ANALİZ-Enflasyon Verisi(İnfo Yatırım)
04/08/2020 11:25:14

    İnfo Yatırım Tarafından Hazırlanan Analiz:
    "Temmuz Ayı Enflasyonu Beklentilerin  Altında
    Temmuz ayında TÜFE %0,90 olan beklentilerin altında %0,58 artış  gösterirken, yıllık bazda TÜFE ise Haziran ayındaki %12,10  seviyesinden Temmuz ayında %12,62’ye yükseldi.
    Haziran ayında ÜFE ise %0,58 artış gösterirken, ÜFE’deki yıllık  artış oranı Haziran ayındaki %6,17 seviyesinden %8,33 seviyesine  yükselmiş oldu.
    TÜFE tarafında, ev eşyası %2,45, ulaştırma %2,44, çeşitli mal ve  hizmetler %2,39 ile en çok artış gösteren sektör grupları olurken,  düşüş gösteren gruplar ise %3,48 ile giyim ve ayakkabı, 1,28 ile gıda  va alkolsüz içecekler grupları oldu.
    ÜFE tarafında ise en fazla artış %39,72 ile ham petrol ve  doğalgaz, %11,71 ile kok ve rafine petrol ürünleri gruplarında  gerçekleşirken, en fazla düşüş ise %2,19 ile tütün ürünleri, %0,46 ile  kağıt ve kağıt ürünleri gruplarında oluştu.
    Dolar / TL tarafına bakıldığında Haziran ayı sonu ve Temmuz ayı  ortalarına kadar 6,85 seviyesi yatay seyirde devam eden kur, son  haftalarda 7,00 seviyesine dayandı. CDS’lerin ise 560’lı seviyelerin  üzerinde olduğunu hatırlatalım.
    Dolardaki zayıflığın yanında pandemideki vaka sayılarının artması  güvenli liman varlıklara olan talebin de güçlenmesine neden oluyor.
Altın ve gümüş bu nedenle ralli yapıyor. Ons altın 1.978 dolara  yaklaşmış durumda.
    Nisan ayında 19 dolar olan BRENT, Ağustos ayının ilk günlerinde 44  dolar seviyesinden işlem görüyor.
    2020 yılının ilk yarısında düşük baz etkisi sebebiyle enflasyon  yine çift haneli seviyelerde kalmasını, yılın ikinci yarısında  enflasyonun tek hanelere düşmesini beklemekteyiz.
    TCMB son iki toplantısında enflasyondaki görünümün bozulması  dolayısıyla faizleri sabit tuttu. Merkez önceki 9 toplantısında  politika faizini 1575 baz puan indirmiş ve 8,25'e çekmişti. Haziran  toplantısında politika faizi %8,25 seviyesinde kaldı.
    Enflasyonun ve yıl sonu enflasyon beklentilerinin politika  faizinin üzerinde olmasını da göz önünde bulundurarak TCMB’nin 20
Ağustos’da Politikası Kurulu toplantısında en önemli gündem maddesi  coronavirüs salgını ve buna ilişkin oluşan ekonomik durum olacaktır.
Açıklanan son enflasyon raporunda %8,90 enflasyon bekleyen TCMB'nin  yılın geri kalanında faiz indirimi yapmasını beklemiyoruz."                           ******

    Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı  sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri  tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer  alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize  uygun sonuçlar doğurmayabilir.

                           *******    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.