Deve kuşu yavruları 500 liradan satılıyor! Siparişlere yetişemiyor

Bursa'da Uludağ Üniversitesi'nde üretilen deve kuşu yavruları 500 liradan satılıyor. Üniversite siparişlere yetişemiyor.

Deve kuşu yavruları 500 liradan satılıyor! Siparişlere yetişemiyor

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde üretilen deve kuşu yavruları yumurtadan çıktığından itibaren 500 lira fiyatla alıcı bekliyor. Talep o kadar çok ki üniversite taleplere yetişmekte zorlanıyor. 1997 yılında kurulan çiftlikte 4 deve kuşu ailesi ile üretim yapan Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bölümü, yılda bir dişi deve kuşundan 20-25 civciv elde ediyor. Bir ailede 2 dişi, 1 erkek deve kuşu bulunuyor. Deve kuşları ilkbaharda yumurtlamaya başlıyor ve sonbahara kadar yumurtlama devam ediyor.

AW455845_08

Bir deve kuşu 42 günde yumurtadan çıkarak dünyaya gözünü açıyor. Fakültede üretilen deve kuşu yumurtaları ise tanesi 100 liradan satılıyor. Kasaplık olacak civcivler yaklaşık 1 yaşında kesime uygun hale gelirken, damızlık olacak civcivler erkeklerde 3, dişiler de 2 yıl sonra üretim olgunluğuna geliyor. Bir dişi deve kuşundan bir üretim sezonunda ortalama 50 yumurta ve bu yumurtalardan da yaklaşık 20-25 civciv elde ediliyor. Türkiye’de üretimi yok denecek kadar az olan deve kuşu yavrularını almak için girişimciler sıraya giriyor.

Üniversitedeki çiftliği ve üretim sürecini anlatan Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Ak, “Deve kuşu yetiştiriciliği Türkiye’de ilk defa 1995 yılında Antalya Manavgat’da başlamış olup, ikinci tesis Kırşehir Kaman’da, üçüncüsü ise üniversitemizin bünyesinde Bursa’da kurulmuştur. 1997 yılından bu yana biz burada deve kuşu üretimini sürdürüyoruz.

AW455845_09

Üniversitemizde şu an 4 deve kuşu ailesi ile üretim yapıyoruz. Bir ailede 2 dişi, 1 erkek deve kuşu bulunuyor. Deve kuşları ilkbaharda yumurtlamaya başlıyor ve sonbahara kadar yumurtlama devam ediyor. Yumurtaları günlük olarak toplayıp serin bir odada bir hafta süreyle depoluyoruz. Yumurtaları haftalık olarak kuluçka makinesine yükleyerek 42 günün sonunda civcivlerimizi elde diyoruz. Bu süreçten sonra civcivlerimiz damızlık ve kasaplık olarak ayrılıyor.

AW455845_10 (1)

Kasaplık olacak civcivlerimiz yaklaşık 1 yaşında kesime uygun hale gelirken damızlık olacak civcivler erkeklerde 3, dişilerde 2 yıl sonra üretim olgunluğuna geliyor. Bir dişi deve kuşundan bir üretim sezonunda ortalama 50 yumurta ve bu yumurtalardan da yaklaşık 20-25 civciv elde edilmekte. Deve kuşu yetiştiriciliğinin en önemli sebebi sağlıklı kırmızı et üretmeleri ve kıymetli derileridir. Deve kuşu derisi timsah ve fil derilerinden sonra en değerli derilerden birisi olarak kabul edilmektedir.

AW455845_10

Deve kuşu derisi; cüzdan, kemer, ayakkabı, bot ve şapka gibi he türlü deri eşya yapımında kullanılmakta ve yüksek fiyatlarla alıcı bulmaktadır. Yağ ve kolesterol içeriği düşük sağlıklı eti özellikle belli yaşın üzerindeki fertlere ve kalp ve damar hastalığı olanlara tavsiye edilen bir kırmızı et. Biz deve kuşu yavrularını 500 liradan satıyoruz. Deve kuşu yumurtasını ise 100 liradan satmaktayız. Ülkemizde deve kuşu üretimi azaldığı için talep çok fazla taleplere yetişmekte zorlanıyoruz” dedi.İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
Güney Afrika Cumhuriyeti Devekuşu damızlık yumurta çıkışını serbewst bıraktıktan sonra bir çok insan yetiştirmek için ciddi paralar ödedi. Ülkemizde hala dana, koyun , tavuk yeniyor. Kaz , Ördek, Tavşan, Devekuşu gibi canlılar hala belirli satış noktalarında pazarlanıyor. Detaylı anlatılsın. Yetiştirici ikna edilsin. alım garantisi verilsin. Bu ülke üretir. Yem satıcıları , İlaç firmaları Aracı ve pazarlamacıların eline üretici düşürülmesin. Ülke kalkınsın. Müslüman hak ettiği sosyal refahı yakalasın.
@sarisar 2000 yılında 30 tane ile bursa da bu işi yaptık. anlatıldığı gibi talebe karşılık vermeyi bırak bir iki gelen giden dışında herhangi bir hareket olmadı. en son Çanakkale de bir vatandaşa gönderdik kuşları, onlarda battı. elimizde kalanların bir kısmını da kesip kurslara ve askeriyeye hayrına dağıttık. alacak olan vatandaşa tavsiyem gitsin 2 tane inek alsın en azından evinde taze sütü yoğurdu olur.
10 adet de bize ayırın. Ülkemize deve kusu cok gerek
hayret üniversitede somut çalışma... masa başında oturup geyik yapmak varken örnek olur
ikitane inek beslemeye erinip büyük şehirlere akın ediyosunuz bide kuş besleyeceksiniz kafa yokki ne diyim
Uludağ bu konuda 1 numara imkanım olsa ben de alırdım
Yinemi canlandı deve kuşları.
sattığın yumurta masrafını karşılamaz
Çiftçi kayıt sistemi var. Ne ekeceğine kendi karar veriyor. Dedikodu ile hangisi bu sene çok kazandırdı haberi ile üretim yapıyor. Sonra hezimet. Sokağa dökülen mahsüller. Rus sanayi devriminde üretimin planlanması , üretime kota konulması ve devletin alım garantisi ile bu çark döndürüldü. Bizde üretici kıyı yosunu gibi bir o yana , bir bu yana. Ziraat mühendisleri odalarından çıkıp sahaya inmeli. Yeter artık boşa sıkılacak mermimiz yok...
aynen kapış kapış satılıyor, yumurtası, tüyü kemiği, eti sütü herşeyi para ediyor.. öyle dediniz millet çiftlik yaptı elinde patladı. kimse bilmezdi devekuşlarının intihar eden hayvanlar olduğunu. meğer kapalı alan korkusu varmış canı sıkılan koşup telörgülere çarparak intihar ediyor. hooopp gitti 10bin tl. diye diye koca tesis yok oldu. zarar 1 milyon
Sakın deve kuşu gibi kafanızı kuma gömüp deve kuşu beslemeyin.Önce bir güzel araştırın... Yoksa gümler gidersiniz....
Diğer Haberler