FİNANS

17 milyon uydu anteni çöpe gidiyor

2014’te dijital karasal yayına geçilecek olan Türkiye’de frekans planlaması dahilinde belirli illerde toplam 400 milyon TL maliyetle 800 adet verici anten kurulacak.

17 milyon uydu anteni çöpe gidiyor

 450 televizyon ve 1.100 civarında radyonun frekansa kavuşacağı yeni dönemde 17 milyon adet uydu anteni çöpe gidecek.

Televizyon ve radyolara frekans tahsisi amacı ile çıkarılan Radyo ve Televizyon Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunu 3 Mart 2011 tarihinde yürürlüğe girerken, RTÜK ve BTK’nın bu alanda yaptıkları çalışmalarda son aşamaya gelindi. Kanunun geçici 4. Maddesi’ne göre, Türkiye Cumhuriyeti 2015 yılı başında dijital karasal yayına geçmek zorunda. Kanun Türkiye’de var olan yayıncılık politikasını da yeniden belirleyecek. 2014’e kadar yapılacak çalışmalar ile birlikte 23’ü ulusal olmak üzere toplam 252 televizyon ve 36’sı ulusal olmak üzere toplam 1.090 radyonun frekans tahsisleri yapılacak. Frekans planlamasını yaptıran RTÜK ile aralarında Kanal D, Star TV, ATV,Kanal7,STV, FOX ve TV8’in de bulunduğu 16 yayıncı ortağın bulunduğu Anten A.Ş.’ye ortalama 400 milyon TL ye mal olacak 800 adet verici anten kurulacak. Antenlerin satın alım ve kurulumunu sağlayacak olan Anten A.Ş., sistemin işletmesini de yürütecek. Dijital karasal yayıncılık ile birlikte Türkiye’deki 17 milyon adet uydu anteni de çatılardan kaldırılacak.

Süreci yakından takip ettiklerini belirten Mobil Servis Sağlayıcı İş Adamları Derneği (MOBİLSAD)  Yönetim Kurulu Üyesi Kubilay Erdoğan, özellikle frekans tahsisi konusunda piyasada bir hareketlilik başladığını belirtti. 1994 yılında kurulan RTÜK’ün kuruluş amacının, yayıncılık yapan kuruluşların frekans planlamasını yapmak olduğuna dikkat çeken Kubilay Erdoğan, “Aradan geçen zaman içerisinde maalesef bu görevini yerine getirememiş, ancak çıkarılan kanun ile birlikte artık bu görevini yerine getirebilme imkanı bulacak’ dedi. RTÜK ve BTK’nın bu konuda bir konsensus içerisinde çalıştığını hatırlatan Kubilay Erdoğan, “Geçen yıl frekans tahsisi planlama ihalesi yapıldı. RTÜK ilgili planlama için Fransız bir yazılım firması ile anlaştı ve bu firmaya dijital Frekans Planlaması’nı yaptırdı ve teslim aldı. Bu planlama doğrultusunda da Türkiye’nin tamamına 800 adet dijital karasal yayıncılık yapılmasına imkan sağlayacak verici anten kurulacak” dedi.

GSM şirketleri de kullanabilecek
Türkiye’de mevcut GSM şirketlerinin 60.000 adet baz istasyonu bulunduğunu ifade eden Kubilay Erdoğan, “Dijital karasal yayıncılık sürecinin tamamlanması için geriye iki adım kaldı. Bu adımlardan biri kurulacak olan 800 antenin satın alınması ve kurulması. Bu noktada iki alternatif karşımıza çıkıyor. Türkiye’deki mevcut baz istasyonlarına 800 verici monte edilebilir veya bu baz istasyonları kaldırılarak, yeni kurulacak 800 verici antenini GSM şirketlerinin de kullanması sağlanabilir. Şu sıralar RTÜK, BTK ve GSM şirketleri bu konular üzerinde görüşmelerini sürdürüyorlar” diye konuştu. İkinci önemli konunun ise frekans tahsisi olduğunu söyleyen Kubilay Erdoğan, “Türkiye’de 23’ü ulusal toplam 450 civarında televizyon kanalı uydudan yayın yapıyor. Bunun yanı sıra 1.090 adet radyo bulunuyor. Bunların hepsine bir planlama dahilinde frekans tahsisi yapılması gerekiyor. RTÜK frekans tahsisi için ihaleye çıkacak. Öncelik alım hakkı mevcut yayıncı kuruluşlarda olacak. Belirli bir bedel ile planlanmış olan bütün frekansların tahsisi gerçekleştirilecek. Dolayısıyla bu frekans tahsisi ile birlikte televizyon ve radyolar resmi olan frekanslarından yayın yapmaya başlayacaklar” diye konuştu.

