ANALİZ-Yurtdışı Yerleşikler Menkul Kıymet Portföy Gelişimi(Şekerbank)
04/06/2020 18:18:43

    Şekerbank Tarafından Hazırlanan Analiz:
    "Yurtdışı Yerleşikler Menkul Kıymet Portföy Gelişimi &
Bankacılık Sektörü Yabancı Para Mevduatları     
    Mayıs sonu itibariyle yurtiçindeki yerleşiklerin YP mevduatları
200 milyar dolar seviyesine ulaştı…      Dr. Gülay Elif Yıldırım
    elif.girginyildirim@sekerbank.com.tr /  ozancan.turkmen@sekerbank.com.tr
    TCMB, 22 ve 29 Mayıs haftalarına ilişkin yurtdışı yerleşikler  menkul kıymet portföy gelişimini ve bankacılık sektörü yabancı para  mevduatı verilerini açıkladı. Yılbaşından bu yana ilk kez 22 Mayıs  haftasında hisse senetlerindeki 214 milyon dolarlık çıkışa karşın
DİBS'e giren 374 milyon dolar ile nette 160 milyon dolarlık sermaye  girişi olmuştur. 29 Mayıs haftasında ise yeniden toplamda 232 milyon  dolarlık bir çıkış olunca iki haftadaki toplam çıkış 72 milyon dolar  olmuştur. Mayıs ayının toplamında ise toplam  1,7 milyar dolar çıkış  gerçekleşmiştir. Geçen sene aynı dönemde 0,7 milyar dolar çıkış  görülmüştü. 
    Yılbaşından bu yana tüm haftalarda görülen çıkışlar 10,1  milyar  dolara ulaşmıştır. Geçen sene aynı dönemde 2 milyar dolar çıkış  olmuştu.
    Yabancıların hisse senedi stoku (fiyat etkilerini içerir şekilde)
21,3 milyar dolardan 22,7 milyar dolara yükselirken,  DİBS stoku (repo  dahil) da 7,1 milyar dolardan 7,6 milyar dolara yükselmiştir. DİBS  portföylerindeki yabancıların payı iki haftalık süreçte yatay  seyrederek %4,6 seviyesinde kalmıştır, 2012 yılından bu yana açıklanan  veride rekor düşük seviye korunmuştur.
    YP mevduatlarındaki görünüm:

    29 Mayıs haftası itibariyle sistemdeki toplam YP mevduatları 15
Mayıs haftasına kıyasla 4,5 milyar dolar artarak  229,5 milyar dolar  olmuştur. Alt detaylarına baktığımızda  gerçek kişilerin YP  mevduatlarında 2,6 milyar dolar tüzel kişilerin hesaplarında ise 1,9  milyar dolarlık bir artış gözlenmiştir. 
    29 Mayıs haftasında gerçek kişilerin manşette yabancı para  hesaplarının detaylarına baktığımızda 15 Mayıs haftasına kıyasla   dolar hesaplarında 0,3 milyar dolar, dolar karşılığı Avro hesaplarında
0,5 milyar dolar, altın hesaplarında ise 1,7 milyar dolarlık bir  artış olduğu görülmektedir. 22-29 Mayıs haftalarında da gerçek  kişilerin altına olan taleplerini koruduklarını gözlemliyoruz. 15
Mayıs haftasında da gerçek kişiler altın hesaplarını 1,2 milyar dolar  güçlendirmişlerdi.
    Daha önceki raporlarımızda  da belirttiğimiz şekilde  yılbaşından  bu yana baktığımızda Mart ayında başlayan riskten kaçış modunun  etkisiyle genel olarak yabancı para birimlerinden altına güçlü bir  dönüş olmaktadır.  Rakamsal olarak ifade edersek  yılbaşından bu yana  gerçek kişilerin yabancı para hesaplarında 5,8 milyar doları dolar  hesaplarından olmak üzere toplamda yaklaşık 8,7 milyar dolarlık bir   erime olurken bunun karşılığında altın hesaplarındaki artış 9,4 milyar  dolar olmuştur. 
    Önümüzdeki dönemde, alınan tüm önlemler ve farklı ekonomilerde  yürütülen normalleşme süreçlerine  rağmen salgının seyrine dair  belirsizlikler nedeniyle piyasalarda halen hüküm sürmekte olan riskten  kaçınma tercihi ile yatırımcıların, nakit tutmanın yanı sıra bazı  haftalarda satış yapsalar da güvenli liman olarak görülen kıymetli  maden hesaplarını yapılan yeni düzenlemelere rağmen güçlendirmeyi bir  süre daha tercih edeceklerini düşünüyoruz."

                           ******

    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                           *******

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.