımız bu çağın cevabını verebilen yetişkinlerle  karşılaşırlarsa, onlar için daha geniş ufukların açılması içten bile  olmayacaktır.”

    Didem Duru: Türkiye’nin yarınlarına yatırım

    Cisco Türkiye Ülke Müdürü Didem Duru da proje hakkında şunları  söyledi: “Dijital dönüşüm günümüzde tüm dünyanın gündeminde ve Cisco  da dijital dönüşüm yolculuğunda Türkiye’nin en öncelikli  paydaşlarından biridir. Vizyonumuz, geleceğe köprü olmaktır. Yeni  ekonominin ihtiyaç duyacağı yetenek havuzunu geliştirmeyi hedefleyen
Networking Akademi de bu vizyon doğrultusunda Türkiye’de hayata  geçirdiğimiz en önemli yatırımlarımızdan biri. Milli Eğitim Bakanlığı  ile imza attığımız bu iş birliği, eğitimcilerimizin yetkinlik  dönüşümünü sağlamakla kalmayacak, dijital dünyanın yenilikleri ile baş  edebilecek, teknoloji tüketicisinden üreticisine dönüşen nesillerin  yetişmesine de zemin hazırlayacaktır. Böylesine anlamlı bir projeyle
Türkiye’nin yarınlarına yatırım yapmaktan ötürü büyük mutluluk ve  gurur duyuyoruz.”

    Cisco Akademi’de 21 yılda yaklaşık 75 bin kişiye eğitim…

    Cisco’nun Networking Akademisi aracılığıyla verilecek eğitimlerle,  değişen teknolojilere kaldıraç vazifesi görebilecek yetkinlikte  eğitimciler yetiştirilmesi amaçlanıyor. Projede hedeflenen sadece  öğretmenlerimizi 21’inci yüzyılın taleplerine göre yetiştirmek değil,  aynı zamanda iş dünyasının ihtiyacı olan becerileri kazanmış bir nesil  için de altyapı oluşturmak… Problemin değil çözümün parçası olan,  teknolojiyi etkin kullanan, adaptasyon becerisi yüksek nesiller  yetiştirerek, dünya rekabetinde söz sahibi olabilmek.
    Türkiye’de 1999’dan bu yana faaliyet gösteren ve şu ana kadar  yaklaşık 75 bin kişinin eğitim gördüğü Cisco Network Akademi’de   dijital okuryazarlık, siber güvenlik, ağ yönetimi, nesnelerin  interneti gibi pek çok farklı eğitim veriliyor. Akademide, yaşam boyu  eğitim felsefesi, kendini geliştirmeye yatırım yapan tüm öğretmen ve  öğrencilere aşılanıyor.    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.