Dolar ne kadar? Dolar neden yükseliyor ve art arda rekor kırıyor?

Dolar ne kadar sorusunun cevabı sürekli değişiyor ve her seferinde bu sorunun cevabını arayanlar deolarda yeni bir rekorla karşılaşıyorlar. Peki Dolar ne kadar? Euro ve dolarda artış ne kadar oldu? Dolar neden yükseliyor ve Merkez Bankası ne zaman hamle yapacak merak ediliyor.

Dolar ne kadar? Dolar neden yükseliyor ve art arda rekor kırıyor?

Güne yükselişini sürdürerek başlayan ve 4.9270 ile tarihi rekorunu yenileyen dolar/TL, zirveden uzaklaşıyor.

Kur, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin ve iş dünyası temsilcilerinin 'gerekli adımlar atılmalı' mesajları sonrası 4.82'li seviyelere doğru geriledi.

Dolar 17:36 itibariyle dolar/TL 4,8470 seviyesine, euro/TL 5,6774 seviyesine çekildi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TL'nin değer kaybının reel makro ekonomik bir sebebe bağlanamayacağını belirterek, hareketin spekülatif olduğunu söyledi. "Şu anda kurun seviyesi anormal; kalıcı hasar henüz oluşmadı" diyen Zeybekci, "Para politikaları ile ilgili TL'nin değeri ile ilgili olması gereken şeyleri yapacak enstrümanlarımız da var. Bu tedbirleri alacak yetki ve sorumlulukları da var. Kurumlarımızın elinde yetkileri var. Yetkisi olanların yetkilerini kullanırken kendi sorumluluk alanları içinde kullanmalarının gerekliliğine inanıyorum" diye konuştu.

İŞTE YILBAŞINDAN BU YANA DOLARIN SEYRİ

dolar-yilbasi

PİYASALAR'IN GÖZÜ MERKEZ'DE

Piyasalar Merkez Bankası'ndan gelecek olası adımları takip ediyor. Merkez'in Türk Lirası'nda görülen sert değer kaybına karşı nasıl bir adım atacağı merak ediliyor. Merkez Bankası olağan toplantısını 7 Haziran'da yapacak.

Piyasaların bugün ayrıca Fed'in son toplantı tutanaklarını bekliyor. Tutanaklarda faiz artış sürecine ilişkin ipuçları takip edilecek.

FITCH'TEN KRİTİK UYARI

Liranın dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 25'e yaklaştı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, para politikası bağımsızlığının azalması not üzerinde baskı yarattığını söylerken, S&P de liradaki sert düşüşün durdurulması için harekete geçilmezse, mali durumun hızlı kötüleşebileceği uyarısı yaptı.

DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?

Ekonomi uzmanların doların neden yükaseldiğine dair eçşitli sebepler dile getiriyorlar. Yapılan açıklamalara göre özel şirketlerin dış borç geri ödemeleri de doların ve döviz kurlarının artamsında etkili oluyor. Özellikle Mayıs ayı, 10.9 milyar dolar ile yılın en yüklü geri ödemesinin olduğu dönem.

Bunun yanında ABD ile Çin arasındaki tivari rekabetin kzışması ve tarafların attığı karşılıklı adımlar doların yükselmesine yol açıyor.

Peki yükseliş neden düşürülemiyor ve yükseliş hızlanıyor? Bunun için yapılan yorumlardan biri de Merkez Bankası'nın kura müdahalesinin geciktiği yönünde. Ek olarak Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Fitch ve S&P'den art arda Türkiye için uyarı yapıyor ki bu da Türk lirası 3 haftada yüzde 20 değer kaybetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 484 yorum
Sabah'ın 7'sinde dolar düne göre % 1.8 deger kazanıyorsa bu ülke bitmiştir.
ülke bitmiştir değil, ülke bitirilmeye çalışılıyor demektir diyeceksiniz.
kafan çok karışık, bence git elini yüzünü yıka acilirsin. sonra bir de şöyle düşün türkiye, rusya ve iran da döviz suni olarak neden yükseliyor, kim yükseltiyor neden yükseltiyor olabilir?
@alzey BU DEVALÜYASYON DEĞİLDE NEDİR.
@alzey BİRAZ ÖNCE HAVUZ MEDYASINA BAKTIM.YİNE AYNI HİKAYE DIŞ MİHRAKLARIN KİRLİ ELLERİ DİYE MANŞET ATMIŞLAR.BU HÜLOĞLAR NE ZAMAN AKILLANACAK
@alzey yüzde 100 değer kazandığı günleri ne çabuk unuttun.
aslında dolarin niye yükseldiği cok da önemli değil, muhimühim m olan ülke olarak buna cevap verebilecek gücün varmı yokmu? benzer oyun rusya ce iran a da oynanıyor ama onlarin farkı dolar uzerinden dogalgaz ve petrol sattigindan pek etkili olmuyor. bizim gibi ulkelerin ise tek şansı üreten ülke olmasi ce boyle durumlarda ihracata yüklenip böyle bir linç girişiminden kurtulmaktır. yoksa simdi olduğu gibi dış güçlerin ekonomin üzerinde oyun oynamasına pek fazla bir şey yapamazsın. tekrar edecek olursak böyle bir saldırıya güçlü ekonomi ile karşı koyabilirsin güçlü ekonomide üreten, ihraç eden
hep kilictaroglu yapıyaeeh bunları dış mihraklar yapıyaeeh hükümetin hiç mi hiç suçu yok sütten çıkmış ak kaşık hepsi
bitmiştir tabi..!! artık piyasalar hükümeti takmıyor,,biliyorlarki artık ne diyorlarsa boş..!! mb bankasıda işini yapamıyor....
@alzey yenimi anladık :)
@alzey Aynen öyle,hesapsız kasap ne satır bırakır ne masat hesabı oldu
maşşalllah ama koyunlar anlamaz sorsalar dış güçler, çünkü dünya bizi kıskanıyor herşeyimiz mükemmel ab bizi kıskanıyor 1.8 milyar kişi reise dua ediyor düşünün hepsi işi fücü bırakmış türkiyede bedava tatil alışveriş için dua ediyor devam etsin diye 1.8 milyar avrupalı.
ekonomik kriz geliyeeeeaaahh
@k3ko68 ÜLKE ELDEN GİDİYEEEEEEAH.KAYIŞ KOPTU KASNAK BOŞTA DÖNÜYEEEAAH.MERKEZ SEYREDİYEEEEEAH.
çoktan geldiiiihhh,hissetmiyonmuuuu
Hayaldi gerçek oldu Ülke ekonomisi çok eyyii
Bu hükümet neyi bekliyor. Milletin parası eridi bitti. Hala müdahale yok. Müdahale için daha ne olmalı. İnat ile memleket idare edilmez. 2002 de ekonomi yüzünden iktidara geldiniz. Millet çıkarlarını inadınıza feda ediyorsunuz. Bu gidişle 2023 üzerine göremeyeceksiniz.
Hayırdır, dolarla mı çalışıyorsun?