Antenler sökülecek, görüntü kirliliği bitecek
Dijital karasal yayına geçiş ile birlikte yayınları izleyebilmek için eski televizyon değiştirilecek veya sinyal alabilen ve set üstü kutu adı verilen bir aparat kullanılacağını açıklayan Kubilay Erdoğan, “Türkiye’de 17 milyon adet uydu anteni bulunuyor. Bu antenlerin hepsi bir takvim dahilinde kullanım dışı kalacak. Görüntü kirliliği de bu sayede ortadan kalkmış olacak. RTÜK, geçiş döneminde mevcut antenlerin sökülmesi için bir takvim belirleyecek ve o süre zarfında antenlerin çatılardan veya binalardan sökülmesi sağlanacak” dedi. Frekans tahsisi ile birlikte tıpkı radyolarda olduğu gibi televizyonların da hiçbir bağlantı olmadan her yerde izlenebileceğini ifade eden Kubilay Erdoğan, “Dijital karasal yayın olduğu için hem görüntü kalitesi hem de ses kalitesi çok yüksek olacak. Bunun yanı sıra televizyon ve radyolar yeni teknoloji ile birlikte tek frekanstan tüm ülkeye yayın yapma imkanı bulacak ve bölgesel yayıncılığa da kavuşmuş olacak. Yayıncılar kendilerini nerede, ne zaman ve kaç kişinin izledikleri bilgisine çok rahat ulaşabilecekler. Bu bilgi doğrultusunda da reklamları bölgesel olarak planlayabilecekler. Yeni dönem yayıncılığa ve iş dünyasına farklı bir anlayış getirirken, haberleşme, iletişim ve yayıncılık tek bir platform üzerinden yapılmasını sağlıyor” dedi.

Mobil pazara 100 milyon dolarlık katkı sağlayacak
Dijital karasal yayının mobil cihazların kullanımını da teşvik edeceğini bildiren Kubilay Erdoğan, “Şu anda GSM şebekesi üzerinden mobil cihazlarımızda TV izleyebiliyor, radyo dinleyebiliyoruz. Bu yeni teknoloji ile birlikte mobil cihazlar dijital karasal yayın şebekesinden bu hizmeti alacaklar” dedi. Mobil kullanıcıların eğlence ve haberleşme hayatlarının farklılaşacağını söyleyen Kubilay Erdoğan, yeni teknolojinin sektöre 100 milyon dolarlık yeni iş fırsatları yaratacağını kaydetti
 

Okuyucu Yorumları58 yorum
 • 5 Oy
  Vatandaşı soymanın bir başka yolu işte,eğer hükümet bunu paralı yaparda özel sektöre devrederse işte o zaman yandık,paran varsa izle yoksa otur hayal kur,gene olan dar gelirliye olacak,ekmek parası bulamayan tv izleme parası nereden bulacak?
 • 3 Oy
  bizde çanaklarda şaç kavurma yaparız.
 • 3 Oy
  Bir yeri kaçırmayalım.Evlerdeki uydu sistemi kademeli olarak kaldırılacak ve yasaklanacak.Yani istedikleri kanalı vericiye verecekler ve biz onlardan tercih yapmak zorunda kalacağız...
 • 3 Oy
  Avrupada tv parası diye bişey varmış.Bize de onu getirecekler kanımca.Hep vergiler geliyor.Şöyle avrupadaki gibi maaş gelmiyor.
 • 2 Oy
  arkadaşlar bu sistem iyi gibi görünüyor ancak tuhaf olan irana mı dönecegiz digitürk ve dsmart ne olacak geçmek istemeyenlere ne yaptırım uygulanacak bunlar önemli ben mesela geçmek istemiyorum abd uydu var digital karasalda var neden uydu lar çöpe teledünyaya abone mi saglamak acaba tivibu ya abone saglamak bunların altında yatan gerçek peki 3d yayın nasıl gerçekleşecek nasıl tam olarak 3d kaliteli yayın izlenebilecek çok saçma uydu antenlerin kaldırılması ben kesinlikle kaldırmam kaldırabiliyorsa kaldırsınlar
 • 2 Oy
  yeni televizyon,yeni farklı bi alıcı cihaz, ee şimdikiler ne olacak? onlarıda mı çöpe aatacağız? Bu ülkenin parası bu kadar çok mu? bu öyle 2 senede dönülebilecek bir viraj değil. En az 10-15 sene ister. Bu arada yine bir Fransız firmasından bahsediliyor. yaptırımlar ne oldu???
 • 4 Oy
  benim zevkimden sizene avrupa kanallarına nasıl bakıcağız amaçınız hep vatandaşı soy mak bu iş güzel ama yaptırım şartı ağır olmuş ver işi yandaş şirkete yükle masrafı vatandaşa politikası
 • 2 Oy
  Arkadaşlar kanımca o belirtilen 17 milyon uydu alıcısı çöpe felan gitmez. Adamlar onu da kablo tv gibi ücretli yapacak. Kimsede para verip karasal yayına geçmez. Hazır kurulu uydu sistemleri varken.
 • 2 Oy
  haber palavra kimse uydu antenlerini çöpe attıramaz Avrupa'ya rezil olurlar...
 • 2 Oy
  Maalesef maksat görüntü kirliliğini kaldırmak diye millete yeni masraf çıkarmak.
 • 8 Oy
  herşey paralı olacak
 • 1 Oy
  pekı avrupa yayınlarını nasıl ızleyecek vatandas bunada çözümleri varmı acaba
 • 1 Oy
  İyi de kardeşim ben ille de ulusal kanal seyretmek zorundamıyım? Daha tarafsız haber alabilmek için Avrupayı seyredemeyecekmiyim ? Böyle bir saçmalık var mı ? Burası İran mı, Arabistan mı? Beyefendiler nereyi istiyorsa orayı seyredip beynimimi yıkatacağım?
 • 1 Oy
  OZAMAN BENİM ANTENE NE OLACAK YA BİR ANTENİMİZ VARDI O DA GİDERSE DESENE YARAĞI YEDİK
 • 1 Oy
  Çekemeyenler Anten Taksın ..
 • 1 Oy
  eee ben horbit sirüs ve uetelsat kanallarını izleyemiycekmiyim ?O kadar para yatırdım :)
 • 1 Oy
  aslında bunun amacı bizim istedigimiz kanalı seyredeceksınız ismedıgımızı izlemıyeceksınız irandan ve k.koreden farkımız olmayacak yani:(
 • 1 Oy
  uydudan yayın yapan digitürk-d smart platformları ne olacak peki siz bırakın görüntü kirliliğini başka pislikleri temizleyin önce.
 • 1 Oy
  bu kadar ileri teknolojiler var mükemmel birşey bu. ama birde kanalların ses yayın standardınıda yasalaştırsalar.bir kanalda kendime göre ayarladığım ses düzenlememi.diğer kanala geçince irkilerek tekrar düzenlemek zorunda kalıyorum bu önemli değil yatarken yanınızdaki eşiniz çocuğunuz uykudan zıplıyor.ses aniden yükselince buna bir çözüm bulunsa süper olur.
 • 1 Oy
  anten çöpe gitmez.ne yalan haber yayınlıyon laa.yabancı kanallar izlenir.
 • 3 Oy
