2 bin TL'ye çalıştıracak işçi bulamıyorlar

Siirt’te yaklaşık bir yıl önce faaliyete giren tekstil fabrikası, 800 ile 2 bin TL arası çalıştırılacak personel bulamıyor.

2 bin TL'ye çalıştıracak işçi bulamıyorlar

İşsizliğin yoğun olduğu kentte 200 işçi arayan fabrikaya bir yılda bir tane iş başvurusu bile yapılmadı. Fabrika işletmecisi Celal Kenan Ulag, “Öğle yemeği, SGK ve servis imkanı da sunuyoruz ancak personel bulamıyoruz” dedi.

Siirtli Celal Kenan Ulag (33), uzun yıllar İstanbul’daki atölyelerde işçi olarak çalıştıktan sonra memleketine döndü. Ulag, kentte önce küçük bir tekstil atölyesi kurdu. Büyük markalara fason mal üreten Ulag, daha sonra işleri büyüterek, 53 kişiyi istihdam etti. İşleri iyi giden Ulag, bir süre sonra ise Siirt-Kurtalan karayolu üzerindeki Veysel Karani Mahallesi'nde 150 metrekare alan üzerine 400 işçi kapasiteli tekstil fabrikası kurdu. Fabrika yaklaşık bir yıl önce faaliyete başladı ancak hesapta olmayan “işçi” sorunu nedeniyle zorluklarla karşılaştı. Haftada 2 gün tatil, öğle yemeği, SGK, servis ve aylık 800 ile 2 bin TL arasında maaş verilen fabrikaya yaklaşık bir yıldır çalışacak işçi bulunamadı. 200 personel aranan fabrikaya bir yılda bir kişinin bile iş başvurusunda bulunmaması nedeniyle yeni alınan 200 dikiş makinesinin üzeri de tozlanmaya karşı naylonlarla kapatıldı.

“Gelin birlikte çalışalım”

Fabrika işletmecisi Ulag, memleketine istihdam alanı oluşturmak için döndüğünü belirterek, “Halkıma hizmet için geri döndüm. Önceden küçük bir işletme ile başladım şu an gördüğünüz gibi bir yerlere gelebildik. Ancak eleman bulamıyorum. 55’e yakın eleman çalıştırıyorum şu an ancak burası 300-400 kapasiteli bir yer. 150 ile 200'e yakın eleman arıyorum. Evlerden iş yerine getirip götürmek için araç servisimiz var, öğle yemeği, sigorta, haftada 2 gün izin imkanı sunuyoruz. Sabah 08.00'den başlayarak akşam 19.00 arasında çalışma saatleri var. Buradan herkese duyurulur. Kendi milletime kendi halkıma hizmet için buraya geldim, gelin beraber burada çalışalım” diye konuştu.

İşçiden Siirtli gençlere çağrı İrfan Isı adlı işçi de personel sıkıntısı yaşandığını anlatarak, Siirtli gençlere çağrıda bulundu. İrfan Isı, “Burada çalışma şartları gayet iyi, daha da iyi olacak. Gelip çalışmak isteyenler için burası uygun yerdir. Sıkıntı yok çok şükür daha da iyi olacak" şeklinde konuştu. Tekstil atölyesinde makinede parça dikimi yapan Nuran Turgut, iş şartlarının gayet iyi olduğunu belirterek, maaşları zamanında ve düzenli aldıklarını, çalışmak isteyen kadınların rahatlıkla burada iş bulabileceklerini söyledi.

“Çalışmaya niyeti olan yok”

20 yıllık atölye ustası ise İstanbul’da uzun yıllar tekstil atölyelerinde çalıştıktan sonra kente döndüğünü anlatarak, işsizliğin yoğun olduğu Siirt'te eleman bulamamanın şaşkınlığını yaşadıklarını kaydetti. Tekstil ustası, “Siirt'te eleman yetişmiyor, kimse gelmiyor. Yani işsizlerin gözleri yüksek fiyatta mı bilmiyorum. 5 yıl önce de yine Siirt'te bu iş yerinde açılan başka bir firma, çalıştırmak için çağrıda bulunmuştu, yine kimse gelmedi. İşsizlik merkezde çok fazla olmasına rağmen çalışmaya niyeti olan da yok. Yılın 12 ayı iş var, maalesef çalıştıracak eleman bulamıyoruz" ifadelerinde bulundu. İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
800 tl. nedir yaa???? utanmıyo musunuz??
800 tl ye isci calistirmak suctur. Haberi yapana duyurulur.
Yav duyan da 10.000 Tl. veriyor sanırlar. Şimdi 2.000 TL yi gözünde büyüten arkadaşlar 2016 Asgari Ücret:1300 TL. Dolar:2,96 TL. Asgari Ücret:440 Dolar, 2017 Asgari Ücret :1404 TL. Dolar: 3,90 Asgari Ücret:360 Dolar. Yani her şeye zam geliyor. Ücretler eriyor. Bugünler daha iyi halimiz.
sen elaman değil öpecek adam arıyorsun günde 11 saat çalış 800 tl maaş al oldu. asgari ücret kaç para yasal çalışma süresi ne kadar.
8 saat yerine 12 saat, cumartesileri tüm gün mesaisiz , yıllık izin yok prim yok, mesai ücreti yok bu şartlarda çalışacak enayi bulamaması normal!
Ha birde şu var, sağolsun devlet ana rahmine düşen döle para veriyor. Almanya gibi, dövlet bakiyir niye çalışsınki
çalışmaya millette g.ö.t yok... wesselam
bunlar bu kafayla daha çok eleman arar kendi o paraya o işi yapar mı acaba 11 saat çalışmaktan bahsediyor verecegi para adım gibi eminim 1300 tl ha sen 15 saat çalışır haftada 2 gün demiş 1 gün izin yaparsan 1800 filan verir o da vicdanı varsa bahanesi de belli çok ödemelerim var devlet vergi kesti beğenmiyorsan orada kapı der 2000 tl hayal yani böyle tipleri iyi bilirim başkasının sırtından zengin olan asalak tipler
800 lira nedir la ? hemde konfeksiyon, mesai saati iş bitene kadar :) hafta sonu tatili yok sgk hep asgariden yatar bildiğin kölelik.
hani asgari ücret 1300 dü
800tl ne la? davara yem mi veriyorsunuz? bi kere 800liraya adam çalıştırmak kanuna aykırı.
800 TL ne yaa, hani asgarai ücret 1300 TL idi, asgari ücretin altınta işçi çalıştırmak yasak değil mi. birde bunu haber yapıyorlar. işin garip bi tarafı daha var; 150 m2 alanmış fabrika alanı, 400 işçiyi buraya nasıl sığdırıyorsunuz birde o kadar makina varmış ve tozlanmış, nasıl sığdırdınız bunların hepsini o alana. 150 m2 alana bırak makinaları geçtim 400 kişiyi kalem istifi yapsanız bile sığmaz. son olarak sabah 8 akşam 19 çalışma saati ne yaa, 11 saat çalışma saati mi olur. haber yaparken biraz mantıklı düşünün haberi öyle yapın da böyle paçozlara sanki iyi bişeyler yapıyolarmış gibi hava
sen bu fabrikayı giresun espiye ilçesine kur 1300 tl en düşük ücret de gör işciyi
anlaşıldı 800 tl gerçek maaş 2000 tl de kılıf yerseniz
800 TL vererek kendini ihbar etmiş devletin koydugu asgari ücret 1300 tl ve üzeridir.
Diğer Haberler