@negromer neyle müdahale edecek satacak bişey özelleştirecek birşey kalmadıki. tamam özelleştirmeye karşı değiliz ama ne oldu o satılan arazilerin şirketlerin parası. 15 yıl içinde refah ve bolluk içinde yaşamamızı sağladı, sürekli hazırdan yemenin, üretmemenin sonucu budur. hadi geçmiş olsun ülkede açlık olursa, ki çok yakında olacak, ülkede geçim sıkıntıları artarsa, çok yakında fazlasıyla hissedilecek, bunların sonucunda geçimsizlikler başlayacak, terör örgütleri türeyecek ve suriyeden beter olacağız, türkiye gibi gidecek bir kapınız bile olmayacak, herkes biribirini yemek için hazır olsun.
@negromer NEYLE MÜDAHALE EDECEK ACABA ?
Müdahale etmişler. Piyasaya 1 milyar dolar salınmış, %0.01 düşürebilmiş. Yani bu da demek oluyor ki bitmişiz! Müdahale edecek bir şey kalmamıştır.
@negromer görür kardeşim görür bu seçmen kitlesi olduğu müddetçe görür
@negromer dolarla her şeyi dışardan satın alıyoruz ve her şey dolara göre artıyor benzin mazot naylon saman et iğne iplik araba her şey umarım anlamışsındır
beneneyim rumuzlu beyni yanmış kardeşim benim demekki neymiş ilk 6 ay anne sütü çok önemliymiş adamın yaptığı yorumu gördükçe bu ülke herşeyi ama herşeyi hak ediyor
@beneneyim Aktrol A.Ş de maaşları usd almıyormusunuz, en çok size üzülüyorum işsiz aç kalacaksınız.
@beneneyim SEN TL İLE YAŞADIĞINI ZANNET....
türkiye çağ atladı,türkiyeyi bütün dünya kıskanıyor,memleketi ekonomiyle yıkmaya çalışıyorlar, ister inan,ister inanma
@alaettinaslan Çağ atlamış olsan zaten kimse seni ekonomik olarak yıkamaz. Söylediğinde mantıklı bir şey olsun.
ne konuda çağ?
Bu Köylü zihniyetin cahilce politikaları yüzünden Türk Ulusunun en az 30 yıllık geleceğini çaldılar. Yaptıkları Yol +Köprüleride 20 yıl boyunca extra ödeyeceğiz. Neymiş Köprü yapmışlar yesinler yalanlarınızı Gerçi size inanıp oy veren olduğu sürece bizlere müstekat demekki bu gelecek Allah fitil fitil getirsin hepinizden bunların hesabını Dünyadada Gerçek Adalet önünde çıkıp yargılanın Yarın AKP liler AKP ye ateş püskürmezse ben birşey bilmiyorum demektir.
25 HAZİRANDA HER ŞEY GÜZEL OLACAK MIŞ...TAMAM....
25 haziranda 1 $ = 1 TL. Yersen... ;) Ehonomi çoh eyi maşallah...
ağustos böceği gibi; iyi zamanda yedik içtik, bu günlerin geleceğini unuttuk. üretim yok hep tüketim. milli tohum veya hiç bir hammadde hatta üründe kalmadı akıl da kalmayınca sonuç böyle oldu.
paramız rezil oldu
Dünyanın en pahalı Cumhurbaşkanına sahibiz. Ülke ekonomisi onun saçıp savurmalarını karşılayamıyor. Ta 2015'te sarayın aylık masrafı 21 milyon lira. Elektrik masrafı yalnızca 1 milyon lira. Bu kadar lüx, bu kadar şatafat, bu kadar hatalı yatırım. Fabrikalaşma yok, sanayi yok. Eldeki şeker fabrikaları bile satıldı. Hayali tank projeleri, hayali uçak, hayali helikopter projeleri... türkiye kendi denizaltısını yapcakmış... zaten 1970'ten beri yapıyor. Davarlar ne zaman uyanır bilmiyorum.
Bak sana ne diycem. Aman kimse duymasın: BATIYORUZ!!