  çok iyi olur. böylece görüntü kirliliği ortadan kalkar. ayrıca baz istasyonlarının da kalkması gerekir.
 • 1 Oy
  paralı tv syret de aklın başına gelsin aylık en az 9.90 tl.öde uyduya bir kere ödeyip 10 yıl 15 yıl 20 yıl beleş syretmeyi çok gördüler kirlilikmiş laf bu iki çanakla 100 daire 5000 kanal izliyoruz can kurban böyle kirliliğe. bedelide toplam 1.500 lira daire başı 15 lira verdik antenler çatıda görünmüyo bile. İSTEMİYORUM KARDEŞİM YOLUK TAVUKLARA BENZEDİK İS...TE...Mİ...YO...RUUUUUUUM.
 • 0 Oy
  tabi tabi tv için bile para vermeye başlayacaksın ya iyi olur tabi
 • 1 Oy
  bu milyonları bu gereksiz işlere değilde memleketin alt yapısına harcayın memleketin bir sürü ilini bu yöneticilerin doymayan göbekleri yüzünden sel aldı insanlar mağdur oldu bu ahlaksızlar da çatıdaki çanakla uğraşıyor zaten her işimiz tamam tek sorunumuz çanak, ALLAH sizi nasıl biliyorsa öyle yapsın paragözler.
 • 5 Oy
  ben hortbirdg den güzel kanallar izliyordum ne olacak şimdik :)
 • 0 Oy
  bu teknolojiyi dış ülkeler uzun yıllardır kullanıyor
 • 0 Oy
  bu sistemi kabul edebilriiz belki ama elektrik gibi su gibi soyguncu zihniyet olmazsa..
 • 0 Oy
  Paralı değil yahu bildiğin adam ne izlediğini ne dinlediğini kendisi görecek :) gsm operatörleri de kullanacak dediyse dinleneceksin türkiye diyor ince bir mesaj var :)
 • 0 Oy
  BİRİLERİNİN CEBİ ŞİŞECEK SANIRIM
 • 0 Oy
  devlet eliyle bir soyguna ve vurguna hazırlıklı olalım çanaklar kalkacak yandaşların çanakları dolacak
 • 2 Oy
  bu kadar saçma bir haber olamaz. dijital karasal yayın artı olarak hizmet verecek. ben 150 cm motorlu çanak ile yaklaşık olarak 9000 kanal seyrediyorum. bu kadar kişinin almış olduğu cihazlar çöpemi atılacak. anten her zaman kullanılacak.
 • 0 Oy
  2014 diyorlar. gerçeklten verimli bir şekilde uygulanabilmesi 1 yılı bulur 2015 diyelim. Çanaklara devam :)
 • 0 Oy
  bu zaten uzun süredir olan bir teknoloji bizim lcd tv de var ama kullanamıyoruz onun yerine uydu almıştık allahtan ucuza almıştık. bu arada çöpe gidecek diye bişey yok uydunun bi 5 senesi daha var rahat olun.
 • 0 Oy
  Adım Atsan Paralı Duruma gelecek bu gidişler. fakir fukaranın eğlencesi televizyonlara göz dikildi. Bu kadar anteni ve sistemlerini toplayacaklar Köşelik olacakları kesin.
 • 0 Oy
  sistem başlar tüm kanallar paralı olur bakında görün
 • 0 Oy
  enayi millete yüklenin
 • 0 Oy
  Uydu cihazı ölmez. Ne de olsa şifre çözebiliyor...!
 • 0 Oy
  ben antenimi sokmem kardeşim
 • 0 Oy
  avrupada pkk örgütü böyle eylem yapsaydı nasıl nlem alınırdı....hesabınıza geldiği zaman avrupa gelmediği zaman burjuva....
 • 0 Oy
  YİNE BİR YANDAş firma veya fırmalar cebını para dolduracak halkı soymaktan başka iş degil bırakın hıngır tıngırı ne cevre kırlılıgı ya cevreyi sankı camur yapıyor cöp atır antenler cevre kırlılıgı dıye ben buna derım. hükümet yandaşlarına para yolu açılır başka iş degıl.madem kı oyle bunu devlet kendı yapsın özelleştirmesın . para devletın kasasına kalsın.
 • 0 Oy
  bu teknoloji almanyada 5 yıldır var. görüntü kirliliği ve çatıdan kablo devri bitecek. duvar kırmak yok tv yi istediğin yere koyacaksın.
 • 3 Oy
  HELAL OLSUN BU HÖKÜMETE EVİRE ÇEVİRİYO YİYO VATANDAŞI NE KADAR ÖDEYECEZ ONU YAZIN ÇEKİNMEDEN YAZABİLİRSİNİZ NEDE OLSA ALIŞIK BU MİLLET ÖDEMEYE ALLAHI VERDİĞİ NEFESE BİLE PARA ÖDÜYOZ
 • 0 Oy
  televizyonumuzu bedava verecekler mi. para ödeyeceksek televizyona bari para ödemeyelim.
 • 0 Oy
  bu hükümet donu alıp birde yerleştiricek herkese görün bak.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın