19 bini kamu işçisi 56 bin personel alınacak

Kamuda çalışmak isteyen yüzbinlerce kişinin merakla beklediği işçi alımları, artık İŞKUR üzerinden yapılacak. Taşeron yerine 'kamu işçisi' statüsündeki personel alımları KPSS ve sözlü sınavla gerçekleşecek.

19 bini kamu işçisi 56 bin personel alınacak

Yeni sistemle birlikte daha önce taşeron firmalar üzerinden yapılan işçi alımlarında, artık başta bakanlıklar olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları, yeni adıyla 'kamu işçisi' statüsündeki alımları İŞKUR üzerinden gerçekleştirecek.

Sabah'taki habere göre, ilk alımı ise Sağlık Bakanlığı yapacak. İŞKUR üzerinden Sağlık Bakanlığı ile bağlı kuruluşlara yapılacak işçi alımlarına yoğun başvuru olması bekleniyor. Alımların KPSS puanı ile yapılması beklenirken, her bir pozisyon içinde de ayrı başvuru şartı aranacak. Buna göre ilk aşamada alım yapılacak ilgili pozisyonun 3 katı kadar aday, KPSS puan sırasına göre seçilecek. İkinci aşamada ise bu adaylar arasında sözlü sınavla söz konusu pozisyondaki işe en liyakatli adayların seçilmesi sağlanacak.

10 BİN DE DOKTOR ALINACAK

Sağlık Bakanlığı bu yıl 19 bini kamu işçisi statüsünde olmak üzere toplam 56 bin personel alacak. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Şu anda bizim döneme ait kuralarımızın sonucu, yani Devlet Hizmet Yükümlülüğüyle ilgili bekleyen sayımız çok az. Onlar da güvenlik soruşturmaları bittiğinde atanıyor. 2018'de 27 bin ebe, hemşire ve sağlık personeli ile 19 bin işçi alınacak. Doktorlar mecburi hizmet olduğu için, hemen kadroya alınıyor. Yaklaşık 10 bin civarında doktor alınacak" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
torpil dönecek desene yine...
SÖZLÜ SINAV :) HANGİ TAKIMI TUTTUĞUMUZ SORULMAYACAK HERALDE NE SORULACAĞINI TAHMİN ETMEK ÇOKTA ZOR OLMASA GEREK..
taşerona göstermelik sınav 4 yıl üniversite okuyup mezun ol mühendis öğretmen ol bize gelince kadro yok KPSS ye gir yüksek puan al yine kadro yok.
Şunun şurasında 2019 a ne kalmış...Koş vatandaş koş...
isim bu sefer taşeron yerine kamu işçisi oldu. Yine başka isimle kamu işçisi olarak mağduriyet olacak. Tam memurluk statüsü olmayınca bir anlamı yok.
şu cümle mükemmelmiş " İkinci aşamada ise bu adaylar arasında sözlü sınavla söz konusu pozisyondaki işe en liyakatli adayların seçilmesi sağlanacak." acaba devlet kurumları ve üniversite, valilik ve kadrolarına eş ve kardeşleri liyakatına göre aldığınız gibi mi olacak. MALUM LİYAKAT HER TÜRLÜ ÇEKİLİYOR. AİLE ÜYESİNDEN DAHA ÜST LİYAKATİ OLAN OLABİLİR Mİ?? DERLER KESİN VE BÜTÜN TORPİLLİ KAYIRILMIŞLAR KAPACAK. Bu sistem ucube bir sistem ve akp hanedanlığına dönüşmüş. FETÖ KADROLARI BİTTİ AKP KADROLARI OLUŞTURULDU ANLAŞILAN.
Kpss sınavlarına ilk öğretim mezunları giremiyor, demek ki bunlar giremeyecek.taşeronda ilkokul diploması olmayanlar var bunlar nasıl kpss sınavsız kadroya alınabiliyor. böyle bir uygulama haksızlık olmuyormu.bundan sonra kpss siz alınmayacaksa taşeron personelide kpss sınavıyla alınmalıki vicdanlar rahat olsun,insanlar ötekileştirilmesin.
@mehmet.ssk51 keşke herkezin yaşam güvencesi olsa sömürülmese açlık sınırında yaşamasa. isteyen memur istemeyen özel sektörde rahat bir hayat yaşasa diyorum ancak. bu zulmü reva gören univ mevzununa işportacılık yaptırıyor . dayı olana memurluk kapısı açıyor.
OKUYAN ARKADAŞLAR ZORUNUZ NEDİR 9 SENEDİR 1600 LİRA ALIYORUZ 1900 OLDU ŞİMDİ BİZ KADROLU GİBİ 5 6 BİN ALMIYORUZ ALMAYACAGIZ ZORUNUZA GİDEN NE 9 SENE EMEGİMİZİ FİRMALAR YEDİ ŞİMDİ HESAPTA BİZE VERECEKLER VE BU BİZİM HAKKIMIZ AYRICA BİZİ B ŞİRKETTEN ALIP A ŞİRKETE GEÇİRDİLER SOSYAL HAKLARIMIZ OLABİLİR AMA SİZİN DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ GİBİ TAŞERON KADRO ALMADI ÖYLE ALGI YARATILDI.
bizi denklik için yıllardır süründürüyorlar diplomalı doktorlar ordusu yarattılar bizim sesimiz niye duyulmuyor?
Diğer Haberler