17 milyon uydu anteni çöpe gidiyor

2014’te dijital karasal yayına geçilecek olan Türkiye’de frekans planlaması dahilinde belirli illerde toplam 400 milyon TL maliyetle 800 adet verici anten kurulacak.

17 milyon uydu anteni çöpe gidiyor

450 televizyon ve 1.100 civarında radyonun frekansa kavuşacağı yeni dönemde 17 milyon adet uydu anteni çöpe gidecek.

Televizyon ve radyolara frekans tahsisi amacı ile çıkarılan Radyo ve Televizyon Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunu 3 Mart 2011 tarihinde yürürlüğe girerken, RTÜK ve BTK’nın bu alanda yaptıkları çalışmalarda son aşamaya gelindi. Kanunun geçici 4. Maddesi’ne göre, Türkiye Cumhuriyeti 2015 yılı başında dijital karasal yayına geçmek zorunda. Kanun Türkiye’de var olan yayıncılık politikasını da yeniden belirleyecek. 2014’e kadar yapılacak çalışmalar ile birlikte 23’ü ulusal olmak üzere toplam 252 televizyon ve 36’sı ulusal olmak üzere toplam 1.090 radyonun frekans tahsisleri yapılacak. Frekans planlamasını yaptıran RTÜK ile aralarında Kanal D, Star TV, ATV,Kanal7,STV, FOX ve TV8’in de bulunduğu 16 yayıncı ortağın bulunduğu Anten A.Ş.’ye ortalama 400 milyon TL ye mal olacak 800 adet verici anten kurulacak. Antenlerin satın alım ve kurulumunu sağlayacak olan Anten A.Ş., sistemin işletmesini de yürütecek. Dijital karasal yayıncılık ile birlikte Türkiye’deki 17 milyon adet uydu anteni de çatılardan kaldırılacak.

Süreci yakından takip ettiklerini belirten Mobil Servis Sağlayıcı İş Adamları Derneği (MOBİLSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Kubilay Erdoğan, özellikle frekans tahsisi konusunda piyasada bir hareketlilik başladığını belirtti. 1994 yılında kurulan RTÜK’ün kuruluş amacının, yayıncılık yapan kuruluşların frekans planlamasını yapmak olduğuna dikkat çeken Kubilay Erdoğan, “Aradan geçen zaman içerisinde maalesef bu görevini yerine getirememiş, ancak çıkarılan kanun ile birlikte artık bu görevini yerine getirebilme imkanı bulacak’ dedi. RTÜK ve BTK’nın bu konuda bir konsensus içerisinde çalıştığını hatırlatan Kubilay Erdoğan, “Geçen yıl frekans tahsisi planlama ihalesi yapıldı. RTÜK ilgili planlama için Fransız bir yazılım firması ile anlaştı ve bu firmaya dijital Frekans Planlaması’nı yaptırdı ve teslim aldı. Bu planlama doğrultusunda da Türkiye’nin tamamına 800 adet dijital karasal yayıncılık yapılmasına imkan sağlayacak verici anten kurulacak” dedi.

GSM şirketleri de kullanabilecek
Türkiye’de mevcut GSM şirketlerinin 60.000 adet baz istasyonu bulunduğunu ifade eden Kubilay Erdoğan, “Dijital karasal yayıncılık sürecinin tamamlanması için geriye iki adım kaldı. Bu adımlardan biri kurulacak olan 800 antenin satın alınması ve kurulması. Bu noktada iki alternatif karşımıza çıkıyor. Türkiye’deki mevcut baz istasyonlarına 800 verici monte edilebilir veya bu baz istasyonları kaldırılarak, yeni kurulacak 800 verici antenini GSM şirketlerinin de kullanması sağlanabilir. Şu sıralar RTÜK, BTK ve GSM şirketleri bu konular üzerinde görüşmelerini sürdürüyorlar” diye konuştu. İkinci önemli konunun ise frekans tahsisi olduğunu söyleyen Kubilay Erdoğan, “Türkiye’de 23’ü ulusal toplam 450 civarında televizyon kanalı uydudan yayın yapıyor. Bunun yanı sıra 1.090 adet radyo bulunuyor. Bunların hepsine bir planlama dahilinde frekans tahsisi yapılması gerekiyor. RTÜK frekans tahsisi için ihaleye çıkacak. Öncelik alım hakkı mevcut yayıncı kuruluşlarda olacak. Belirli bir bedel ile planlanmış olan bütün frekansların tahsisi gerçekleştirilecek. Dolayısıyla bu frekans tahsisi ile birlikte televizyon ve radyolar resmi olan frekanslarından yayın yapmaya başlayacaklar” diye konuştu.

Antenler sökülecek, görüntü kirliliği bitecek
Dijital karasal yayına geçiş ile birlikte yayınları izleyebilmek için eski televizyon değiştirilecek veya sinyal alabilen ve set üstü kutu adı verilen bir aparat kullanılacağını açıklayan Kubilay Erdoğan, “Türkiye’de 17 milyon adet uydu anteni bulunuyor. Bu antenlerin hepsi bir takvim dahilinde kullanım dışı kalacak. Görüntü kirliliği de bu sayede ortadan kalkmış olacak. RTÜK, geçiş döneminde mevcut antenlerin sökülmesi için bir takvim belirleyecek ve o süre zarfında antenlerin çatılardan veya binalardan sökülmesi sağlanacak” dedi. Frekans tahsisi ile birlikte tıpkı radyolarda olduğu gibi televizyonların da hiçbir bağlantı olmadan her yerde izlenebileceğini ifade eden Kubilay Erdoğan, “Dijital karasal yayın olduğu için hem görüntü kalitesi hem de ses kalitesi çok yüksek olacak. Bunun yanı sıra televizyon ve radyolar yeni teknoloji ile birlikte tek frekanstan tüm ülkeye yayın yapma imkanı bulacak ve bölgesel yayıncılığa da kavuşmuş olacak. Yayıncılar kendilerini nerede, ne zaman ve kaç kişinin izledikleri bilgisine çok rahat ulaşabilecekler. Bu bilgi doğrultusunda da reklamları bölgesel olarak planlayabilecekler. Yeni dönem yayıncılığa ve iş dünyasına farklı bir anlayış getirirken, haberleşme, iletişim ve yayıncılık tek bir platform üzerinden yapılmasını sağlıyor” dedi.

Mobil pazara 100 milyon dolarlık katkı sağlayacak
Dijital karasal yayının mobil cihazların kullanımını da teşvik edeceğini bildiren Kubilay Erdoğan, “Şu anda GSM şebekesi üzerinden mobil cihazlarımızda TV izleyebiliyor, radyo dinleyebiliyoruz. Bu yeni teknoloji ile birlikte mobil cihazlar dijital karasal yayın şebekesinden bu hizmeti alacaklar” dedi. Mobil kullanıcıların eğlence ve haberleşme hayatlarının farklılaşacağını söyleyen Kubilay Erdoğan, yeni teknolojinin sektöre 100 milyon dolarlık yeni iş fırsatları yaratacağını kaydetti

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 58 yorum
işinize gelince mi avrupayı örnek alıyorsunuz.acaba kimlerin götüne girecek bu paralar.
Paralar yandaşlara girecek tabiki de esas biz vatandaşlara ne girecek dersin?sökülen antenler...
sorana taib her zamanki gibi:))
asansörler, uydular eh be kardeşim bu halk bu parayı nerden bulacak. Devamlı masraflara boğulduk biz emekliler ne halde bir ilgilenin ve rezaletimizi görün . Allah yardımcımız olsun.
saçmalık millet bunları antensizmi seyredecek :p gene bişi kullanacaklar. para dönüyor işin içinde kokusunu aldım :p
hımmm bu burun hiç yabancı gelmiyor
ben çanak antenlerimden memnunum kabul etmem .!
Bu millet alışlıktır soyulmaya. Elektrik, doğalgaz, cep, internet, .... şimdide karasal yayın parası öderiz. Nasılsa makarnalar, kömürler beleş.
yurt dışı tv izlemelerine de yasak gelecek herhalde bu deyişle iran gibi ben ne istersem onu yapacaksın diyor açıkça.
herşey paralı olacak
Aylık veya yıllık ücret muhakkak alınacaktır. Devlete gelir kapısı, özel sektöre verilince hizmet iki katına çıkar.Nasıl olsa vatandaş götürüyor yükleyin gitsin.
MİLLETİ KANDIRMAYIN GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ KALKACAK DİYE AVRUPA OLDUĞU GİBİ PARALI OLACAK AVRUPAYI ÖRNEK ALIYORUZ MAAŞLAR HARİÇ
Vatandaşı soymanın bir başka yolu işte,eğer hükümet bunu paralı yaparda özel sektöre devrederse işte o zaman yandık,paran varsa izle yoksa otur hayal kur,gene olan dar gelirliye olacak,ekmek parası bulamayan tv izleme parası nereden bulacak?
ben hortbirdg den güzel kanallar izliyordum ne olacak şimdik :)
benim zevkimden sizene avrupa kanallarına nasıl bakıcağız amaçınız hep vatandaşı soy mak bu iş güzel ama yaptırım şartı ağır olmuş ver işi yandaş şirkete yükle masrafı vatandaşa politikası
SEVİNMEYİN TV KANALLARI PARALI OLACAK VE DEVLET GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİNİ DEĞİL ÖDEYECEĞİNİZ FATURALARDAN ALACAĞI VERGİYİ DÜŞÜNMEKTE ÖNCE 9,90 TL DEN BAŞLAR ZAM ZAM ZAM Bİ BAKMIŞSIN 100 TL OLUVERMİŞ 5 SENEDE SONRA BU ŞİRKETLER FATURASINI ÖDEMEYENLERE AÇMA KAPAMA ÜCRETİ FALAN UYGULAR BAZILARIDA SANKİ O ANTENLER BATIYOMUŞ GİBİ GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ GİTTİ DİYE SEVİNİR
bizde çanaklarda şaç kavurma yaparız.
Bir yeri kaçırmayalım.Evlerdeki uydu sistemi kademeli olarak kaldırılacak ve yasaklanacak.Yani istedikleri kanalı vericiye verecekler ve biz onlardan tercih yapmak zorunda kalacağız...
çok iyi olur. böylece görüntü kirliliği ortadan kalkar. ayrıca baz istasyonlarının da kalkması gerekir.
paralı tv syret de aklın başına gelsin aylık en az 9.90 tl.öde uyduya bir kere ödeyip 10 yıl 15 yıl 20 yıl beleş syretmeyi çok gördüler kirlilikmiş laf bu iki çanakla 100 daire 5000 kanal izliyoruz can kurban böyle kirliliğe. bedelide toplam 1.500 lira daire başı 15 lira verdik antenler çatıda görünmüyo bile. İSTEMİYORUM KARDEŞİM YOLUK TAVUKLARA BENZEDİK İS...TE...Mİ...YO...RUUUUUUUM.
tabi tabi tv için bile para vermeye başlayacaksın ya iyi olur tabi
anlaşılan sen de para babalarındansın. hangi şirkete çalışıyorsun
Baz istasyonları kalksa yada şehir dışına çıkarılsa nasıl konuşmayı düşünüyorsun?? Türkiye'de 55.000 baz istasyonu varken bu rakam Almanya'da 69.000, Amerika'da 93.000, Rusya'da ise 72.500'dür.Dünyada uydu üzerinden cep telefonu ile görüşebilecek bir teknoloji şu an için bulunmamaktadır.
HELAL OLSUN BU HÖKÜMETE EVİRE ÇEVİRİYO YİYO VATANDAŞI NE KADAR ÖDEYECEZ ONU YAZIN ÇEKİNMEDEN YAZABİLİRSİNİZ NEDE OLSA ALIŞIK BU MİLLET ÖDEMEYE ALLAHI VERDİĞİ NEFESE BİLE PARA ÖDÜYOZ
televizyonumuzu bedava verecekler mi. para ödeyeceksek televizyona bari para ödemeyelim.
bu hükümet donu alıp birde yerleştiricek herkese görün bak.
Avrupada tv parası diye bişey varmış.Bize de onu getirecekler kanımca.Hep vergiler geliyor.Şöyle avrupadaki gibi maaş gelmiyor.
arkadaşlar bu sistem iyi gibi görünüyor ancak tuhaf olan irana mı dönecegiz digitürk ve dsmart ne olacak geçmek istemeyenlere ne yaptırım uygulanacak bunlar önemli ben mesela geçmek istemiyorum abd uydu var digital karasalda var neden uydu lar çöpe teledünyaya abone mi saglamak acaba tivibu ya abone saglamak bunların altında yatan gerçek peki 3d yayın nasıl gerçekleşecek nasıl tam olarak 3d kaliteli yayın izlenebilecek çok saçma uydu antenlerin kaldırılması ben kesinlikle kaldırmam kaldırabiliyorsa kaldırsınlar
yeni televizyon,yeni farklı bi alıcı cihaz, ee şimdikiler ne olacak? onlarıda mı çöpe aatacağız? Bu ülkenin parası bu kadar çok mu? bu öyle 2 senede dönülebilecek bir viraj değil. En az 10-15 sene ister. Bu arada yine bir Fransız firmasından bahsediliyor. yaptırımlar ne oldu???
bu kadar saçma bir haber olamaz. dijital karasal yayın artı olarak hizmet verecek. ben 150 cm motorlu çanak ile yaklaşık olarak 9000 kanal seyrediyorum. bu kadar kişinin almış olduğu cihazlar çöpemi atılacak. anten her zaman kullanılacak.
Arkadaşlar kanımca o belirtilen 17 milyon uydu alıcısı çöpe felan gitmez. Adamlar onu da kablo tv gibi ücretli yapacak. Kimsede para verip karasal yayına geçmez. Hazır kurulu uydu sistemleri varken.
haber palavra kimse uydu antenlerini çöpe attıramaz Avrupa'ya rezil olurlar...
Maalesef maksat görüntü kirliliğini kaldırmak diye millete yeni masraf çıkarmak.
pekı avrupa yayınlarını nasıl ızleyecek vatandas bunada çözümleri varmı acaba
İyi de kardeşim ben ille de ulusal kanal seyretmek zorundamıyım? Daha tarafsız haber alabilmek için Avrupayı seyredemeyecekmiyim ? Böyle bir saçmalık var mı ? Burası İran mı, Arabistan mı? Beyefendiler nereyi istiyorsa orayı seyredip beynimimi yıkatacağım?
OZAMAN BENİM ANTENE NE OLACAK YA BİR ANTENİMİZ VARDI O DA GİDERSE DESENE YARAĞI YEDİK
Çekemeyenler Anten Taksın ..
eee ben horbit sirüs ve uetelsat kanallarını izleyemiycekmiyim ?O kadar para yatırdım :)
aslında bunun amacı bizim istedigimiz kanalı seyredeceksınız ismedıgımızı izlemıyeceksınız irandan ve k.koreden farkımız olmayacak yani:(
uydudan yayın yapan digitürk-d smart platformları ne olacak peki siz bırakın görüntü kirliliğini başka pislikleri temizleyin önce.
bu kadar ileri teknolojiler var mükemmel birşey bu. ama birde kanalların ses yayın standardınıda yasalaştırsalar.bir kanalda kendime göre ayarladığım ses düzenlememi.diğer kanala geçince irkilerek tekrar düzenlemek zorunda kalıyorum bu önemli değil yatarken yanınızdaki eşiniz çocuğunuz uykudan zıplıyor.ses aniden yükselince buna bir çözüm bulunsa süper olur.
anten çöpe gitmez.ne yalan haber yayınlıyon laa.yabancı kanallar izlenir.
bu milyonları bu gereksiz işlere değilde memleketin alt yapısına harcayın memleketin bir sürü ilini bu yöneticilerin doymayan göbekleri yüzünden sel aldı insanlar mağdur oldu bu ahlaksızlar da çatıdaki çanakla uğraşıyor zaten her işimiz tamam tek sorunumuz çanak, ALLAH sizi nasıl biliyorsa öyle yapsın paragözler.
bu teknolojiyi dış ülkeler uzun yıllardır kullanıyor
bu sistemi kabul edebilriiz belki ama elektrik gibi su gibi soyguncu zihniyet olmazsa..
Paralı değil yahu bildiğin adam ne izlediğini ne dinlediğini kendisi görecek :) gsm operatörleri de kullanacak dediyse dinleneceksin türkiye diyor ince bir mesaj var :)
BİRİLERİNİN CEBİ ŞİŞECEK SANIRIM
devlet eliyle bir soyguna ve vurguna hazırlıklı olalım çanaklar kalkacak yandaşların çanakları dolacak
2014 diyorlar. gerçeklten verimli bir şekilde uygulanabilmesi 1 yılı bulur 2015 diyelim. Çanaklara devam :)
Diğer Haberler