BASIN BÜLTENİ-Toyota, istemsiz hızlanmanın yol açtığı kazaları önleyecek
20/02/2020 18:10:39

    Toyota, devrim niteliğinde bir yeniliğe daha imza atarak
"kontrolsüz hızlanmanın" önüne geçecek teknolojiyi geliştirdiğini  duyurdu. Trafik kazalarında önemli bir yere sahip olan sıra dışı ve  beklenmedik hızlanmalara karşı geliştirilen "Kontrollü Hızlanma
Fonksiyonu" teknolojisi, istemsiz hızlanma durumuna anında müdahale  ederek olası kazaları engelleyecek. Toyota, hızlanma kontrol ünitesini
2020 yaz döneminden itibaren tüm otomobillerinde uygulayacağını  bildirdi.
    Hızlanma ünitesindeki hata kaynaklı kazaların engellenmesi ve  zararın olabildiğince azaltılması amacıyla Toyota ilk olarak, 2012  yılında Akıllı Mesafe Sonarı'nı (ICS) devreye almıştı. Toyota bugün  ürün gamının yüzde 83'üne denk gelen 32 modelde ICS sistemini  kullanıyor. ICS sistemi ile sensörler duvar veya başka araçları tespit  ettiğinde aktif hale gelirken, yeni eklenecek fonksiyon araç seyir  halindeyken başka bir cisim ve benzeri olmadan da hızlanmadaki sıra  dışılığı fark edip tehlike yaratabilecek kontrolsüz ani hızlanmayı  devre dışı bırakıyor.
    Toyota, bu yeni sisteminin geliştirme süreci içinde pedalların tam  gaz konumundaki vakalarını detaylı analiz etti. Sürücülerin kendi  istekleriyle pedala tam gaz uygulaması gibi istisnai durumları hariç  tutarak, hızlanmanın hangi durumlarda hatalı olarak var sayılması  gerektiğini tespit etti. Sonuç olarak yeni fonksiyon artık önünde  başka bir araç olmasa dahi, sıra dışı ani hızlanma olayını  belirleyebiliyor.
    Toyota, mevcut ICS sistemine Kontrollü Hızlanma Fonksiyonu'nu  dahil ederek, özellikle park etme ve benzeri durumlarda, istemsiz  hızlanma kaynaklı kazaları büyük oranda azaltabileceğine inanıyor.
Toyota aynı zamanda geliştirdiği bu sistemin çalışma algoritmasını  başka markaların da kullanımına açmayı planlıyor.


    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.