Financial Times: Türkiye'deki işletmeler için tehlike çanları çalıyor

Türkiye'deki son ekonomik gelişmeleri değerlendiren İngiliz Financial Times gazetesi, dövizin gidişatı yüzünden Türkiye'de işletmeler için tehlike çanlarının çaldığını yazdı. Haberde batık kredilerin bankalara oluşturduğu tehdit konusunda ise uzmanların ikiye bölünmüş olduğu belirtildi.

Financial Times: Türkiye'deki işletmeler için tehlike çanları çalıyor

Türkiye'deki son ekonomik gelişmeleri değerlendiren İngiliz Financial Times gazetesi, dövizin gidişatı yüzünden Türkiye'de işletmeler için tehlike çanlarının çaldığını yazdı.

Financial Times'taki haber, gazetenin Ankara'daki Türkiye muhabiri Laura Pitel'in imzasını taşıyor.

Haberin başında oto yedek parça üretimi yapan Albert Saydam'ın ekonominin gidişatına yönelik görüşleri yer alıyor:

"Bu kesinlikle çok sayıda şirket için yeni bir durum. Hem yüksek enflasyonla hem de dalgalı bir kurla karşı karşıyayız."

Haber şu satırlarla sürüyor:

"Merkez Bankası'nın piyasaları şok ederek faiz oranlarını sabit tutmasının ardından Türk Lirası yüzde 4,2 değer kaybetti. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, kendisini yüksek faizin "düşmanı" olarak ilan eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ı ekonominin başına getirmesinden sonra ilk kez toplanmıştı.

"Sayın Albayrak hızla artan enflasyonla mücadele sözü ve Türkiye'nin 'piyasalarla savaşmayacağı' garantisi vererek, atamasına yönelik kaygıları gidermeye çalıştı. Ancak Merkez Bankası'nın Salı günkü kararı, Ankara'nın Sayın Erdoğan'ın geçen ayki seçim zaferi sonrası daha ortodoks bir para politikasına dönme sinyali vereceğine dair umutlara darbe indirdi."

Financial Times'taki haberde, Türk Lirası'ndaki düşüş sonrası tehlikeli çanlarının çaldığı; zayıflayan liranın enflasyonu tetikleme, borcu yüksek özel sektör üzerindeki baskıyı artırma ve hayati önemdeki yabancı sermayeyi caydırma riski olduğu belirtiliyor.

İnan Demir: Türkiye'nin kısır döngüde kilitlenme riski var

Nomura'da gelişmekte olan piyasalar ekonomisti olarak görev yapan İnan Demir'in görüşleri şöyle:

"Liranın zayıflaması, şirketlerin ve bankaların bilançoları üzerinde büyük bir baskı oluşturacaktır.

"Yabancı alacaklıların Türkiye'de özel sektörün bilançosuna yönelik kaygıları muhtemelen sermaye akışının azalmasına yol açacak. Türk Lirası üzerindeki baskı daha da artacak. Bu nedenle Türkiye'nin kısır döngüde kilitlenme riski var."

Türk Lirası bu yıl Amerikan doları karşısında yüzde 20'den fazla değer kaybetti.

Ekonomi geçen yıl yüzde 7,4 büyüse de, enflasyon Haziran ayında yüzde 15'e yükseldi. Cari açığın gayri safi yurt içi hasılaya oranı da yüzde 6'nın üzerine çıktı.

Tüm bu verilerin hatırlatıldığı Financial Times'taki haberde Türkiye'de dün ekmeğe de yüzde 15 zam geldiği de belirtiliyor.

Aynı zamanda Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkan Yardımcısı olan Albert Saydam da tam bu noktada, derneğin 400 üyesinin tümümün özellikle kur artışı yüzünden baskı altında olduklarını söylüyor.

Albert Saydam her yıl 4 bin ton doğal kauçuk ithal etmek zorunda olduğunu, bunun maliyetinin Ocak 2016'dan bu yana ikiye katlandığını vurguluyor.

'Uzmanlar tehdidin boyutu konusunda ikiye bölünmüş durumda'

Haber şöyle devam ediyor:

"Ekonomistlerin en büyük kaygılarından biri de bu. Türk Lirası'nın değer kaybetmesinin döviz cinsinden 300 milyar dolar borcu olan şirketler üzerinde baskı unsuru olduğunu söylüyorlar. Türk Telekom bu hafta, yılın ikinci çeyreğindeki zararının yaklaşık 1 milyar lira olduğunu açıkladı... Bankalardan, kredi borçlarını yeniden yapılandırmalarını isteyen çok sayıda yüksek profilli grup arasında Yıldız Holding de var.

"Batık kredilerin oranı yüzde 3 ile düşük bir seviyede olsa da sorunlu kredilerin gelecekte Türkiye'de bankacılık sektörü üzerinde de baskı oluşturmasından korkuluyor.

"Uzmanlar ise tehdidin boyutu konusunda ikiye bölünmüş durumda. Zira Türk bankaları 2000'lerin başındaki mali krizden sonra yeniden yapılandırılmışlardı. Sermaye yeterlilik oranları yüksek."

ING'de gelişmekte olan piyasalara yönelik kredi uzmanı olarak görev yapan Nick Smallwood, "Sistemin temelleri sağlam. Şimdilik, büyük şirketlerin çok azı sorunlar yaşadığından çok kaygılı değiliz" diyor.

Washington merkezli Uluslararası Finans Enstitüsü'nden Uğraş Ülkü ise Türk bankalarının geçici şokların üstesinden gelebileceklerini söylese de ekliyor:

"Eğer bu baskı ve piyasalardaki stres yoğunlaşırsa, er ya da geç bankaların kârları bundan çok olumsuz etkilenecektir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
Beter olsunlar, batsınlar. Umrumda değil.
sen bat sende kimsenin umrunda degilsin
Döş göçlevin ovunu bu.. Türkiye tarımda ve ekonomide Avrupada 1. sıraya yükseldi : ) İmza Binali.
REYİZ ŞAHLANDIRIYO EKONOMİYİ DOLAR GÖRMEDİĞİNİ GÖRDÜ VAROL REYİZ BOYLE GİDERSE DÜNYA ÖNÜMÜZDE DİZ ÇÖKER KISKANIR BİZİ
KAMUNUN BORCU AZ,ANCAK ÖZEL SEKTÖR TOPUN AĞZINDA.BİRDE BU HÜKÜMETE GÜVENDİLER.BURNUNUN DİKİNE GİTMEK DİYE BUNA DERİM.
tehlikeli çanlar çalalı çok oldu. şimdi etkilerini yaşıyoruz. piyasa resmen kan ağlıyor bankalar kredi kullandırmıyor. isteyenleri oyalamak adına güncelleme yapıyoruz yok tapunuzun eksperi yok portföyünüzün riski bilmem ne deyip duruyorlar.
155 Ararın Ekonomi İyi Gideyeeeaah...
Yahu bu olacak birşeydi Dünya’nın beklentisi FED’in devamlı genişleyeme politikasımıydı? Adam suyu kesti.. Küresel ekomokinin altına eline sokan Çin oldu? Takip ettiğim kadarı ile Nerdeyese tek haber çıkmadı? Şalterler FED’de.. Eee şimdi Trump geledi adam milletiçi kendi çapında bana ne lan dedi dünyayı ticaret savaşı, fikir mülkeyeti vsvs savaşı başladı.. Sizce ABD’nin şirketleri Çinde fazla, Çin’in ABD’de fazla..
Geçti bu hikayeler financial time tellallık yapma kendini de IMF yerine koyma çok şükür hiç birşey olmaz
bu ülkede ne kadar çok hain varmış ulan hani amerikaya kafa tutacak lider lazımdı hani atanız yedi düvele kafa tutuyordu varya alayınız onun bunun çanağında lağımında yemlenen zavallılarsınız la size kim ülke veriri ha köstebekler
vallah bidaha mustafa kemalde gelmez ona cundaci buna cantaci suna fetocu buna ketocu derken maf olup gidicez
siz bide yaptirimlardan sonra kisi gorun
Reis , damat elele. Yatalak eşine ilaç vermedikleri için itiraz eden 82 yaşında dedeyi Giresun'da biber gazıyla öldürüyor devletin polisi, doktoru. Din toplumların afyonudur, inşallah maşallahla %52 yi topluyorlar. Bu millete herşey müstehaktır. Kimse kusura bakmasın. Coniler islamcıları destekledi, bu millet de yedi. O nedenle conilerin yerli ve milli parası dolar kazanıyor, senaryo bu.
Diğer Haberler