ANALİZ-Uluslararası Piyasalar-Türk Şirketleri Eurotahvili(İş Yatırım)
02/07/2020 16:59:25

    İş Yatırım Tarafından Hazırlanan Uluslararası Piyasalar Analizi:
    "Global virüs vakalarındaki artışın devam etmesine ve Çin ile ABD  arasında ticaret anlaşmazlığı sürüyor olmasına rağmen, ABD'de  açıklanan tüketici güven endeksindeki hızlı toparlanma ve diğer güçlü  veriler piyasalara olumlu yansıdı. İmalat sanayi PMI Haziran ayı  verileri, pek çok ülkede üretim seviyelerinin büyümeye geçtiğini  gösterdi. Risk iştahının olumlu yönde hareketiyle birlikte Türk hazine  eurotahvilleri haftayı alıcılı geçirdi.
    On yıl vadeli hazine kıymeti geçtiğimiz hafta kapanışına göre 15  baz puan daralarak %6,49 getiri seviyesinde işlem görürken, uzun  tarafta getiriler beş baz puan daralarak %7,16 seviyesine geriledi.
Hazine kıymetlerinde yaşanan alışa hafif de olsa şirket kıymetleri de  eşlik etti. Beş yıllık ülke risk primi geçtiğimiz haftadan bu yana 25  puan düşerek 460 seviyesine geldi.
    Akbank uzun süreden sonra USD cinsi senior eurotahvil ihracına  çıktı. 2026 Şubat vadeli kıymetin ihraç büyüklüğü $500 milyon olurken  toplam talep $1,25 milyarı aştı. İhraç fiyatı $99.99 olan kıymet  ikinci piyasada 100,55/100.70 (%6,68/%6,65%) seviyesinden işlem  görmekte.
    Türkiye Sinai Kalkınma Bankası'nın 2025 vadeli kıymeti %7,10, İş
Bankası 2030 vadeli sermaye benzeri kıymeti %8'in biraz altında işlem  gördü. Kısa vadeli kıymetlerde yatay satıcılı seyir hakim olurken,  uzun vade kıymetler yatay alıcılı işlem gördü. Banka dışı şirketler de  ise daha çok yatay seyir izledi.
    ABD on yıllık hazine tahvilleri hafta başında alıcılı işlem görse  de, güçlü tarımdışı istihdam verisi sonrası satış gördü. Geçtiğimiz  haftayı %0,64 seviyelerinden kapatan on yıllık getirileri %0,70  seviyesine yükseldi, uzun vadeli kıymet %1,43 getiri sundu. Alman on  yıllık tahvilleri satıcılı işlem gördü, yaklaşık on baz puan  genişleyen kıymetler %-0,41 seviyesine çıktı. "

http://rapor.isyatirim.com.tr/3_20200702165422369_1.pdf

                           ******

    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                           *******

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.