BASIN BÜLTENİ-SKD Türkiye/Edin: Normalleşme döneminde döngüsel ekonomi büyük fırsatlar sunacak
04/06/2020 18:11:11

    SKD Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin, 5 Haziran
Dünya Çevre Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, daha sürdürülebilir bir  gelecek için 3 çözüm önerisine dikkat çekti. Ebru Dildar Edin,  açıklamasında bu önerileri, “Yenilenebilir enerji, döngüsel ekonomi ve  büyük şirketlerin büyük taahhütler altına girme gerekliliği” olarak  sıraladı
    İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) Türkiye
Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Dildar Edin, 5 Haziran Dünya Çevre Günü  nedeniyle bir açıklama yaptı. Çevre konusunun sadece bir gün duyarlı  olmakla yetinilemeyecek kadar önemli olduğunu vurgulayan Ebru Dildar
Edin, “Koronavirüs aslında tüm dünyaya çevre konusunun sadece karbon  emisyonlarından ibaret olmadığının, insanlığın çevreye olan  müdahalesinin boyutlarının ne denli ciddi olabileceğinin iyi bir  göstergesi oldu. Özellikle de iş dünyasının devamlılığını sağlayan  finans sektöründe, bankalar ve yatırımcıların çevresel faktörleri  değerlendirirken, emisyon değerlerinden çok daha fazla kriteri göz  önüne almaları gerektiğini gözler önüne serdi” değerlendirmesinde  bulundu.
    “Pandemi sonrasında, ekonomik, sosyal ve çevresel anlamda  dayanıklı bir sistemin kurulması bizlere bağlı” diyen Ebru Dildar
Edin, daha sürdürülebilir bir gelecek için 3 çözüm önerisini şöyle  sıraladı: “Yenilenebilir enerji, döngüsel ekonomi ve büyük şirketlerin  büyük taahhütler altına girme gerekliliği.”
    Normalleşme döneminde döngüsel ekonominin büyük fırsatlar  sunduğunu belirten Ebru Dildar Edin, açıklamasında şu noktalara dikkat  çekti:
    Bizim de nasıl normalleşeceğimizi şimdiden planlamamız gerek.
Normalleşme döneminde kaynaklar çok daha niş, çevre dostu ve dijital  alanlara kaymaya başlayacak.
    Uzun zamandır savunucusu olduğumuz ve bu dönemde büyük bir  kararlılıkla pandemiye rağmen gerekli çalışmaları tamamlayarak bir  platform haline getirdiğimiz döngüsel ekonomi, bu anlamda büyük  fırsatlar sunuyor.
    Hammadde ve enerji başta olmak üzere dışa bağımlı bir endüstrimiz  olduğu göz önüne alınınca, başka bir endüstrinin atıklarını girdi  olarak kullanmak hem ham madde maliyetinden hem de enerji  maliyetlerinden tasarruf etmemizi sağlıyor.
    COVID-19 pandemisinin kolektif deneyimi altında, yeni dünya düzeni  oluşurken döngüsel ekonominin ne denli önemli olduğunu hep birlikte  deneyimliyoruz.
    COVID-19 sonrasında, ekonomik, sosyal ve çevresel anlamda  dayanıklı bir sistemin kurulması bizlere bağlı. Bu konuda ileri  görüşlü kurumlar büyük bir role sahip olacak. Büyük şirketlerin büyük  taahhütlerin altına girme gerekliliği daha da ortaya çıkacak.
    Kurulacak yeni düzende son 50 yılın trendini değil de  sürdürülebilirliği odağına alan dünyayla dost bir düzeni benimsersek  belki de bu krizden çok büyük kazanımlarla çıktığımızı söylemek mümkün  olacak.
    SKD Türkiye olarak üstümüze düşeni yapmaya ve şimdiye kadar olduğu  gibi, bu konuda tüm kaynaklarımızı sunarak liderlik etmeye hazırız.
    İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) Türkiye
Hakkında:
    İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD) Türkiye, 2004  yılında 13 özel sektör temsilcisinin öncülüğünde kurulmuş ve sadece  kurumsal üyelik kabul eden bir iş dünyası derneğidir.
    Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi’nin (WBCSD- World
Business Council for Sustainable Development) Türkiye’deki bölgesel  ağı ve iş ortağı olan SKD Türkiye, bu işbirliğinin beraberinde  getirdiği sürdürülebilirlik birikimini de çalışma grupları  faaliyetleri aracılığıyla üyeleriyle ve çeşitli platformlarda  paydaşlarıyla paylaşır.
    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 

Aracı Kurum Raporları

Tümü
Haberler yüklenemedi...
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.