İsviçre'de herkese 7 bin lira maaş verilecek

İsviçre tüm vatandaşlarına yaklaşık 7 bin Türk Lirası (2 bin 500 İsviçre Frankı) aylık maaş ödemeyi tartışıyor.

İsviçre'de herkese 7 bin lira maaş verilecek

İsviçre’de herkese 7 bin TL (2 bin 500 İsviçre Frankı) maaş ödenmesi tartışılıyor. Bu öneri kabul edilirse hükümete maliyeti yıllık yaklaşık 600 milyar Lira (208 milyar İsviçre Frankı) olacak.
ÇOCUKLARA DA AYLIK MAAŞ

Federal hükümet Haziran ayında bu girişimi oylamayı kabul etmişti. Ancak ülkedeki bir grup entelektüel tarafından sunulan maaş önerisine ülkenin sağ ve sol kanatları pek olumlu yaklaşmıyor. Bu önerinin arkasında yatan mantığın ise çalışmak ve gelir arasındaki bağlantıyı ortadan kaldırmak ve insanlara çalışsalar da çalışmasalar da bir geliri garantilemek olduğu belirtiliyor. Bu girişimde ayrıca çocuklar da düşünülmüş; her çocuğa aylık yaklaşık 1.800 Lira (625 Frank) maaş bağlanmasını öneriliyor.

YÜZDE 98 İŞE DEVAM EDECEK
Komitenin önerisi Demoscope Enstitiüsü’nün yürüttüğü bir araştırmaya dayanıyor. Bu araştırmaya göre, İsviçrelilerin çoğunluğu, garanti bir gelirleri olsa bile çalışmaya veya iş aramaya devam edeceklerini belirtirken sadece yüzde 2’si bu aylık maaş gelirse çalışmayacaklarını söylemiş. Öte yandan ankete katılanların yarısından fazlası, hükümetin bu öneriyi asla kabul etmeyeceği görüşünde.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 19 yorum
Bu kafirlerin hiç kafası çalışmıyor hiç mi Müslüman ülkelerden örnek almazlar. Bütçen fazla veriyorsa saray yaptırır o saray da kızına at çiftliği kurarsın halka para dağıtmak niye geçen de Finlandiya her vatandaşına bütçe fazlası diye 2015 yılı için 3000 Euro ödemişti Finlandiya`nın cumhurbaşkanı da Türkiye`ye "zaten oraya giden bir uçak var biz zengin bir ülke değiliz öyle keyfi masraf edemeyiz" diye THY`nin tarifeli seferinde hem de ekonomi sınıfında gazetecilerle sohbet ederek gelmişti. Gavur işte cehennemde yanacak haberi yok.
Türkiyede Türklere bir kuruş yok. Bütün rızkını suriyelilere Kürtlere araplara harcıyorlar. Karşılığında da çocuklarımızı şehit ediyorlar.
@antofagasta_2014 kürt olarak 1 lira yardım almadım neyin hayalindesin!!!
45 yaşındayım delveten bir kuruş yardım almadım işizde kaldım ama sağolsun türkiye cumuriyeti delveti bir kuruş vermedi vermezde keşke ordan dünyaya gelseydim bulgaristana gine razıyım
orayamı taşınsak ne ??
Hiç birşey değişmez ki durduk yere enflasyon yaratırlar, fiyatlar artar. Serbest dolaşım sayesinde de yurtdışına çok kolay para çıkışı olacağından bir süre sonra kendileri sıkıntıya girer. Önemli olan katmadeğerli ürünler üretip paranın alım gücünü arttırmak yoksa parayı miktar olarak arttırmanın herhangi bir faydası olmaz.
bizdekilerde 1500 lira teklif eden yerine 1300 teklif edene oy bastılar... zeka seviyeleri ortada milletin.
@citroturk senin zeka seviyen de baya yüksek gibi. Sanırım senHaydar Baş'a verdin. Çünkü o asgari ücreti 5000tl yapacağım demişti ;)
Geçen sene İsviçre'ye gitme şansım oldu. Arkadaş bir ülkede hiç mi sıkıntı olmaz yaa..herkes zengin herkes mutlu.
@sedatduman bende gidip orda çalışmak isterdim üstelik 4000 değil 2000 franka bile çalışırım.
Dunya devleti nasil olunurmus biraz bize bakip ornek alsinlar. Siradan vatandasa verilecek o parayla kac milletvekili ailesi ihya olur burda. Reziller
bizde emekli maaşları için ödenmesi gereken promosyonu bile milletvekillerine verdiler hemde adam başı 8.500 tl memlekette çok koyun sürüsü var oldukça ondan hakkımızı bile alamıyoruz koyun sürülerinin çok olması nedeniyle kendileri yiyor
Tamamen uydurma bir haber. Bende İsviçrede 35 senedir yaşıyorum. Bu ülkede aylık asgari brütt ücret yaklaşık 4000 İsviçre frankıdır.( Bir frank yaklaşık 3 TL ediyor). Bu ülkede çalışmadan kimse para alamaz. Çocuklara maaş bağlanması olayı tamamen safsata. Hayal ürünü. Mecburi olarak verilen çocuk parası 3 sene öncesine kadar 100 İsviçre frankıydı. Böyle saçma haberler yaparak insanların moralini bozmayın. İnsanların kafalarında Avrupa hayalleri oluşturmayın. İsviçre, Avrupada en az sosyal hakların olduğu bir ülkedir. Burayı cennetmiş gibi,göstermeyin lütfen.
@tekstar asgari ücret 4000 frank (12000 tl) diyorsun, bizde 1400 tl, neredeyse on katı ve sen hala avrupa hayali kurmayın diyorsun.. Onlar gelirde seni yerinden eder diye mi korkuyorsun.. Korkma bi cacık olmaz bizden :)
@tekstar 4000 isviçre frangı azmı ya biz 1404 lira maaş alıyoruz farka bak İnsaf diyorum.
aynen katılıyorum 2000 frank olursada ben giderim sever seve :)
Ne kadar guzel oluyor gibi dursada sonlari yunanlilara benzicek gibi
ama bizim bir yetkilimiz demişti dünyanın en mutlu insanlarl türk emekliler demişti dünya sıralamasında 84 ncüyüz tek şansımız koyun olmak yani bizimde cennet garantimiz var hah ha hah ha
isviçre bizi kıskanıyor.
Diğer Haberler