1500 yılda tüketilebilecek rezerv bulundu

Zonguldak havzasında 1,5 milyar tonluk kömür rezervi bulunduğunu ifade eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, üretim seviyesi göz önünde bulundurulduğunda bu rezervin tüketilmesinin bin 500 yılı bulacağını açıkladı. Cansız, hedefin ise yılda 5 milyon taş kömürü çıkarmak olduğunu söyledi.

 1500 yılda tüketilebilecek rezerv bulundu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız, beraberinde Zonguldak Valisi Erdoğan Bektaş, İl Emniyet Müdürü Ahmet Metin Turanlı, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu ile birlikte TTK Kozlu Müessesse Müdürlüğü’ne ait maden ocağında işçilerle iftar yaptı.

Yerin 560 metre altında işçilerin sofrasına konuk alan Bakan Yardımcısı Cansız, yaklaşık 2 saat maden ocağında kaldı.

Çıkışta konuşan Cansız, madenciliğin dünyadaki en kutsal mesleklerden biri olduğunu söyledi.

BİN 500 YILDA TÜKETEBİLİRİZ

Zonguldak havzasında 1,5 milyar tonluk kömür rezervi bulunduğunu ifade eden Cansız, “Üretim seviyesiyle bunu bizim tüketmemiz bin 500 yılı alacak. TTK Genel Müdürlüğü’nün başlattığı mekanize ve yarı mekanize sistemin uygulanabilirliğini bizatihi kendimiz görmüş olmaktan mutlu olduk.

Bunu kullanan arkadaşlarımızın da sistemi içselleştirmiş olduklarını görmek de ayrıca mutlu etti. Biz dışa bağımlılığımızı orta vadede büyük bir oranda Zonguldak’ın kömürüyle azaltmış olacağız. Bu vesile ile burada gördüğüm manzara, genel müdürlüğün yenilikçi uygulamaları devreye alması, çalışanlarımızın motivesi bizleri ziyadesiyle mutlu etti.” dedi.

KAYNAK:DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 34 yorum
iyi ozaman ucuzlatın kömürü biraz.
1500 yıl beklemeyin, doğalgazla elektirik üreten santtralleri kapat, bacaları arıtmalı, çevreye en az zarar veren, acı bir de memleketin doğal güzelliklerinin olduğu yerlerde değil de kuş uçmaz kervan geçmez yerlerine yaparsınız dışa bağımlılıktan kurtuluruz.
@abuzerelvermez Maşallah çok güzel saçmalamışın. Türkiye'de hiç duymamış olabilirsin ama yenilenebilir enerji diye birşey var. Doğalgaz kaynaklarımız var. Kömür yerine bunları kullanmazsak 1500 yıl diye birşey olmayacak 50 yıl sonra dünya yaşanmaz hale gelir.
ÜLKEMİZ MADENLERLE KAYNIYOR.PETOLDE VAR DOĞALGAZDA VAR.BUNLAR NİYE? ÇIKARILMIYOR. HEM NEDEN? MADENLERİMİZ YABANCILARIN İŞLETMESİNE VERİLİYOR.
2023 de çıkacakmış bilmiyirmusun
Seçimlerden önce haberleri mi yokmuş ? yoksa yeni mi bulunmuş..
çünkü ithal ettiği enerjiden ve enerji üretiminde kulllandığı kaynaktan öyle bir vergi alıyorlar ki , Türkiyede ürettiği zaman okadar para kazanamayacaklar..!
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler