BASIN BÜLTENİ-Arena Grup/Geçgil: Yarının ekipleri, mesafeden bağımsız çalışacak
27/10/2020 18:10:28

    İş dünyasının daha esnek ve çalışan odaklı modellere ihtiyacı  pandemi sürecinde artarken, bünyesinde Arena Bilgisayar ve Paynet
Ödeme finansal teknoloji şirketlerini barındıran Arena Grup İK
Direktörü Günışığı Geçgil, bu dönemde kurum ve birey arasındaki  iletişimin önemini anlattı.
    Pandemi süreci, iş dünyası için “çalışma” kavramını yeniden  tanımladı. Tüm sektörleri ve her ölçekte şirketi derinden etkileyen bu  zorlu dönemde, çevik ve esnek çalışma modelleri ön plana çıktı. Sosyal  mesafe kuralları gereği şirketler yeni çalışma modellerine geçişi  hızlandırırken, kurumsal organizasyon ve teknolojik altyapı yatırımını  önceden yapmış olanlar bu sürecin hızlı adapte olanları oldu.
Çalışanlar için ofisten eve zorunlu geçişin yanı sıra, koronavirüs  pandemisinin psikolojik etkilerinin de yeni normale alışmayı  zorlaştırdığını hatırlatan Arena Grup İK Direktörü Günışığı Geçgil,  “Pandemi öncesi çalışma düzeninde olağan saydığımız sosyalleşme,  motivasyon ve bire bir iletişim gibi pek çok olgu, özellikle karantina  sürecinde kritik birer ihtiyaç haline geldi. Bu dönemde çalışanların  hem bireysel hem profesyonel ihtiyaçlarını başarıyla karşılayabilen  şirketler, yepyeni bir çalışma sisteminin kapılarını araladı.” diye  açıkladı.
    Türkiye’deki ilk COVID-19 vakası sonrası uzaktan çalışma modeline  hızla geçtiklerini belirten Geçgil, çalışanlara yönelik bir uzaktan  çalışma kılavuzu hazırlamanın bu geçişi kolaylaştırdığını belirtti.
Çalışanları dinleyen ve proaktif çözümler üreten bir İK yaklaşımının  faydasına değinen Geçgil, “Bu dönemde düzenlenen online etkinlikler  sayesinde, tüm çalışanlarımızla aynı ekibin parçası olduğumuzu  hissetmek önem taşıyor.” diye açıkladı.
    Ekiplerin uzaktan çalışmasını kolaylaştırmak çalışanın değil,  şirketin görevi!
    Teknolojiye yapılan yatırımın, pandemi döneminde daha güçlü bir  iletişim için hayati önem taşıdığını belirten Geçgil, bununla birlikte  uzaktan çalışma için çalışanların ihtiyaçlarının dinlenmesinin ve  yoğun talep gören ihtiyaçlarla ilgili şirketin yapabileceği  desteklerin önemini vurguladı.
    “Şirketler, bu geçiş sürecinde çalışanlarına mutlaka gerekli  desteği sağlamalı. Bu süreçte çalışanlarımızın yanında olmayı ve  onlara destek olmayı önemsiyoruz.” diyen Geçgil, bu dönemde hayata  geçirdikleri önlemleri ise şöyle özetledi:
    “Her zaman çalışanlarımızın sağlığı olarak belirlediğimiz  önceliklerimiz gereği, ekip arkadaşlarımızın sadece iş yaşamlarındaki  profesyonel kimliklerine değil, salt birey olarak da ihtiyaç ve  beklentilerine kulak verdik. Pandeminin getirdiği psikolojik baskıdan  kaynaklanan, evde bir çalışma düzeni kurmanın zorluklarına karşı da  onların yanında olduk. Tıpkı ofiste olduğu gibi, evde de konforlu ve  ergonomik bir ortam oluşturabilmeleri için çalışma mobilyası  alımlarına destek sağladık. Ayrıca iletişim ihtiyaçlarını  kolaylaştırmak için internet paketi ödemelerine ve aylık yemek  harcamalarına katkıda bulunuyoruz.”
    Pandeminin etkilerinin sadece fiziksel çalışma ortamıyla sınırlı  kalmadığının altını çizen Geçgil, “Ruhsal ve bedensel olarak da birçok  ani değişim yaşadık. Her birey farklı zorluklarla karşı karşıya kaldı.
Evde tek kalanlar, okullu çocuğu olan ebeveynler, iş özel hayat  dengesini kurmakta güçlük yaşayanlar, sağlık problemleriyle mücadele  edenler gibi gündemleri olan çalışanlarımızın ihtiyaç duyduklarında  ulaşabilmeleri için psikolog desteği sunuyoruz.” diye ekledi.

    Yarının ekipleri, mesafeden bağımsız çalışacak.

    Kurum yönetimi ve çalışanlar arasındaki aktif iletişimin, pandemi  sürecinde büyük önem kazandığına değinen Geçgil: “Yeni nesil iletişim  teknolojileri, uzaktan çalışmayı mümkün kılıyor. Ancak güçlü bir  kurumsal yapılanma ve yetkin İK desteği olmadığı sürece en yeni  teknolojiler dahi yeterince iyi sonuçlar yaratamıyor. Bu nedenle  şirketlerin, teknoloji yatırımlarının ötesinde, çalışan ihtiyaçlarını  gerçekten dinlemesi ve proaktif çözümler üreterek, çalışanların  mesafelerden bağımsız bir ekibin parçası olduğunu hissettirmesi  gerekiyor.”
    Hayatın normalleşmeye başladığı önümüzdeki süreçte, iş dünyasının  da uzaktan çalışma ve ofis düzenini bir arada kullanacak hibrit  sistemlere geçeceğini kaydeden Geçgil, “Sadece Paynet veya Arena gibi  teknoloji odaklı şirketler değil, tüm iş dünyası pandemi sonrası  dönemde esnek çalışma modellerine ayak uydurabilmek için gerekli  adımları atacak. İş yeri kavramı bu süreçte yeni bir anlam kazandı.
Bundan sonra da ofisler, şirket çalışanları için sosyalleşmenin  sağlandığı ve ortak çalışma ekiplerini bir arada tutan platformlar  olarak işlev görecek.” diye ekledi.    Foreks Haber Merkezi ( haber@foreks.com )
    http://www.foreks.com
    http://twitter.com/ForeksTurkey

Finansal datalar forex tarafından sağlanmaktadır.