Referandum sonucuna piyasaların ilk tepkisi

Dolar/TL, referandumda resmi olmayan sonuçların "evet" oylarının önde olduğunu göstermesi sonrası uluslararası piyasalarda 3,62 seviyesine geriledi. Kur şu dakikalarda 3,67 civarında işlem görüyor.

Referandum sonucuna piyasaların ilk tepkisi

Anayasa değişikliği için yapılan halkoylamasında, resmi olmayan sonuçlara göre "evet" çıkmasının ardından uluslararası piyasada yeni haftaya sert düşüşle başlayan dolar/TL 3,6250'yi gördü.

Dolar/TL, cuma günü yurt içi piyasalarda 3,69'un üzerinde seyretmiş ve hafta kapanışına yakın uluslararası piyasada 3,7376'ya kadar çıkmıştı.

Halkoylamasının ardından uluslararası piyasada 3,6250'ye kadar gerileyen dolar/TL, saat 22.30'da, önceki kapanışına göre yaklaşık yüzde 3 gerileyerek 3,6310 seviyelerinde dengelendi. Şu dakikalarda ise 3,67 civarında seyrediyor. Euro/TL ise 3,89'un üzerinde işlem görüyor.

Uzmanlar, halkoylamasında, resmi olmayan sonuçlarına göre "evet" çıkmasının, beklentiler doğrultusunda TL varlıkların güçlenmesini sağladığını belirtiyor.

Halkoylamasının gündemden düşmesiyle, hükümetin reformlara ve ekonomiye daha fazla odaklanacağı beklentisinin yatırımcıların TL varlıklara olan ilgisinin devam etmesini sağlayabileceğini ifade eden analistler, dolar/TL'de teknik açıdan 3,60 ve 3,55 desteklerinin gündeme gelebileceğini tahmin ediyor.

Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekçen "Anayasa değişikliğini içeren referandumdan evet kararının çıkmasıyla birlikte uluslararası piyasalarda Türk Lirası ürünlerinde yükselişler görüyoruz. Geçtiğimiz Cuma günü seans kapanışı sonrası sadece elektronik piyasaların açık olduğu saatlerde dolar/TL tarafında 3.74 seviyelerine doğru bir hareketlenme görmüştük. Asya piyasalarının açılış rakamlarına baktığımızda, dolar/TL’nin 3.63 seviyelerinde açılış gerçekleştirdiğini görüyoruz. Yeni işlem gününde bir çok ülke piyasalarının kapalı olduğunu belirtelim. Doların genel olarak 3.60 - 3.55 bandı üzerinde kalma çabalarını görebiliriz. Özellikle bu bölge aşağı yönlü kırılırsa satışlar derinleşebilir. BİST 100 tarafında muhtemelen primli bir açılış göreceğiz. Kur etkisiyle de birlikte 92.000-93.000 bandı yukarı yönlü hareketlenmelerde direnç noktaları olarak izlenebilir." diye konuştu.

Borsa yükselişle açıldı, yataya döndü

Borsa İstanbul ise güne 667 puan ve yüzde 0.74 değer artışla 90.731 puandan başladı. Endeks şu ana kadar en yüksek 90.755 seviyesini görürken, kar satışları da gözleniyor. En düşük 90.052 görüldü. BIST 100, saat 10:05 itibariyle 90.163 (+96) seviyesinde yer alıyor.

10 yıllık faiz geri çekildi

Tahvil bono piyasasında gösterge 10 yıllık tahvilin bileşik faizi referandum sonrası ilk işlemlerde düşüşle açıldı. Cuma günü yüzde 11.11 seviyesinden kapanan 24 Şubat 2027 itfalı gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 10.89'a kadar geriledikten sonra spot piyasada saat 09.45'te son işlemde yüzde 10.90 seviyesinde.

Piyasaların gündemi

Piyasalarda ana yönü referandum sonuçlarından sonra oluşacak siyasi ve ekonomik ortam belirleyecek.

Global piyasalarda ise; küresel çapta devam eden jeopolitik gerginliklerin etkisi devam ediyor.

Bu hafta gündemini Çin makro verileri, Kuzey Kore gündemi, petrol forumu ve IMF-Dünya Bankası toplantıları oluşturuyor.

ABD tarafında makro anlamda önemli etki yapabilecek bir veri bulunmuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
akp köprüyü geçti artık kimseye dayı demesi gerekmiyor. dolar 5 lira olsun bir şey farketmez. o yüzden piyasaya para aktarmayı bırakacaktır. dolar hızla yükselecektir. kimsede gık diyemez.
E V E T.
Halk doları düşür,ekonomiyi düzelt diyor.mega projeleri bırak,çarşıya pazara bak diyor.Ötv,kdv yi indir diyor.2007 ayarlarına dön diyor.Yoksa seni sevsekte yolun sonu görünüyor.diyor.
@sevrim75 yolun sonu çoktan geçti , bu saatten sonra ekonomiyi yerin dibine çaksada halkın birşey deme hakkı olmayacak
@trespasser34 2019 da seçim yokmu hacı?15 yıl sabrettinde 2 yıl mı sabredemiyorsun?izle ve 2 yıl sonra kafana yatan adamı başkan seç.
3 kuruş düşmüş bu mu tepki ? Bence felaket !
@trespasser34 -- 3 kuruş artsaydı ne yazacaktın acaba.. ben biliyorum da bir de senden duysunlar
@akdenizli.2 1 lira arttı sen ne düşündün
@trespasser3--açlıktan limon satan öğretmeni--ayakkabı boyayan memuru--taksicilik yapan polisleri unutma..şimdi çok şükür yok oldular..
@akdenizli.2 3,5 tl 1 dolar etmiyor kardeş sen git kendine yeni bir kafa al.TL tl olalı böyle zulüm görmedi
şans oyunlarının çıkacağı iller belli oldu... antep, kilis, urfa, maraş ve adıyaman bundan sonra bir yıl boyunca buralara çıkar... hadi gene şanslısınız bu illerde oturan BAZILARI!!!
Piyasaların tepkisini bilmemde eyalet sistemi gündeme gelince halkın tepkisi ne olacak merak ediyorum. Eyalet sistemine karşı olanlar vatan hainimi olacak terörist mi olacak.
Yarının felaket habercisi !!!!!
duyanda 1 lira oldu sanacak sonuçta başganımız var artık zırf bu yüzden 1 tl olmalı
Diğer Haberler