ANALİZ-Enflasyon Verisi(Vakıf Yatırım)
04/08/2020 11:24:14

    Vakıf Yatırım Tarafından Hazırlanan Analiz:
    "TÜFE temmuz ayında aylık bazda %0,58 artış gösterdi
    TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Tüketici Fiyat Endeksi
(TÜFE) temmuz ayında beklentilerin (%0,65 artış) altında %0,58 artış  gösterdi ve yıllık enflasyon oranı haziran ayındaki %12,62  seviyesinden %11,76 seviyesine geriledi.
    Temmuz ayında aylık bazda en yüksek artış, %2,44 ile ulaştırma  grubunda olurken, çeşitli mal ve hizmetler %2,39, ev eşyası grubu ise
%2,38 artış gösterdi. Temmuz ayında giyim ve ayakkabı grubunda %3,48,  gıda ve alkolsüz içecekler grubunda ise %1,28 azalış  görüldü. Yıllık  bazda en yüksek artış %21,90 ile çeşitli mal ve hizmetler grubunda  gerçekleşirken, alkollü içecekler ve tütün grubunda %21,78 artış  görüldü. Yıllık bazda düşüş gösteren grup olmadı.
    Yurt içi üretici fiyatları (Yİ-ÜFE) temmuz ayında, bir önceki aya  göre %1,02 artış gösterdi ve yıllık bazda artış %6,17'den %8,33'e  yükseldi. Temmuz ayında ana sanayi gruplarındaki fiyat değişimleri  aylık bazda incelendiğinde, en yüksek artış %3,62 ile enerji  mallarında görülürken, dayanıklı tüketim malları %2,15, sermaye  malları %1,22,  ara malları ise %0,94 artış gösterdi. Temmuz ayında  düşüş gösteren tek grup %0,21 ile dayanıksız tüketim malları grubu  oldu.
    2020 Temmuz ayında tüketici fiyatları, giyim ve ayakkabı  grubundaki fiyat düşüşlerine ek olarak bir önceki yıldan gelen yüksek  baz etkisinin katkısıyla yıllık %11,76 seviyesine geriledi. Petrol  fiyatlarındaki toparlanmanın ulaştırma ve enerji fiyatlarına yansıması  ile kur değişimlerine hassas gruplardaki fiyat artışları ise aylık  bazdaki artışın belirleyicileri oldu. Kısa vadede yüksek baz etkisinin  enflasyon üzerindeki olumlu etkisinin devamını beklemekle birlikte,  yıl sonu enflasyon görümünü üzerinde iç talepte beklenen  toparlanmanın, kur seviyelerinin ve emtia fiyatlarındaki gelişmelerin  belirleyici olacağını düşünüyoruz. "

http://www.vkyanaliz.com/Files/docs/2020-temmuz-ayi-enflasyon-verileri-1596529005.pdf

                           ******

    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                           *******

    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.