Çin benzinli otomobilleri yasaklıyor

Çin, otomobil üreticilerinin fosil yakıtlı araç satışlarını sona erdireceğini ve dünyanın en büyük otomobil pazarında bu sayede şirketlerin elektrikli araç geliştirme çabalarını hızlandırmaya yönelik bir teşvik oluşturmayı amaçladıklarını açıkladı

Çin benzinli otomobilleri yasaklıyor

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı Xin Guobin, hükümetin benzinli araç üretim ve satış işlemlerini sona erdirmek için takvim üzerinde belli bir tarih belirlemek için çalıştıklarını söyledi. Böylece, Çin'in otomobil endüstrisinin çevre ve büyümesi üzerinde derin bir etki yaratacak.

Yanma motorlu taşıtlar yasağı hem yerel hem de küresel otomobil üreticilerinin elektrikli araçlara yönelmesine, enerji tasarruflu araçların ve kamyon satışlarının artırılmasına ve hava kirliliğinin azaltılmasına yönelik stratejik hedefe hizmet eden ödül ve ceza modelinin yardımcı olacak kullanacaklarını söylediler.

BENZİNLİ ARAÇLARIN KULLANIMINI YASAKLAMAYI PLANLIYORLAR

Bu sebeple benzinli araçların kullanımını yasaklamayı planlıyorlar. Ayrıca, yakıt ekonomisi ve emisyonlar için yeni bir yakıt ve yakıt ticaret programı çerçevesinde, otomobil üreticilerinin yeterli krediyi kazanmalarını ya da rakiplerinden fazlasını almalarını istemekteler.

2030'a kadar karbon emisyonlarını sınırlama sözünü tutmak isteyen Çin, fosil yakıtlarla çalışan araçların aşamalı olarak kaldırılma planlarını açıklayan en son ülke oldu.

İngiltere, hava kirliliğini azaltmak ve küresel ısınmayı 2 santigrat derecenin altına düşürmek için yapılması gereken benzer bir planı duyurmasının ardından iki hafta sonra dizel ve benzinli otomobil satışlarını 2040 yılına kadar yasaklama kararı almıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
adamlar neleri düşünüyor bizimkiler o onu dedi bu bunu dedi o olmadı bu oldu gitti orda bunları konuştu geldi burda bunları konuştu bak nasıl gelisiyorlar zamanı geldiğinde Petrol bittiğinde ne olcak yada azaldığında benzin herhalde ozaman litresi 10 tl ye cikar
bizimkilerde yeni yeni araba üretmeye başlıycaklar eller uzaya biz nereye
20 YIL SONRA BENZİNLİ ARAÇ BULAMAZSINIZ ZATEN GELECEK ELEKTRİKLİDE.
Diğer Haberler