2B arazileri için süre yeniden uzatıldı

2B arazileri için satın alma başvurusunda bulunmayanlarla başvuru yapıp peşinat bedelini veya ikiden fazla taksitini ödemediği için haklarını kaybedenlere tanınan süre yeniden uzatıldı. İkinci kez yapılan 6 aylık süre uzatımı ile 30 Kasım 2018 tarihine kadar başvuru yapılabilecekken, düzenlemeden 136 bin vatandaşın da yararlanması bekleniyor.

2B arazileri için süre yeniden uzatıldı

İkinci kez yapılan 6 aylık süre uzatımı ile 30 Kasım 2018 tarihine kadar başvuru yapılabilecekken, düzenlemeden 136 bin vatandaşın da yararlanması bekleniyor.

TBMM dün son çalışmasını yaparak tatile girdi. Kamuoyunda torba yasa olarak bilinen 23 maddelik teklif görüşülerek kabul edildi. Teklifte öne çıkan maddelerden biri ise 2/B arazilerinin satışına yönelik oldu.

Kamuoyunda "2B yasası" olarak bilinen ve devletle vatandaş arasında yıllardır süregelen sorunu çözüme kavuşturmayı amaçlayan 6292 sayılı "Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun" uyarınca, bugüne kadar söz konusu taşınmazların önemli bir kısmı satıldı.

SÜRE YENİDEN UZATILDI

Hiç başvuru yapmamış veya başvuru yapmasına rağmen ödemelerini gerçekleştirmemiş kişiler için başvuru süresi ise 7 Mart'ta sona erdi. Ancak Meclis'te dün akşam kabul edilen Torba Yasa'da yer alan bir madde ile 2/B alanlarında bulunan taşınmazlar ile Hazineye ait tarım arazilerinin satışında hak sahibi olup başvuru yapmayanların başvuru süresi, taşınmaz bedelini ödemeyenlerin ödeme süresi ve taksitli satışlarda sözleşmesinde belirtilen taksitlerden ikiden fazlasını vadesinde ödemeyenlerin ödeme süresinin tekrardan uzatılmasına karar verildi.

30 KASIM'A KADAR BAŞVURU YAPILABİLECEK

Yeni süre uzatımı ile başvurular 30 Kasım 2018 tarihine kadar yapılabilecek. Düzenlemeden 136 bin vatandaşın yararlanması bekleniyor.

10,5 MİLYAR LİRA

2/B kapsamında bugüne kadar 707 bin kişiye, 507 bin adet taşınmazın satışı yapılırken söz konusu taşınmazların 10,5 milyar lirayı bulan bedelinden 7,3 milyar lirası ise tahsil edildi.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER

2B arazileri başvuruları defterdarlık ve mal müdürlüklerinde yapılabiliyor. Başvuruda gerekli olan belgeler şu şekilde sıralanıyor:

Nüfus cüzdanının fotokopisi,

Başvuru dilekçesi,

Başvuru bedeli makbuzu,

Tüzel kişiler için ise yetki belgesi,

Bunun dışında mirasçılardan da veraset ilamı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
DEVLETİN MALINI ZORLA SATIYOR BU AKEPE.
biraz daha yığın paraları biraz daha ...
niye uzatıyorsunuz be şimdi hükümet seçim yatırımı yaptı derler en iyisi bir yandaşa veya parası olan israile katara toptan satın geçin hah ha hah ha
PEŞ-KEŞ'ÇİLERE AF VAR AMA KENDİ HESABINA BAĞ-KUR'LU OLAN TARIM SİGORTALILARINDAN İSTEĞİ İLE SİSTEMDEN AYRILANLARA, YENİDEN SİSTEMDEN FAYDALANMALARI VE GERİ DÖNÜK BORÇLANMALARI İÇİN BİR AF ÇIKARILMADI... BUNLAR KADER KURBANLARINDAN DA MI SUÇLU ? DEVLET MALINA ÇÖREKLENENLER KADAR YOKLAR MI?
devlet arazilerini peskes cekip satanada alanada haram zikkim olsun
Konu hakkında bilgisi olan olmayan herkes yazıyor. Hükümeti eleştirsin de nasıl eleştirirse eleştirsin. 2B nilelikli arazi 31.12.1981'den önce orman niteliğini kaybetmiş arazidir. Yani yaklaşık 35-40 yıldır birileri tarafından tarla, zeytinlik veya üzerindeki evler kullanılan mülklerdir. Bu ülkenin vatandaşları tarafından kullanılmaktadır; ancak vergisi ödenmemektedir. Kullanıcılarına satılarak geliri kentsel dönüşümde kullanılmaktadır. AKP'nin kasasına gitmemektedir. Bu AKP'liler çok akıllıymış daha partiyi kurmadan 20 yıl önce yıllar sonra satarız diye 2B tanımı yapmışlar.
Ayrıca 2B vasıflı arazilerde yıllardan beri arazinin sahibi olan ve kullanan kişiler, kadastro aşamasında yapılan hatalı tespitler nedeniyle tarlaları 2B statüsünde tescil edildiği için dedelerinden kalma arazileri devletten tekrar almak zorunda kalan kişiler de vardır.
Diğer Haberler