BASIN BÜLTENİ-İş Bankası'ndan e-ticarette ileri seviye güvenlik
07/07/2020 18:12:14

    Türkiye İş Bankası, Mastercard ile gerçekleştirdiği çalışmalar  neticesinde 3D Secure (üç boyutlu güvenlik) doğrulama altyapısının  güncel versiyonu olan EMV 3D Secure 2.0'ı üye işyerlerine açan ilk  banka oldu. Bu altyapı ile kart sahipleri ve üye işyerleri daha hızlı  ve güvenli işlem yapabiliyor. Bireyler için internetten alışveriş  işlemlerinin güvenliğini artıran ve işyerleri için doğrulama  aşamasındaki kayıpların azalması sağlayan bu yeni teknolojinin,  müşteri deneyimini iyileştirirken e-ticaret ekosistemindeki tüm  katılımcılara olumlu yönde katkıda bulunması bekleniyor.

    İş Bankası güvenlikte de ilklere imza atmaya devam ediyor

    Konuyla ilgili olarak açıklama yapan İş Bankası Genel Müdür
Yardımcısı Yalçın Sezen, "Covid-19 pandemisi nedeniyle önemi daha da  artan elektronik ticaretin en önemli güvenlik bileşenlerinden olan 3D
Secure altyapısının yeni versiyonunu üye işyerlerimizin kullanımına  sunarak daha hızlı ve güvenli işlem yapılmasını sağlıyoruz. 2019  yılında kart tarafında geçmiş olduğumuz 3D Secure 2.0 altyapısına,  bugün Türkiye'de üye işyeri tarafında ilk geçen banka olarak  ekosistemin bütünlüğünün tamamlanmasına katkıda bulunuyoruz. PSD2  regülasyonlarıyla da uyumlu olan 3D Secure 2.0, SMS haricinde  biyometrik ve cihaz bazlı doğrulama gibi birden fazla doğrulama  yöntemi sunmasının haricinde mobil uygulama içi alışverişlerde ve  dijital cüzdanlarda da doğrulama yapılmasını sağlıyor. İş Bankası  olarak teknolojideki son gelişmeler ile kendi ürünlerimizi  birleştirerek müşterilerimiz için değer yaratan çalışmalar yapmaya  devam edeceğiz" dedi.
    Mastercard Türkiye Genel Müdürü Yiğit Çağlayan, "İçinde  bulunduğumuz çağın şartları tüm bireyleri ve kurumları dijitalde  faaliyet göstermeye ve bu alanda ustalaşmaya mecbur kılıyor. Hayat  dijitale taşındıkça siber güvenlik her zamankinden de daha fazla önem  kazanıyor. Mastercard olarak gerek dünya genelinde 7 farklı noktadaki  inovasyon laboratuvarlarımızda biyometrik verileri de içine alan geniş  bir alanda araştırma ve geliştirme yaparak, gerekse de faaliyet  gösterdikleri alanların en inovatifi olan girişimleri bünyemize  katarak siber güvenlik ve bilgi analizi alanlarında birçok yeniliğe  imza atıyoruz. Bu teknolojilerin adaptasyonu ve yeni çözümlerin  geliştirilmesi konusunda Türk bankalarımızın dünyanın önde gelen  kurumları arasında olması da göğsümüzü kabartıyor. Şimdi de 3D Secure
2.0 ile artık Mastercard ve Maestro kart sahipleri, İş Bankası üye  işyerlerindeki e-ticaret işlemlerinde daha ileri seviye güvenlik ve  çok daha hızlı bir ödeme deneyimine erişecekler. 3D secure 2.0 hem  ticari işletmeler ve tüketiciler hem de bankalar için çok daha  hızlandırılmış ve geliştirilmiş bir ödeme fırsatı sunuyor.
Türkiye'deki ilk başarılı 3DS 2.0 işlem kabulünü İş Bankası ile yapmış  olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz" dedi.

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.