13 ülke benzini ve dizeli yasaklamaya hazırlanıyor

Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan Çin, Hindistan, Fransa, İngiltere ve Norveç gibi ülkeler, farklı tarihlerde benzinli ve dizel araçlara yasak getirmeye hazırlanıyor.

13 ülke benzini ve dizeli yasaklamaya hazırlanıyor

Dünyanın en büyük otomotiv pazarına sahip olan Çin, otomobil üreticilerinin fosil yakıtlı araç satışlarını sona erdireceğini ve bu sayede şirketlerin elektrikli araç geliştirme çabalarını hızlandırmaya yönelik bir teşvik oluşturmayı amaçladıklarını açıkladı.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı Xin Guobin, hükümetin benzinli araç üretim ve satış işlemlerini sona erdirmek için takvim üzerinde belli bir tarih belirlemek için çalıştıklarını söyledi. Çin'in bu kararı otomobil endüstrisi üzerinde derin bir etki yaratacak.

ÇİN TEK DEĞİL

Fosil yakıtlı araçlara yasak getirmeye hazırlanan tek ülke sadece Çin değil. İngiltere, ülkenin havasını temizlemek için 2040 yılından itibaren benzinli ve dizel araç satışını yasaklamayı planlıyor. 2050 yılına kadar ise yollardaki tüm araçların sıfır emisyon üreten araçlar olması hedefleniyor. İngiltere, yıllık 2.7 milyon araç satışı ile dünyanın en büyük altıncı araç pazarı konumunda bulunuyor.

Benzer şekilde Fransa da küresel ısınmaya karşı 2040 yılına kadar fosil yakıtlı araçların satışına sınırlama getirmeye hazırlanıyor. 2040 yılından sonra Fransa sadece elektrikli, hibrit ve diğer temiz yakıtlı araçların satışına izin verecek.

FRANSA VE ALMANYA SIRADA

Fransa'da temiz yakıtlı araçların toplam pazar içerisindeki payı henüz yüzde 4 olsa da segment hızlı bir şekilde büyüyor. 2017 ilk çeyrekte satılan her dört araçtan biri temiz yakıtlı araç oldu.

Almanya da bu konuda niyetini belli eden ülkeler arasında yer alıyor. Henüz diğer ülkeler gibi belirli bir tarih telaffuz edilmese de, Almanya Şansölyesi Angela Merkel, bu yönde bir niyetlerinin olduğunu ve temiz yakıtlı araç yaklaşımını doğru bulduğunu belirtmişti. Merkel bunun için de otomotiv endüstrisinin hızlı bir şekilde altyapısını ayarlaması gerektiğini ifade etmişti.

HİNDİSTAN'DA HEDEF 2030

Bir diğer dev otomotiv pazarı olan Hindistan da benzin ve dizel yakıtlı araçlardan vazgeçmeye hazırlanıyor. Hindistan hükümeti, bu yılın başnda yaptığı açıklamada, 2030 yılına kadar ülkede satılan her otomobilin elektrikli motora sahip olması gerektiğini duyurmuştu.

Hindistan dünyada hava kirliliği en yüksek ülkelerin başında geliyor. Önümüzdeki dönemde de özellikle orta sınıfın araba sahipliğinde büyük bir artış bekleniyor. Eğer orta sınıf ailelerin ilk arabası elektrikli olursa, Hindistan hava kirliliğini azaltmada büyük bir adım atmış olacak.

Norveç de elektrikli araçlara geçiş konusunda kesin bir tarih belirleyen ülkelerden. Ülkdede 2025 yılında satılan her otomobil ve hafif ticari araç sıfır emisyonlu araç olacak. Norveç halihazırda temiz yakıtlı araç kullanımında dünyadaki en ileri ülkelerden. Geçtiğimiz yıl satılan araçların yüzde 40'ı elektrikli ve hibrit araçlardan oluştu.

DİĞER ÜLKELER

Öte yandan Uluslararası Enerji Ajansı'nın raporuna göre yukarıdaki ülkelerin haricinde elektrikli araçlar konusunda hedef açıklayan 8 ülke daha bulunuyor.

