ABD'den Çin mallarına 50 milyar dolarlık gümrük vergisi

ABD Başkanı Donald Trump, Çin mallarına 50 milyar dolarlık gümrük vergisi getirileceğini duyurdu. ABD ayrıca, AB üyeleri ile Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Meksika ve Güney Kore'nin 6 ülkeyi ek gümrük vergilerinden muaf tutacaklarını söyledi.

ABD'den Çin mallarına 50 milyar dolarlık gümrük vergisi

ABD Başkanı Donald Trump, Çin mallarına 50 milyar dolarlık gümrük vergisi getirirken, kısa vadede Avrupa Birliği (AB) üyeleri ile 6 ülkenin yeni çelik ve alüminyum ithalat gümrük vergilerinden de muaf tutacak.

Trump, Çin'i bir dost olarak gördüğünü ama ABD'ye her yıl yüz milyarlarca dolar maliyeti olan 'fikri mülkiyet hırsızlığı'na karşı yaptırımların gerekli olduğunu söyledi.

Trump, Çin'in ticari anlaşmaların yeniden görüşülmesi gerektiği ülkelerden biri olduğunu ifade etti.

Diğer yandan ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer; Başkan Donald Trump'ın, daimi bir çözüm bulunması için görüşmeler devam ederken, AB üyelerinin yanı sıra Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Meksika ve Güney Kore'ye de ek gümrük vergilerinin geçici olarak durdurulması talimatı verdiğini söyledi.

Robert Lighthizer bu açıklamayı Senato'daki konuşmasında yaptı.

ABD çelik ticareti

ABD Başkanı Trump'ın, ülkessinin ithal ettiği çelik ve alüminyuma yüzde 25 ek gümrük vergisi getiren düzenlemeyi, Kanada ve Meksika'yı muaf tutarak imzalaması AB'nin tepkisini çekmişti.

Trump, bu sektörlerde ABD'ye düşük maliyetli mal satan devletleri damping yapmakla suçluyordu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Washington'un çelik ve alüminyum ürünlerine getireceği ek gümrük verilerinden AB'nin muaf tutulması çağrısında bulunmuştu.

ABD'nin Cuma günü yürürlüğe girecek yeni düzenlemesi çelikte yüzde 25, alüminyumda yüzde 10 vergi artırımı öngörüyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler