BASIN BÜLTENİ-Ayvos: Otobüslerde ve marketlerde koronavirüs güvenliği yapay zekâ ile sağlanacak
02/04/2020 13:15:30

    İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüs önlemlerine ilişkin  yayınlanan genelgeyle birlikte toplu taşımada ve marketlerde yeni  düzenlemeler getirildi. Genelgeye göre otobüsler artık yolcu  kapasitesinin %50'si kadar yolcu taşıyabilecekken marketler ise toplam  metre kare sayısının %10'u kadar müşteriye aynı anda hizmet  verebilecekler. Koronavirüs ile mücadelede önemli bir adım olarak  kabul edilen bu karara, yapay zekâ, makine öğrenimi ve derin öğrenmeye  dayalı görüntü işleme çözümleri sunan Türk Ar-Ge şirketi Ayvos,  geliştirdiği yapay zekâ tabanlı yazılımlarla yüksek katma değer  sağlıyor. Yenilikçi şirket, yazılımları aracılığıyla otobüslerde  halihazırda kurulu olan GSM uyumlu alt yapıdan faydalanarak yolcu  sayısını otomatik olarak kontrol edip gerekli birimleri  bilgilendirebiliyor. Ayvos'un geliştirdiği yazılım yine herhangi bir  ek donanıma ihtiyaç duymadan market ve mağaza içerisindeki kişi  sayımını da yapabiliyor. Salgını önlemek amacıyla yeni düzenlemelerin  çok önemli olduğunun altını çizen Ayvos Kurucu ve CEO'su Eray Hangül  düzenlemelerin kontrolünün sağlanmasının da bir o kadar önemli  olduğunu ifade ederek yazılımlarıyla getirilen yeni kuralların en iyi  şekilde uygulanmasına destek olmak istediklerini belirtti.
    Son aylarda hayatımıza giren ve toplum sağlığı için büyük bir  tehdit oluşturan koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla  birçok düzenleme yapıldı. Getirilen son düzenlemeyle birlikte ise  artık otobüsler yolcu kapasitesinin yarısı kadar yolcu  taşıyabilecekken marketlerde ise metrekare sayısının %10'u kadar  müşteri aynı anda bulunabilecek. Salgını önlemek adına alınan bu  kararla birlikte sosyal mesafe kavramı da sağlanmaya çalışılacak.
Ancak alınan bu kararların en iyi şekilde uygulanması da büyük önem  arz ediyor. Geliştirdiği yapay zekâ destekli yazılımlarla şirketlere  çeşitli çözümler üreten Türk yazılım şirketi Ayvos, yazılımları  sayesinde kontrol imkanlarını bir üst seviyeye çıkarıyor. Halihazırda  otobüslerde bulunan kameralara entegre ettiği yazılım ile otobüs  içindeki kişi sayısını hesaplayabilen şirket, olması gerekenden fazla  yolcu otobüse bindiği zaman uyarı oluşturarak cep telefonu ve ilgili  ekranlar üzerinden yetkilileri durumdan haberdar edebiliyor. Yazılım,  yine marketlerdeki kameralardan bulut üzerinden topladığı verilerle  tekil kişi sayısı yaparak gerekli görülen sayıdan fazla kişi olması  durumunda otomatik uyarılar oluşturabiliyor.

    Şirketler ofis binalarında daha etkin takip yapabilecek

    Ayvos ayrıca bina içi kameralara entegre ettiği sistemiyle,  şirketlerin çalışanlarına özel yüz tanıma destekli temassız ateş ölçüm  işlemi yapmaya olanak sunuyor. Bu sistem, çalışanların bir yere temas  etmeden giriş çıkışına imkân sağlayıp ateş seviyesinin eşik değerinden  yüksek olması durumunda otomatik uyarı yapabiliyor. Bu da koronavirüs  mücadelesinde büyük önem arz eden ateş değerinin çalışanlar özelinde  ve kişi bazında hızlı bir biçimde belirlenip önlem alınmasına olanak  sağlıyor.

    Alınan kararların hayata geçirilmesi çok önemli

    Toplum sağlığı için alınan kararların etkin biçimde uygulamasının  salgının yayılmadan durdurulması noktasındaki önemine dikkat çeken
Eray Hangül, "İçişleri Bakanlığı tarafından alınan bu karar  koronavirüs ile mücadele kapsamında çok önemli bir adım ancak atılan  adımlar kadar bu adımların sıkı kontrol edilmesi de kritik. Ayvos  olarak yazılımımız ile herhangi bir ek maliyete gerek olmadan bu  kararların kontrolünü en iyi şekilde sağlayabiliyoruz. Bulut tabanlı  yaklaşımımız ile otobüslerde, marketlerde ve şirketlerde gerekli sayım  ve ölçümleri yaparak otomatik uyarılar iletebiliyoruz. Bu sayede  toplum sağlığı için bugünlerde dikkat edilmesi gereken sayım ve  kontrol işlemini ek bir efor sarf etmeden yapabiliyoruz. Marketlerde  sunduğumuz çözümde, yazılımın personelleri tanıması sağlanarak  çalışanları sayım dışında bırakabiliyor ve yanlış sayımların önüne  geçebiliyoruz.
    Otobüslerde inen yolcu sayısını da hesaplayarak yolcu sayısının  aşıldığı durumlarda net sayı hakkında şoförü ve ilgili sorumluları  bilgilendirebiliyoruz. Şirketler tarafında ise çalışanlarının ateş  seviyelerinin giriş ve çıkışlarda yapay zekalı kamera sistemiyle  temassız bir biçimde ölçerek şirket içi önlemlerin arttırılmasını  sağlayabiliyoruz. En önemlisi ise bunların hepsini karantina  günlerinden geçtiğimiz şu günlerde herhangi bir saha operasyonuna  gerek olmadan yapabiliyor olmamız. Sağlığın ön planda olduğu bu  aşamada ekonomik olarak fazla yük getirmeden bazı konulara destek  vermek çok önemli ve biz de Ayvos olarak geliştirdiğimiz çözümlerle bu  konuya destek olmak istiyoruz." dedi.
    Ayvos ve geliştirdiği yazılımlar hakkında daha fazla bilgi almak  için ayvos.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.