Avusturya, Danimarka, İrlanda, Portekiz, İspanya, Japonya, Hollanda ve Güney Kore bu konudaki niyetini ortaya koyan ülkeler arasında bulunuyor.

SATIŞLAR 10 ÜLKEDE YOĞUNLAŞIYOR

Dünyada elektrikli araç satışları son dönemde çok hızlansa da genele fazla yayılamıyor. Sadece 10 ülke toplam satışların yüzde 95'ine ev sahipliği yapıyor. Bu ülkeler ise şöyle:

"Çin, ABD, Japonya, Kanada, Norveç, İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda ve İsveç"

FİRMALAR TARAFINDA DURUM NE?

Hükümetler elektrikli araçlara geçiş konusundaki niyetlerini bir bir açıklarken otomotiv firmaları da boş durmuyor. Bir çok firma elektrikli araçlara yeni yatırımlarını açıklarken bunlara son olarak Mercedes katıldı.

Daimler CEO'su Dieter Zetsche, 2022'ye kadar Mercedes'in tüm modellerinde elektrikli opsiyonun da tüketicilere sunulacağını açıkladı. Ayrıca şirket, Smart markasını da komple elektrikle çalışan bir marka haline dönüştürecek.

Volvo ve Land Rover da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda tüm modellerinde elektrikliye döneceklerini duyurmuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 34 yorum
Araplar dolarların ıcınde yuzemeyeceksınız anlamına gelıyor bu . 3,5 atmaya baslamıssınızdır sımdıden .
@dagdeviren66 bu para içinde yüzmeyen bizim baktığımız araplara ne olacak
@dagdeviren66 Biz kendimize bakalım elin oğlu uzayda koloni kuruyor bide avrupalı ve japonların ürettiği arabalara 2 katı vergi ve dünyanın en pahalı benziniyle biniyoruz...
@dagdeviren66 sen cok yanlıs yerden bakmıssın olaya araplar petrol gelırınden olacak oyle mı ? ama ortadogudakı petrol savasları da sona erecek o zaman hıc bu acıdan dusundun mu ? sonra ortadogu devletlerı ve halkları petrol gelırlerını kendılerı mı yıyor sence ? petrol gelırı elde eden devletletere bır bak hepsı krallıkla yonetılıyor krallarını 1. dunya savasında ıngıletere koltuga oturtmus kralların paraları avrupa bankalarında avrupa yer altı kaynaklarını somurecek dıye orta dogu ulkelerı yangın yerı halkları perme perısan
bizi ilgilendirmez, gavur neyi satarsa biz onu kullanırız.
ülkeler fosil yakıtlı araçları kaldırmaya başladı biz hala yerli arabayı yollara indiremedik komik ve ülkem için üzücü bir durum ...
@msnkabadayi memnun değilsen ya kendin yap yada ülkemden git
@msnkabadayi yapacağız yapmasına da ne zaman şahlanmaya başlasak güçlü devletler ve yerli işbirlikçileri harekete geçiyor önümüze bir engel çıkarıyor.
@agungor38 bahaneye bak sen ..
@cenkyelken babana söyle bu ülke hepimizin. ..
mevcut benzinli ve mazotlular ne olacak , çöp mü
@lahmiyiyenler çöp
@lahmiyiyenler Bizim gibi geri kalmış ülkeler kullanacak tabi ki yüksek yakıt giderleriyle
Türk vatandaşları akıllarını başlarına almalı benzin ve dizel devri bırakın AB'yi,çinde bile yasaklanıyor yazık dünya paralarla hala Türkiye bu arabalara rağbet gösteriyor;hybrit ve elektirikli araçlarda ötv kdv indirimi var yazık etmeyin paralarımıza!!
