1 Ocak'ta başlıyor; bildirmeye çok ağır ceza var

Çalışanları asgari ücretten göstermek için mesleğini gizleyenler için ceza 1 Ocak’ta başlıyor. Meslek kodunu bildirmeyene ceza gelecek.

1 Ocak'ta başlıyor; bildirmeye çok ağır ceza var

Gerçek maaşın gizlenip asgari ücretten gösterilmesinin önlenmesi için önemli bir düzenleme yapıldı. Yeni yasaya göre her mesleğin bir kodu olacak ve kişiler yaptıkları işlerle SGK'ya bildirilecek.

Böylece yüksek maaş alması gereken doktor, mühendis, futbolcu gibi meslektekiler 'işçi' koduyla bildirilip asgari ücretten gösterilemeyecek.

Meslek kodlarını hatalı giren işverenler de 1 Ocak 2018 itibarıyla ceza alacak. Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde, sigortalıların işyerlerinde fiilen yaptıkları işe uygun meslek adı ve kodunu, gerçeğe aykırı bildiren her bir işyeri için, sigortalı başına, asgari ücretin onda biri tutarında idari para cezası uygulanacak.
Gerçek maaşı gizleyenler için ayrıca idari para cezası ve belgede sahtecilikten hapis cezası da var.

NASIL BİLDİRİLECEK?

Cezalarla muhatap olmamak için işverenlerin bazı işlemleri yapmaları gerekiyor. İşlemler özetle şöyle:
Meslek kodu bilgisini ekrandan manuel olarak ekleyecek olan işverenler, Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Sigortalı Bilgileri Giriş ekranında yer alan veri giriş alanlarının en sağında "Meslek Kodu" alanını kullanacak.
Bu alana 6 rakamdan oluşan kod girilecek.
Meslek kodlarına bakmak için giriş kutusu yanındaki yeşil büyüteç resmine tıklanabilir.

HER YÖNDEN ZARAR

Çalışanın ileride emekli maaşı düşüyor.

İşten çıktığında düşük tazminat alıyor.

İşsizlik maaşı, iş görmezlik ödeneği, rapor parası gibi hesaplamalar alt seviyeden yapılıyor.

Devlet prim ve vergi kaybediyor..

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
günaydın iş verenlerin hepsi hırsız zaten en iyisi bile asgari ücretten gösterip işçinin geleceğinden çalıyor.
@gidenlerden0078 sen turkmusun bu ulkede yasamıyonmu yolun suyun elektrigin gelecegin yok mu meslegini neden saklama geregi duyar bi adam vergi ödememek için asl hırsız odur odun herif
Günaydın Devletimiz.Yıllardır bu oluyor ama sen memurundan başka kimsenin sosyal hakkını görmedinki.Çok taşeron ustaya usta başına maaşı bankaya asgari ücretden veriyor diğerini elden veriyor.Çok büyük şirket tanıyorum çalışanlarının maaşını 2 ye bölerek yatırıyor.Niye sabah 8 akşam 19 çalışma saatleri güya mesai veriyorum diyor halbuki adam işe grerken direk maaşla giriyor sen o maaşı 2 ye böl üçte birini mesai göster.Burası Türkiye 15 yıl sonrada maaşların 2 ye bölünmesi olayı için bir karar çıkar .Çünkü bunu yapanlar iktidarın yanındaki patronlar inşaat şirketleri.
buda kağıt üzerinde kalacak bir uygulama olacak tutturmuşsunuz asgari ücret ulan bilmiyormusunuz çalışanların bir çoğu asgari ücretten fazla para alıyor ama işveren asgari ücretten gösteriyor bunu sgk bilmiyormu biliyor o zaman neden adam gibi denetim yapmıyor memurlar oturmaktan büyükmüş kaldıramıyorlar bu uygulamada aynı olacak tek fark işveren asgari ücret değilde asgari ücretin 100 TL üstünde gösterecek buda sgk için yeterli olacak yapınsana meslek kodlarına göre minimum ücret tarifesi diyinki doktor şu ücretten aşağı olamaz veya en alt meslek şu tutarın altında olamaz diye
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler