IMF: Zenginden daha fazla vergi almak büyümeyi vuran eşitsizliği azaltacak

ABD'de Başkan Donald Trump, gelir piramidinin en üstündeki dilimden daha az vergi almaya hazırlanırken, Uluslararası Para Fonu (IMF) zenginlerden alınacak daha yüksek gelir vergisinin büyümeye olumsuz bir etki yapmadan eşitsizliği azaltmaya yardımcı olacağını söyledi.

IMF: Zenginden daha fazla vergi almak büyümeyi vuran eşitsizliği azaltacak

Washington merkezli kuruluş Yarı Yıl Mali Gözlem Raporu'nda gelişmiş Batılı ekonomilerde gelir piramidinin en üst yüzde 1.0'lik kısmından daha fazla vergi alınmasının ekonomik büyümeye olumsuz etki edeceği argümanına karşı çıktı. IMF raporda vergi teorisine göre daha fazla geliri olanların ‘ciddi anlamda daha yüksek' vergi ödemesinin büyüme için olumsuz bir durum olmayacağını yazdı. IMF farklı servet vergilerinin değerlendirilebilieceğini söyledi.

IMF raporunda birçok zengin ekonominin olumsuz ekonomik koşulların avantajını kullanarak cari açığı ve eşitsizliği azaltmak için vergileri artırabileceğini söyledi. Fon böyle yapmanın büyüme beklentilerine zarar vermeyeceğini vurguladı. Fonun raporu ABD Başkanı DonaldTrump'ın vergi reformlarını açıklamasından iki hafta sonra yayınlandı. Trump'ın planları arasında gelir piramidinin en üst diliminin vergi oranını yüzde 4.6 düşürerek yüzde 35'e düşürmek de yer alıyor.DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
Allah aşkına futbolcularda nekadar vergi alınıyor memurda nekadar alınıyor
bizimkiler asgeri ücretliden dahi vergi alıyorlar ..
eyyy imf haddini bil zenginden vergi alınırmı trump gibileri almak istemez o deli ama gerçi bizdede alınmıyor düşünsenize zenginden vergi alırsak havuza para gelmez malum vakıflara 5 10 milyon bağışlar yapmaz katarlılar israilliler arsa yazlık almaz yabancı sermaye gelmez satacağımız yer gerçi kalmadı ama olanada müşteri çıkmaz
NEEEAAAA ZENGİNDEN VERGİ Mİİİİ ? BİZİM KASABADA ZENGİNDEN VERGİ ALINMAZ VERGİYİ ASGARİ ÜCRETLİ MEMUR İŞÇİ VERİR HATTA İŞSİZ KALANDAN GENEL SAĞLIK PİRİMİ ADI ALTINDA HARAÇ ALINIR YANİ BİZDE AZ PARA ALANDAN ÇOOKK ÇOK PARA GAZANANDAN HİİÇÇÇ VERGİ ALINMAAZZZ. HA Bİ DE BENZİN OLAYI VAR ONU GARIŞTIRMAAAA.
zenginlerin hepsi chp li böylece akp seçmenini korumuş olur zenginden varlık vergisi alınsın
@earnerman gerçekten mi akp döneminde akp ye oy vermeyen 1 tane ihale alabilmiş mi acaba.
MEMURLAR VARKEN ZENGİNLERE NE GEREK VAR.
ek vergi alınmasın ama fatura fiş harcamaları vergiye dahil ettirmeyin geri gelir. resmen herseyleri vergiden ödüyorlar.
Diğer Haberler