Dolar ne kadar? Dolar neden yükseliyor ve art arda rekor kırıyor?

Dolar ne kadar sorusunun cevabı sürekli değişiyor ve her seferinde bu sorunun cevabını arayanlar deolarda yeni bir rekorla karşılaşıyorlar. Peki Dolar ne kadar? Euro ve dolarda artış ne kadar oldu? Dolar neden yükseliyor ve Merkez Bankası ne zaman hamle yapacak merak ediliyor.

Dolar ne kadar? Dolar neden yükseliyor ve art arda rekor kırıyor?

Güne yükselişini sürdürerek başlayan ve 4.9270 ile tarihi rekorunu yenileyen dolar/TL, zirveden uzaklaşıyor.

Kur, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin ve iş dünyası temsilcilerinin 'gerekli adımlar atılmalı' mesajları sonrası 4.82'li seviyelere doğru geriledi.

Dolar 17:36 itibariyle dolar/TL 4,8470 seviyesine, euro/TL 5,6774 seviyesine çekildi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TL'nin değer kaybının reel makro ekonomik bir sebebe bağlanamayacağını belirterek, hareketin spekülatif olduğunu söyledi. "Şu anda kurun seviyesi anormal; kalıcı hasar henüz oluşmadı" diyen Zeybekci, "Para politikaları ile ilgili TL'nin değeri ile ilgili olması gereken şeyleri yapacak enstrümanlarımız da var. Bu tedbirleri alacak yetki ve sorumlulukları da var. Kurumlarımızın elinde yetkileri var. Yetkisi olanların yetkilerini kullanırken kendi sorumluluk alanları içinde kullanmalarının gerekliliğine inanıyorum" diye konuştu.

İŞTE YILBAŞINDAN BU YANA DOLARIN SEYRİ

dolar-yilbasi

PİYASALAR'IN GÖZÜ MERKEZ'DE

Piyasalar Merkez Bankası'ndan gelecek olası adımları takip ediyor. Merkez'in Türk Lirası'nda görülen sert değer kaybına karşı nasıl bir adım atacağı merak ediliyor. Merkez Bankası olağan toplantısını 7 Haziran'da yapacak.

Piyasaların bugün ayrıca Fed'in son toplantı tutanaklarını bekliyor. Tutanaklarda faiz artış sürecine ilişkin ipuçları takip edilecek.

FITCH'TEN KRİTİK UYARI

Liranın dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 25'e yaklaştı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, para politikası bağımsızlığının azalması not üzerinde baskı yarattığını söylerken, S&P de liradaki sert düşüşün durdurulması için harekete geçilmezse, mali durumun hızlı kötüleşebileceği uyarısı yaptı.

DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?

Ekonomi uzmanların doların neden yükaseldiğine dair eçşitli sebepler dile getiriyorlar. Yapılan açıklamalara göre özel şirketlerin dış borç geri ödemeleri de doların ve döviz kurlarının artamsında etkili oluyor. Özellikle Mayıs ayı, 10.9 milyar dolar ile yılın en yüklü geri ödemesinin olduğu dönem.

Bunun yanında ABD ile Çin arasındaki tivari rekabetin kzışması ve tarafların attığı karşılıklı adımlar doların yükselmesine yol açıyor.

Peki yükseliş neden düşürülemiyor ve yükseliş hızlanıyor? Bunun için yapılan yorumlardan biri de Merkez Bankası'nın kura müdahalesinin geciktiği yönünde. Ek olarak Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Fitch ve S&P'den art arda Türkiye için uyarı yapıyor ki bu da Türk lirası 3 haftada yüzde 20 değer kaybetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 484 yorum
Sabah'ın 7'sinde dolar düne göre % 1.8 deger kazanıyorsa bu ülke bitmiştir.
ülke bitmiştir değil, ülke bitirilmeye çalışılıyor demektir diyeceksiniz.
kafan çok karışık, bence git elini yüzünü yıka acilirsin. sonra bir de şöyle düşün türkiye, rusya ve iran da döviz suni olarak neden yükseliyor, kim yükseltiyor neden yükseltiyor olabilir?
@alzey BU DEVALÜYASYON DEĞİLDE NEDİR.
@alzey BİRAZ ÖNCE HAVUZ MEDYASINA BAKTIM.YİNE AYNI HİKAYE DIŞ MİHRAKLARIN KİRLİ ELLERİ DİYE MANŞET ATMIŞLAR.BU HÜLOĞLAR NE ZAMAN AKILLANACAK
@alzey yüzde 100 değer kazandığı günleri ne çabuk unuttun.
aslında dolarin niye yükseldiği cok da önemli değil, muhimühim m olan ülke olarak buna cevap verebilecek gücün varmı yokmu? benzer oyun rusya ce iran a da oynanıyor ama onlarin farkı dolar uzerinden dogalgaz ve petrol sattigindan pek etkili olmuyor. bizim gibi ulkelerin ise tek şansı üreten ülke olmasi ce boyle durumlarda ihracata yüklenip böyle bir linç girişiminden kurtulmaktır. yoksa simdi olduğu gibi dış güçlerin ekonomin üzerinde oyun oynamasına pek fazla bir şey yapamazsın. tekrar edecek olursak böyle bir saldırıya güçlü ekonomi ile karşı koyabilirsin güçlü ekonomide üreten, ihraç eden
hep kilictaroglu yapıyaeeh bunları dış mihraklar yapıyaeeh hükümetin hiç mi hiç suçu yok sütten çıkmış ak kaşık hepsi
bitmiştir tabi..!! artık piyasalar hükümeti takmıyor,,biliyorlarki artık ne diyorlarsa boş..!! mb bankasıda işini yapamıyor....
@alzey yenimi anladık :)
@alzey Aynen öyle,hesapsız kasap ne satır bırakır ne masat hesabı oldu
maşşalllah ama koyunlar anlamaz sorsalar dış güçler, çünkü dünya bizi kıskanıyor herşeyimiz mükemmel ab bizi kıskanıyor 1.8 milyar kişi reise dua ediyor düşünün hepsi işi fücü bırakmış türkiyede bedava tatil alışveriş için dua ediyor devam etsin diye 1.8 milyar avrupalı.
ekonomik kriz geliyeeeeaaahh
@k3ko68 ÜLKE ELDEN GİDİYEEEEEEAH.KAYIŞ KOPTU KASNAK BOŞTA DÖNÜYEEEAAH.MERKEZ SEYREDİYEEEEEAH.
çoktan geldiiiihhh,hissetmiyonmuuuu
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler