MESS, Millî Eğitim Bakanlığı ile protokol imzaladı
05/08/2020 13:43:18


    Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Millî Eğitim
Bakanlığı (MEB) ile protokol imzaladı. Protokol kapsamında, MESS
Kodlama Eğitimleri, MEB’in online eğitim platformuna eklendi.
    MESS, Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol imzaladı. Toplam 34  saatlik MESS Kodlama Eğitimleri, MEB’in online eğitim platformunda  yerini aldı.


    MESS kodlama eğitimleri, 20 milyon öğrencinin erişiminde

    Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS), Millî Eğitim
Bakanlığı (MEB) ile protokol imzaladı. Protokol kapsamında, MESS
Kodlama Eğitimleri, MEB’in online eğitim platformuna eklendi. Konuya  ilişkin görüşlerini paylaşan MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak
Akkol, “Bu iş birliğiyle çocuklarımızı ve gençlerimizi, geleceğin  mesleklerine bugünden hazırlayacağız. Biliyoruz ki  teknolojiyi takip  eden değil üretenler, geleceğe yön verecek. Ülkemizde buna uygun iş  gücünün yetişebilmesi için bugünden harekete geçmeli ve mümkün  olduğunca çok sayıda çocuğumuza, gencimize ulaşmalıyız. MESS olarak,  bu sorumluluk bilinciyle oluşturduğumuz eğitim içerikleriyle,  geleceğimizin teminatı 20 milyon çocuğumuzun yarını kodlamasına  öncülük ediyoruz” dedi.
    Türkiye ekonomisinin lokomotifi metal sanayinde faaliyet gösteren
241 şirketi temsil eden Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS)  2  yıla yakın süredir üye işyerlerindeki çalışanların ortaokul ve lisede  eğitim gören çocuklarına kodlama eğitimleri veriyor. MESS, COVID-19  salgınıyla başlayan karantina döneminde eğitimlerin kapsamını ilkokul  öğrencilerine de hitap edecek şekilde genişleterek online platforma  taşımıştı. Bugüne kadar 15 bini aşkın çocuğun eğitimlerden  yararlanması sağlandı.
    MESS’in Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile imzaladığı 5 yıllık  protokol kapsamında ise eğitimlerin içerik kalitesi ve müfredata  uygunluğu tescillendi. Bu eğitimlerin tamamı, MEB’in online eğitim  platformu olan Eğitim Bilişim Ağı’na (EBA) yüklendi. MESS kodlama ve 3  boyutlu tasarım eğitimleri  başlangıçtan ileri düzeye kadar dört  seviyede, toplam süresi 34 saati bulan 248 online videodan oluşuyor.
Eğitimler  kodlama ve 3 boyutlu tasarım alanlarında kendini  geliştirmek isteyen milyonlarca öğrencinin online erişimine açık  olacak.

 
    MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol:

    “Geleceğimizin teminatı 20 milyon çocuğumuzun yarını kodlamasına  öncülük ediyoruz”
    Millî Eğitim Bakanlığı ile öğrencilerin gelecekteki mesleki  gelişimine katkı sağlayacak bir iş birliği içinde bulunmaktan gurur  duyduklarını dile getiren MESS Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak
Akkol, “Günümüzde dijital dönüşüm, küresel rekabet sıralamasını  yeniden tanımlıyor. Bu süreci iyi yönetirsek ülkemizin rekabet gücü de  artacak. Çocuklarımız ve gençlerimiz, ülkemizin dijital dönüşümünde  kilit rol oynayacak. Biz, onların yetkinliklerini geliştirmeyi  hedefliyoruz. Özellikle kodlama gibi, sanayinin ve ülkemizin  geleceğine katkı sağlayacak alana yatırım yapmak önceliğimiz. Her  fırsatta dile getiriyoruz  geleceğe yön verecek olanlar, teknolojiyi  takip eden değil üretenler olacak. Ülkemizde bu profile uyan iş  gücünün yetişebilmesi için bugünden harekete geçmeli ve mümkün  olduğunca çok sayıda çocuğumuza, gencimize ulaşmalıyız. MESS olarak,  bu sorumluluk bilinciyle oluşturduğumuz eğitim içerikleriyle,  geleceğimizin teminatı 20 milyon çocuğumuzun yarını kodlamasına  öncülük ediyoruz” dedi.

    EBA’nın içeriğine MESS’ten pratik destek

    Salgın nedeniyle gerçekleştirilen uzaktan eğitimler sayesinde  dünyanın en çok ziyaret edilen altıncı eğitim sitesi olan EBA, MESS’in  kodlama eğitimlerinin geniş öğrenci kitlelerine ulaşmasını sağlayacak.
EBA’da yer alan kodlama içerikleri, konuların videolarla ve uygulamalı  olarak anlatıldığı MESS’in eğitimleriyle pratiğe taşınacak. Eğitimleri  tamamlayan öğrenciler kendi masa üstü uygulamalarını tasarlayıp  üretebilecek.
    MESS kodlama eğitimleri, öğrencilerin ders dışı içeriklerle  kendilerini geliştirmesine ve dijital okur-yazarlığın artırılmasına  önemli katkı sağlıyor. MESS eğitimlerinde, kodlamayla ilgili temel  kavramlardan başlayan ve çok talep gören yazılım dillerine kadar  uzanan kapsamlı bir içerik yer alıyor. Başlangıç seviyesindeki  öğrencilere yönelik kurslar arasında  Scratch, Kodu, Microbit gibi  eğitimler bulunurken, ileri seviyedeki öğrenciler  Wordpress, HTML,
CSS ve AutoCAD 2020 gibi programların eğitimlerini takip edebiliyor.
Web yazılımları ve görselleştirme çalışmaları için uygulama  geliştirmeyi, veri analizi yapmayı deneyimliyor. Eğitimler sayesinde,  kendi mobil uygulamalarını tasarlayabiliyorlar.

    Halka halka büyüyen eğitimler

    MESS kodlama eğitimleri, COVID-19 salgınıyla başlayan karantina  döneminde, ilkokul öğrencilerini de kapsayacak şekilde genişletilerek  online platforma taşındı. Bilgisayar ve öğretim teknolojileri  öğretmenlerinin katkılarıyla geliştirilen teorik ve pratik eğitimler,
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle tüm
Türkiye’deki çocukların erişimine açık hale getirildi. 19 Mayıs
Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda da eğitimlerin kapsamı  daha üst yaş gruplarından gençlerin faydalanacağı şekilde  zenginleştirildi. Böylece eğitimlerin hem içeriği hem de erişimi  genişleyerek büyüdü.    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://www.metalsmarket.net
    http://twitter.com/ForeksTurkey 
Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.