Dış basında dünyaca ünlü Ekonomistler Türkiyenin iflasın eşiğinde olduğunu ve dış borçlarını ödeyemeyecek duruma geldiğini yazıyor. Ülkeyi bu uçuruma getiren iktidar ise hala masal anlatıp yüzü kızarmadan oy istiyor. Havuz medyasında ise sanki Türkiye değil Norveç yada Hollanda anlatıyor. Bu aldatmaca bence vatan hainliği ile eşdeğer....
onlarda utanma olsaydı kul hakkı yemezlerdi
ekoniminin coktugunun redmidir AKKOYUNLAR
koltuk rantı için güzel ülkemizi ne hale getirdiler, Allah bildiği gibi yapsın sizi kan emiciler
Yabancı oyunları bunu sürekli olarak yapıyorlar doları yükselt borsayı düşür. Sonra borsada işlem yap
@i.akar76 tamam diyelim ki öyle, neden sadece türk lirası üzerine oynanıyor bu oyun, nedir yani bize olan düşmanlıkları. arjantin pezosu ve hatta suriye riyalı karşısında bile paramız kum oluyor. hadi dediğin gibi olsun tüm dünya bizimle ekonomik savaş içerisinde, o zaman bu bittiğimizin göstergesidir, bu kadar düşman edinmemiz gereklimiydi, hepsine birden karşı durabilir miyiz. gerçi dururuz tanka kafa atan, f16yı havada tutan insanlarımız var.
diplomasız cumhurbaşkanını yaktı ulkeyı
Hayaldi gerçek oldu,teşekkürler akp.
oyumu Muharrem inceye verecektim vazgeçtim Erdoğan'a vericem bu kadar oyun yapılmaz bir ülkeye
Operasyona devam Borsa İstanbul dolar rezervini TL ye çevirdi önlem olarak Merkez Bankasından ses yok Batı Erdoğanı devirmek istiyor Allah ülkemizi milletimizi korusun islam aleminde kimsenin sesi çıkmasın istiyorlar Eren Erdemi gördük ne kadar hain var içimizde pkklı teröristlere kürt gerilla diyen milletvekili... hdpli teröristler diğer tarafta ABD si İsrail i öteki tarafta rabbim yar ve yardımcımız olsun inşallah bu kumpastan da çıkacağız Reisle yola devam Abdulhamidi verdik ülke elden gitti RTE yi vermeyeceğiz besiye çekilen kurbanlık olmayacağız Tüm milletimi fedakar olmaya çağırıyorum
egonomi chook eyi chok eyi yiğenim
Liranın dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 25'e yaklaştı. Ve 24 Haziran'da seçime gidiyoruz. Güzel şeyler olacak analar ağlamayacak,ekonomide çağ atlayacağız diyen iktidar 16 senedir hep vaatlerle avuttuğu ülkeyi şimdi dibe batırdığını görmek için dövizin halini bilmek yeter.
dış güçlerin oyunucular gelirler şimdi.
Dolar elden gidiyeeeehhhhhhh euro elden gidiyeeeeeeee ekonomik krizzzz geliyeeeehhhhhhhh ama olsun yol yapiyehhhhhh köprü yapiyeehhhhhh
haçlılarla olan ekonomik savaşı malesef kaybediyoruz
avrupa bizi kıskanıyor.kıskanmakta haklı.bu kadar beceriksiz hükümete %55 destek var durmak yok .ülkeyi batırmaya devam
zamanın da Anayasa masada fırlatıldığında bir gecede dolar iki katına çıkıp milyonlarca kişinin hayatı kötü anlamda değişmişti şimdi dolar rekor üstüdne rekor kırıyor en ufak tepki yok kimse de o dönemler de borç yüzünden olan olayları hatırlıyorum başbakanlık önünde yazarkasa atan kişiyi dönemde bu döneme ne değişti ya alıştık ya da çok zenginiz denilen gibi ekonomi süper kredi kartları borçlar sağolsun
ÇIK GÖZÜNE YANDIMIN ÇIK MİLLET MAAŞINI ALIYOR NASILSA MAAŞ ALINCA EKONOMİK KRİZ YOK DİYOR MAKARNA BEYİNLER.
