FİNANS

Moody's Türkiye'nin kredi notu görünümünü düşürdü

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, dün gece yaptığı açıklamada Türkiye'nin kredi notu görünümünü "durağan"dan "negatif"e indirdi, Ba1 olan kredi notunda ise değişiklik yapmadı.

Moody's Türkiye'nin kredi notu görünümünü düşürdü

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notu görünümünü "durağan"dan "negatif"e indirdi, Ba1 olan kredi notunda ise değişiklik yapmadı.

Moody's, geçtiğimiz Eylül ayında Türkiye'nin kredi notunu bir kademe düşürerek yatırım yapılabilir seviyesinin altına indirmişti.

Moody's Türkiye'nin notunu düşürdü, etkileri ne olacak?

Moody's, dün gece açıkladığı değerlendirmesinde ise kredi notu görünümünü düşürmesinin sebepleri olarak ekonomik büyüme görünümünün zayıflaması, kurumların gücünü yitirmeye devam etmesi, ülkenin iç ve dış mali yapısı üzerindeki baskıların artmasını gösterdi.

Türkiye'de işsizlik oranı son 7 yılın zirvesinde 10 başlıkta Türkiye ekonomisinin 2016 karnesi

Kurum aynı zamanda Türk Lirası'ndaki gözle görülür değer kaybı, yükselen enflasyon ve dış baskılar ile büyüme üzerindeki baskının yüksek olduğunu vurguladı.

Moody's, yapısal ekonomik reformların gerçekleştirilmemesi takdirinde büyümenin uzun vadede geçmişte görülen büyüme ortalamasının altında kalacağını aktardı.

'Kısa vadeli canlanmaya yönelik önlemler'

Hükümetin ekonomideki yavaşlamaya verdiği tepkinin kısa vadeli canlanmayı içerdiğini belirten Moody's, "Alınan bu önlemler hem makroekonomik dengesizlikleri artırabilir hem de ekonomik büyümeyi sınırlayan temel yapısal sorunlara karşılık vermede başarısız olabilir" dedi.

Moody's: Türk bankalarının ödenemeyen borç riski artıyor Moody's: Türkiye ekonomisi 15 Temmuz'u atlattı

Moody's, 15 Temmuz'da yaşanan başarısız darbe girişiminin ardından ortaya çıkan gergin siyasi ortamın tahmin edilenden uzun sürdüğünü ve 16 Nisan'daki anayasa referandumu sonrası hafiflemesinin öngörülmediğini aktardı.

"Temmuz ayından bu yana hükümetin muhalefeti kısmak için attığı adımlar ülkenin yönetme gücünü azalttı ve özel sektör güvenini zedeledi" diyen Moody's bu gelişmelerin ekonomik büyüme üzerinde kısmen etkili olduğunu belirtti.

'Güçlü kamu maliyesi yavaşlayan büyümeden etkileniyor'

Moody's, Türkiye'nin kredi notuna temel desteği oluşturan güçlü kamu maliyesinin yavaşlayan ekonomik büyümeden "olumsuz" etkilendiğini vurguladı.

Kuruluşi hükümetin ekonomideki yavaşlamayı gidermek için attığı adımlarla kamu harcamalarının yükseldiğini; bunun yapısal sorunlara çözüm oluşturmadığını açıkladı.

Türkiye ekonomisi 2016'nın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 küçüldü.

Mali açığın artması ve tahvil faizlerinin yükselmesinin devam ederek borç dengelerinde olumsuz yansımaların görüleceği ifade edildi.

Türk Lirası günlük kazancını geri verdi

Açıklamanın ardından Türk Lirası Amerikan Doları'na karşı yüzde 0.3 düşerek günlük kazancını geri verdi.

Dünyanın büyüyememe sorunuyla yüzleştiği son yıllarda Türkiye ekonomisinin yüzde 4'ün üzerine büyüme kaydetmesi öne çıkan unsurlardan biriydi.

Ancak 2016 yılında Türkiye ekonomisinin büyüme hızında yavaşlama görülmeye başlandı.

Türkiye ekonomisi 2016'nın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 küçüldü.

Böylece ekonomide 27 çeyrek sonra ilk kez daralma gerçekleşti.

Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın