BASIN BÜLTENİ-Yeni Ericsson AIR çözümleri 5G ara frekans dağıtımını hızlandırıyor
07/07/2020 18:12:11

    İletişim hizmet sağlayıcıları (CSP'ler), Ericsson'un antenle  entegre iki yeni telsiz (AIR) çözümü sayesinde ara frekans 5G ağlarını  daha hızlı ve daha geniş bir alana daha fazla yer ihtiyacı duymadan  yayabilecekler.
    Ericsson Radio System portföyüne en son eklenen Hybrid AIR ve
Interleaved AIR , şirketin 5G platformunu geliştiriyor.
    Ericsson, bazı baz istasyonu tesislerindeki fiziksel alan  kısıtlamalarının 5G kapsama alanını genişletmek isteyen iletişim  hizmet sağlayıcıları için bir zorluk oluşturduğunun farkında. Yeni AIR  çözümleri, iletişim hizmet sağlayıcıların makro tesislerinin ve  kulelerinin artan karmaşıklığını yönetebilmelerini, tesis kapsama  alanını genişletebilmelerini ve optimize edebilmelerini sağlayarak bu  sorunu doğrudan ele alıyor.
    Mevcut tesislerde herhangi bir ekstra alana ihtiyaç duyulmuyor.
İletişim hizmet sağlayıcıları, Massive MIMO ile uygulandığında 5G ara  frekanslarını yeni çözümlerle çok daha hızlı ve büyük ölçekte  kullanıma alabiliyor.
    Ericsson Ağlardan Sorumlu Ürün Alanı Yöneticisi Per Narvinger,  konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Bu bir kapsama alanı sorunu.
Bazı ağ tesislerinde boyut, her şey anlamına geliyor. İletişim hizmet  sağlayıcıları, dünya genelinde ağ ekipmanlarının kapladığı alanı  genişletmek için sınırlı olanaklara sahip. Mevcut tesislerine uyan ve  aynı zamanda mükemmel performans sağlayan çözümlere ihtiyaç  duyuyorlar. Hybrid AIR ve Interleaved AIR çözümleriyle,  müşterilerimizin 5G Massive MIMO avantajlarını daha fazla son  kullanıcıya hızla sunmalarına yardımcı oluyoruz. Bu lansman, aynı  zamanda Ericsson Radio System'de tam olarak entegre olan Kathrein
Mobile Communication ürünlerinin etkinliğini de gösteriyor."

    NASIL ÇALIŞIYOR?

    Kathrein Mobile Communication'ın anten teknolojisine sahip Hybrid
AIR ve Interleaved AIR, antenle entegre telsiz teknolojisiyle çok  bantlı pasif anten teknolojisini tek kutuda birleştirerek mevcut  sitelerde 5G ara frekanslarının kullanımına olanak tanıyor.
    Ericsson uzmanları tarafından simüle edilen hesapmalaya göre,
Hybrid AIR veya Interleaved AIR'in Massive MIMO ile birlikte  kullanımının mevcut çok bantlı antenlere göre yedi kat daha fazla  mobil geniş bant kapasitesi sağlayacağını gösteriyor. Kapasite  kazanımı, FDD (Gelişmiş Frekans Bölmeli Çift Yönlü) spektral  verimlilikler, yeni FDD frekansları ve eklenen Massive MIMO ara  frekansları ile sağlanıyor. Yeni AIR çözümleri ayrıca 4g kapasitesini  de artırıyor.

    SWISSCOM VE VODAFONE İŞBİRLİĞİ

    Ericsson, çözümler üzerinde uzun yıllardır iş ortaklığı yaptığı
Swisscom ve Vodafone Group ile birlikte çalıştı.
    Swisscom Mobil Başkanı Danial Staub şunları söyledi: Avrupa'daki  ilk sağlayıcı olarak ülke genelinde 5G teknolojisini kullanıma sunduk.
Daha 2019 yılının sonunda ülke nüfusunun yüzde 90'ını kapsadık.
Ericsson ile yakın işbirliğimiz ve Hybrid AIR çözümleri bu hedefe  ulaşmamıza yardımcı oldu. Artık kurulu tesislerimizi yeniden  kullanarak ve ek alana ihtiyaç duymadan geniş ara frekans kapasitesi  sunabiliyoruz. 5G abonelerimize en iyi son kullanıcı deneyimini sunmak  için çalışmalarımıza ve yeniliklerimize devam ediyoruz."
    Vodafone Group Telsiz Ürünleri Başkanı Francisco Martin ise  şunları söyledi: "Ericsson ve Vodafone olarak hem eski frekansları hem  de yeni 5G aktif antenleri desteklemesi nedeniyle 5G ara  frekanslarının kullanıma alınmasında kritik rol oynayan Interleaved
AIR anten platformunu ortaklaşa tasarladık. Bu kompakt ürün, yerden  tasarruf sağlıyor ve mobil tesislerde ihtiyaç duyulan altyapıyı  basitleştirerek toplam maliyeti azaltıyor." 

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.