Yapacağınızın tamamı bumu, bu milleti savaşla tankla tüfekle boyun eğdiremeyen alçaklar şimdi finansal aktörler ile vurmaya çalışıyorlar yemezler aç kalsak yine teslim etmeyeceğiz Reisimizi
EY VATAN HAİNİ MAŞALAR. BUNU ÇOK İYİ BİLİN . DOLARIN CANI CEHENNEME İSTERSE 20 LİRA OLSUN BİZ NE DAVAMIZDAN NEDE REİSTEN VAZGEÇERİZ. İTLER ÜRÜYECEK KERVANLAR YÜRÜYECEK NOKTA.
burası muz cumhuriyetimi birisi çıkıp neden bişey demiyor
Ülke yangın yeri dolar 4.77 paramız eriyor herşeye zam daha ne kadar sağılacağız uyanın artık !
@ocal17 4,93 ALOOOOO
bizi teget gecer kriz????????????
Dolar, Euro, Sterling de kimmis... Ekonomi cok guzel bikere :)
REİSE SORUN KENDİSİDE ASLINDA SEÇİMİ KAZANMAK İSTEMİYOR.SÖZDE TADINDA BIRAKMAK İSTER.AMA NE TADI KALDINE TUZU.HERŞEYİN FARKINDA OLAN BİZLERİZ.İKİ LAFI BİR ARAYA GETİREMEYEN HÜLOĞLAR ZATEN YANAR DÖNER.ÜLKENİN BÜTÜN AĞIR ŞİRKETLERİNİ VARLIK FONUNA TOPLAMALARI BİTİŞİN GÖSTERGESİYDİ.KİM GELİRSE GELSİN İŞİ ZOR.PARA EDECEK SATACAK BİRŞEYDE KALMADI.
hükümet gider ayak yeni seçilecek cumhurbaşkanına kasıtlı olarak batık bir ekonomi bırakıyor
Ulan Amerika işine gelmeyince Arabistan'ın paralarına el koyuyordu,ülke olarak bizde yabancılara dolar borcu olan işletmelerimiz geri ödeme yapmasın,hükümet bir kanun çıkarsın.borçlar şu kurla ödenecek desin,defolup giden gitsin bakalım.
@hsyngoktas ZEKİİ ÇOCUK..TAMAM
@hsyngoktas Hahahahaha ulan bi***tan haberin olmadığı ortada... Dedi ne değişecek? Türk lirası değermi kazanacak sence? Üretim yok, ülkede para yok, borç gırtlakda 400milyar dolar olmuş... Ne diyeceksin arkadaş ben borcumu TL ödemek istiyorum mu? Sonra bas parayı karşılıksız seyret dolar ozaman kaç TL seviyesine çıkıyor! Boş boş konuşuyosun anca bilmeden, ekonomiden anlamadan! Kabul edin artık erdoğan ekonomiden zaten anlamıyodu ancak tv karşısına çıkıp dolar ama demekle dolar düşmez...
@hsyngoktas desin hadi, bunu demek için bir gücün olması gerek gücün. öyle meydanlarda eeeyyy diye böğürmek memlekete güç katmıyor işte, bizi getirdiği sonuçlar bunlar!
tamamen bir oyunun içindeyiz,BAŞARAMAYACAKSINIZ
operasyonun farkindayiz devam
seçim yaklaşıyor.oyunuzu bize verirseniz dolar duşecek piyasa rahatlacak..DEMEYE BAŞLARLAR yakında
@yigit_efe Melih Gökçek, sosyal medya hesabı Twitter'da 'ABD'nin doları yükselttiğini' söylerken vatandaşların 24 Haziran'daki seçime kadar sabretmesini istedi. Gökçek ayrıca "24 Haziran'dan sonra piyasaya 30 milyar dolar pompalayınca seyreyleyin gümbürtüyü. Dolar tepetaklak düşecek inşallah. O dolar tüccarlarının halini birlikte göreceğiz. Hele cumhurbaşkanımızı yüzde 55-60'la seçelim göreceksiniz sonuçları inşallah" diye yazdı.dedi bile
@yigit_efe başladılar bile. i melih açıklama yapmış tayyip %50-60 oylarla seçilirse piyasaya 30 milyar dolar pompalanıp gidişat tepe takla değiştirilecekmiş. şaka değil gerçekten böyle bir açıklama yaptı onun bunun melihi!
Diğer Haberler