@erkanboran ne ındırımı hacı en dusuk hacımlı hybtır oto bıle 100.000 TL den asagı degıl honda ve toyotanın hybrıt otolarını ıncele ıstersen vergı oranlarını kontrolo et mılletın su anda aldıgı fosıl yakıtla calısan otolara verılen paralar da yazık falan degıl dunyanın tamamen elektrıklı motorlara gecmesı 2050 ve sonrasında olacagına gore hıc bır araba 35-40 yıldan fazla da kullanılmadıgına gore su anda alacagın arabanın hurdası cıkmadan zaten dunya elektrıklı otoya gecıs yapmaz
maliyeti 95 kuruş olan benzin çevremizdeki ülkelere 1 liradan ihraç ediliyor hükümet aynı benzini bize 6 liraya satıyor elektrkli otoya geçince hükümet otoelektriğine vergi koyar evde 50 kuruş olan elektriği,elektrikli arabalar için 6 liradan satar üstelik ülkede elektriğin %60'ı doğalgazdan elde ediliyor hükümet dünyada doğalgaz fiiyatları arttı der her hafta elektriğe zam yapar dünyada doğalgaz fiyatları düşerse bunu otoelektriğe yansıtmaz.dünyanın en pahalı benzini ünvanını hükümet asla kimseye kaptırmaz bu seferde dünyanın en pahalı otoelektriğinin satıldığı ülke oluruz alıştık artık deriz
@leventdemir22 evet çok doğru söylemişsin bizi kendi hükümetlerimiz ağır vergilerle eziyor.
çin arabaları bize bedava verse, ötv ve kdv derken yine de pahalı olur.
Bizimde Tesla gibi elektrikli araçlar yapacak Babayiğit çıkması gerekecek.
bizde 100 semadem öyle yeni yapacağımız modellerimiz elektrikte olmalı ve ilklerden olmalıyız ki yeni piyasada söz sahibi olalım
biz de elektrik üretiminde dışa bağımlı olmazsak bizim için de 10 yıl içinde sadece elektrikli araçlara geçmek çok doğru bir karar olur
desenize benzin ucuzlar artık
öncelikle Tr de imkansız! devlet vergiyi nerden alacak? ikincisi eğerki öyle birşey olsun arabamı değiştirmeye razıyım sonuçta küresel anlamda çok güzel bir yenilik . yeterki doğaya katkımız olsun
Araplar, ac kalir, zaten, elektro arabalar%27 artis gösterdi. Bedava yasayan araplar, belki kendine gelir.
kesin zam gelir bizde
Biz de hala yerli oto üreteceğiz benzin ve dizel olarak iki çeşit yakıt seçeneği ile.
Arapların petrol saltanatına son refahtan darlığa kemer sıkmaya başlasalar gelecek nesilleri için hayırlı olur . Yaradan öyle biliyor ki saçıp savuranlardan eylemesin her zirvenin bir dibi var
@06yaman kolayı var biz bakarız
BIZDE YERLİ ARABA URETECEGIZ DIYE UĞRASIYORUZ. ONUN YERINE TUM ENERJIMIZI YERLI ELEKTRIKLI ARABA URETMEYE VERSEK O ZAMAN DUNYADA BU YENI NESIL ARABALARLA REKABET EDEBILIRIZ. ORNEGIN TESLA KAC YILLIK SIRKET AMA SU ANDA COGU ARABA FIRMASINDAN BILE DAHA DEGERLI KONUMA GELDI. O YUZDEN YERLI ARABA GELISTIRILIRKEN VAKIT KAYBETMEDEN ELEKTRIKLI YERLI ARAC GELISTIRILMELI
BİZDEDE YASAKLANMALI.ALTARNETİF YAKITLAR GELİŞTİRİLMELİ.ÖRNEĞİN BOR GİBİ. GÜNEŞ ENERJİLİ GİBİ.SU İLE ÇALIŞAN ARABALAR BİLE VAR.JAPONLAR YAPMIŞTI.PETROL DÜNYANIN GÖZÜNDEN DÜŞMELİ.
bizde bu saltanat benzinsiz mazotsuz alkolsuz tütünsüz yaşayamaz tek geliri akapenin ayrıca namaz kılanada kıldıranada ücret ödüyoz demekki o akape sonrası düşünülecek bir şey
Çok yerinde bir hamle...
iyi de bizde arabalardan verginin vergisi var dünyada sadece bizde
@karacocuk0001 Vergi değil o ötv ötv önce bunu öğren...ÖZEL TEK VURUŞ...
Diğer Haberler