Samsung'un veliahdı tutuklandı

Güney Kore'de teknoloji şirketi Samsung'un Başkan Yardımcısı ve veliahdı Lee Jae-yong tutuklandı.

Samsung'un veliahdı tutuklandı

Güney Kore'de teknoloji şirketi Samsung'un Başkan Yardımcısı ve veliahdı Lee Jae-yong, Devlet Başkanı Park Geun-hye'nin yetkilerinin elinden alınmasına yol açan yolsuzluk ve siyasi nüfuz skandalına yönelik soruşturma kapsamında tutuklandı.

Başkent Seul'deki Merkez Bölge Mahkemesi, Park'ın yakın dostu Choi Soon-sil ile bağlantılı vakıflara rüşvet vermekle suçlanan Lee Jae-yong hakkında tutuklama kararı verdi.

Mahkeme heyeti, Lee'nin yeni deliller ışığında tutuklanması gerektiğine karar verdi.

Savcılar, 20 gün içinde iddianameyi hazırlayacak.

Lee ve Samsung, söz konusu suçlamaları reddetti. Mahkeme, 19 Ocak'ta Lee'nin zimmetine para geçirme ve yalancı şahitlik suçlamalarıyla tutuklanması için yeterli kanıt olmadığına hükmetmişti.

Lee, 13 Şubat'ta yeniden ifadeye çağrılmış ve 22 saat boyunca özel yetkili savcılar tarafından sorgulanmıştı. Savcılar, mahkemeden Lee'nin tutuklanmasını talep etmişti.

Lee'nin, şirketin 75 yaşındaki babasından kendisine sorunsuz devri için Park Geun-hye ve yakın dostu Choi Soon-sil'le bağlantılı vakıflara milyonlarca dolar yardım yaptığı iddia ediliyor. Lee, aralık ayında verdiği ifadede daha önce meclis soruşturmasında yaptığı tanıklığı değiştirmiş, bu kez Devlet Başkanının Choi Soon-sil'e para aktarılması için şirketi zorladığını öne sürmüştü. Lee Jae-yong, daha önce yapılan bağışları kabul etmiş fakat şirketin bunun karşılığında herhangi bir siyasi nüfuz sağlamadığını belirtmişti.

Choi ve kızına para aktarıldığına ilişkin suçlamaları incelemek üzere kasım ayında Samsung'un Seul'deki şubelerine baskın düzenlenmişti.

Samsung Başkanı Lee Kun-hee’nin 2014'te geçirdiği kalp krizinin ardından tek oğlu olan Başkan Yardımcısı Lee Jae-yong, eylül ayında şirketin yönetim kuruluna girmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
BİZİM BURDA OLSA MADALYA TAKARLARDI
Zaten Dünya'yı BÜYÜK EMPERYALİST ŞİRKETLER YÖNETMEKTEDİR ,GÜNEY KORE DEVLET BAŞKANI PARK GEUN HYE,KENDİN BASİRETİNİ KURTARMAYA ÇALIŞMIŞ,FAKAT SONUNDA DÜNYA DEVLERİNİN BASKISIYLA PES EDECEKTİR.BU DURUM BÜTÜN ÜLKELERDE YAŞANMAKTA,YANİ DEVLETLERİ BÜYÜK ŞİRKETLER YÖNETMEKTE,BAŞKANLAR MEVKİİLERİNDE PİYONDUR.GENE DEVLETİN HER EKONOMİK VE SİYASİ ÖNLEMLERİNDE YADA KARARLARINDA HER ZAMAN BÜYÜK SERMAYEDARLARIN SÖZÜ GEÇER.
samsungun da geleceği pek parlak değil bu şekilde devam ederse..
zaten beni düşündürüyordu,nasıl buyuk güçlerin elinden kacıp dünya piyasalarında söz sahibi oldu diye. mahkemelerle ,virüslü proglamalarla öyle ettiler böyle ettiler en nıhayetinde bu duruma getirdiler.aslında sorun başlarda eğer oralara kendi adamlarını yerleştirebilselerdi zaten üretemeyeceklerdi,buda demek oluyorki en sonunda destekledikleri kişiyi oturttular.bundan sonra abd rakıpsiz yoluna devam edebilir.tabii bizim vestel rakip çıkmazsa:)))))
Diğer Haberler