OYDER/Şahsuvaroğlu: Otomobile olan talep artarak devam edecektir
05/08/2020 13:32:00


    Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Murat
Şahsuvaroğlu, temmuz ayındaki 87 bin 401 adetlik otomobil ve hafif  ticari araç satışı ile bir rekora imza atıldığını söyleyerek "Rekor  getiren satışlar ile ekonomiye olan güven tazelenmiştir. Bunun  yansımasını otomobil satışlarında da görmekteyiz. Bunun yanında  özellikle kamu bankalarının başlattığı kampanya ile sıfır taşıtta  yüzde 0,49 faiz oranıyla finansman imkanı tanımaları temmuz ayındaki  bu ivmelenmeye katkı sağlamış ve satışları domine etmiştir. Birçok  ülkede olduğu gibi ülkemizde de sağlık güvenliği endişesi ile  önümüzdeki aylarda da bireysel kullanıma olan talep, otomotivde  hareketi artıracaktır" dedi.
    Geçen yıl temmuz ayında 17 bin 927 olan satış rakamının bu yılın  temmuz ayında 87 bin 401 adete ulaştığını belirten Şahsuvaroğlu "Yeni  kısıtlamaların gündemde olmayacağını düşünerek pazarın bundan sonraki  dönemde de daha iyi olacağı yönündeki görüşlerimizi korumaktayız. Bu  yılın, temmuz temposuyla devam etmesiyle 700-750 bin adetlik  seviyelerde tamamlanacağını öngörüyoruz. Bir süredir yaşanan  bulunurluk sıkıntısının kısmen de olsa giderilmeye başlamasının  satışlara daha da katkı yapmasını bekliyoruz" diye konuştu.
Şahsuvaroğlu, hükümetin piyasaları destekleyici tedbirler almasının  sektörün önünü açtığını da dile getirerek "Pandemi dönemi sonrası yeni  normalleşme süreciyle birlikte gelen bu destekler sektörü  rahatlatmıştır. Tedarik sorununun aşılmasıyla birlikte bu  toparlanmanın etkilerinin devam edeceğini göreceğiz" şeklinde konuştu.
    Avrupa Pazarı Daralırken Türkiye Artıyor
    Avrupa Birliği, İngiltere ve EFTA ülkeleri toplamına göre otomobil  pazarının yılın ilk 6 ayında toplam yüzde 39.5 azaldığını da söyleyen
Şahsuvaroğlu " Avrupa pazarında yılın ilk yarısında 1 milyon 131 bin
843 adetlik otomobil satışı gerçekleşti. Bu, geçen yıl 1 milyon 491  bin 465 adetti. Avrupa pazarı daralırken Türkiye pazarındaki kademeli  artış ile pazarımız ocak - temmuz döneminde yüzde 60 oranında büyüdü.
Bu büyümenin yılsonuna kadar sürmesini bekliyoruz. Sektörümüz beklenen  yere aşama aşama tekrar gelecektir" dedi.

    "Tedarik Sıkıntısı Çözülecektir "

    OYDER Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, şartların normal olarak devam  etmesi halinde tedarik sorunun da kademeli olarak çözüleceğini  sözlerine ekleyerek şunları söyledi

    "Ülkemizde satılan otomobillerin yüzde 60'ı ithal. Şu durumda  fabrikaların tam kapasiteyle olmasa da yavaş yavaş normal seviyelerine  ulaşmasıyla birlikte tedarik ile ilgili sıkıntının da yakında  bitmesini bekliyorum. Şu an müşteri taleplerine hemen karşılık  veremiyoruz ve bekleme süresi oluşuyor. Öngöremediğimiz pandeminin  yarattığı etkiyi halen yaşasak da otomotiv sanayii ve yetkili  satıcılık sistemi elinden gelen tüm gayreti ortaya koyuyor.  Temmuz  ayındaki sonuçlar bu gayretin çok açık göstergesidir" şeklinde konuştu.    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://www.metalsmarket.net
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.