Euroda tarihi rekor, dolarda tansiyon yüksek

Euro ve sterlin sırasıyla 4.7929 ve 5.4058 ile Türk lirası karşısında rekor tazelerken, dolar da 3.8744'e çıktı ve 3 ayın zirvesini gördü.

Euroda tarihi rekor, dolarda tansiyon yüksek

Euro ve sterlin Türk lirası karşısında rekor kırarken, dolar da 3 ayın zirvesini gördü.

Bugün 10 yılık tahvil faizleri 29 Kasım 2017'den bu yana en yüksek seviyesi olan yüzde 12.76'ya kadar yükseldi. Faizlerdeki artış TL'yi baskı altında bırakırken, dolar/TL 3.8744 ile 15 Aralık 2017'den bu yana en yüksek seviyesini gördü. Euro/TL 4.7929 ve sterlin/TL 5.4058 ile tarihi zirvelerine çıktı.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi ise yüzde 0,35 kayıpla 118.000 puanda.

TL baskı altında

Uzmanlara göre, ekonomik göstergelerdeki bozulmanın kalıcılık göstermesi TL varlıkları baskı altında bırakıyor. Enflasyonun ardından dün cari açığın beklentiler üzerinde gelmesi piyasaları endişelendirdi.

Dolar endeksindeki toparlanma da Türk lirasını olumsuz etkiliyor. Endeksin 90 sınırında ısrarcı tutumu ve yukarı yönde tepki verme isteği gelişmekte olan ülke piyasalarını baskılıyor.

Bu arada 10 yıllık gösterge tahvilde geçen hafta başından beri yükseliş 90 baz puana yaklaştı. Beklentilerin üzerinde gelen enflasyon sonrası başlayan yükseliş TCMB faiz kararı ve Moody's'in not indirimi sonrasında devam etti.

Gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi geçen hafta 45 baz puan yükseldikten sonra dün 25 baz puan yükseldi. Bugün sabahtan beri yaşanan yükseliş ise 15 baz puan oldu.

Hazine ihalesi sonuçlandı

Yurt içi piyasaların yakından izlediği 5 yıl (1.771 gün) vadeli sabit kuponlu tahvilin ihracı tamamlandı. Hazine ihalesinde net 948.0 milyon lira, ROT dahil 2.65 milyar lira satış yapıldı.

İhalede ortalama faiz yüzde 13.30, bileşik faiz yüzde 13.27 oldu. Tahvil ihalesinde satılan kağıtlar 14 Mart'ta ihraç edilecek, yeniden ihraç edilen tahvilin geri ödemesi ise 18 Ocak 2023'te yapılacak.

ABD enflasyonu beklentiye paralel

Günün en önemli verisi olan şubat ayı ABD enflasyonu beklentiye paralel geldi. Ülkede TÜFE artışı aylık bazda yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 2,2 oldu. Veri sonrası dolar endeksi ilk tepki olarak 90 civarından 89,72'ye geriledi.

Enflasyonun ardından gözler Fed'in 21 Mart'taki toplantısına çevrildi. Bankanın bu yılki faiz artırımlarına ilişkin tahminler 2 ila 5 arasında oldukça geniş bir aralıkta yer alıyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 19 yorum
DOLAR YÜKSELDİ ŞİMDİ GELSİN BENZİNE ZAM ELEKTRİĞE ZAM SUYA ZAM GAZA ZAM.FATURAYI NEDEN HEMEN VATANDAŞA KESİLİYOR DOLARI BEN Mİ YÜKSELTTİM BU MEMLEKETİN MALİYE BAKANI EKONOMİ BAKANI MERKEZ BANKASI BAŞKANI O KOLTUKLARDA NEDEN OTURUYORLAR PARAMIZIN DEĞERİNİ KORUMAK İÇİN EKONOMİYİ DÜZELTMEK İÇİN O HALDE GÖREVLERİNİ YAPSINLAR DOLARI DÜŞÜRSÜNLER DERECELENDİRME KURULUŞLARINA BAĞIRIP ÇAĞIRMAKLA KABADAYILIKLA DOLAR DÜŞMÜYOR NOTUMUZ AÇIKLANDIĞI GÜN 3,75 OLAN DOLAR BUGÜN 3,85 TL ARADAKİ FARK VATANDAŞIN SIRTINA İŞİNİ YAPAMAYAN KOLTUĞU BIRAKSIN YETİŞMİŞ NİCE İNSANIMIZ VAR ONLAR İŞ BAŞINA GETİRİLSİN
@leventdemir22 DOLARI SEN DAHİL 80 MİLYON VATANDAŞIMIZ ELBİRLİĞİ İLE YÜKSELTTİK. BAKLİYAT KANADA-MEKSİKA-ABD DİYEN YORUM SANA YARDIMCI OLUR BELKİ ANLAMAN İÇİN. ALMA DOLAR ENDEKSLİ ÜRÜNLERİ- İŞİNE TOPLU TAŞIMA İLE GİT-TASARRUF ET- HERKEZ TASARRUF ETSİN. YERLİ MALI TÜKETSİN. TL OZAMAN GÜÇLENİR
@leventdemir22 katılıyorum gardasım eyy dıye bagırmakla sokak agzı ıle konusmakla ıs cozulmuyor
@thinkthank İthal ediyoruz yani kardeş üretim olmadığı için alıyoruz oradan dolar ile
@leventdemir22 2009 da dolar 1.15 iken fiyatlar düşerken nerdeydin susuyordun. Şimdi cebindeki para azalınca ağlamaya başladın.
Bir zamanlar kendi kendine yeten 7 ülkeden biriydik şuan alım gücü yerlerde yoksul bir ülke olduk.
Kocaman bir gemi ağır ağır karanlık sulara gömülüyor.
Dolar ile işimiz yok biz abd miyiz diyen bir şuursuz güruh var. Bakliyat Kanada , Meksika Kabd den geliyor
@osman_erdal_1990 o zaman tarım ve hayvancılığa önem verilsin dışa dönüklük bitsin
@gurkanozselcuk işlerine gelir mi oradan getiren şirketler kimin araştır bakayım.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler