3.5 milyon sürücüyü uyaracak sistem geliyor

Trafik kazalarını azaltan sistemin Türkiye’de zorunlu olması gündemde. Yasalaşırsa ilk etapta 3.5 milyon araç sistemi kullanacak.

3.5 milyon sürücüyü uyaracak sistem geliyor

Geçen hafta Ankara'da düzenlenen 'Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı'nda trafik kazalarını yüzde 70 oranında önleyen 'Akıllı sürücü uyarı sistemleri' masaya yatırıldı. İçişleri Bakanlığı'nın gündemine aldığı sistem, çalıştayın sonuç bildirgesinde de yer alacak.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım, sistemin Avrupa ve Amerika'da kullanıldığını, kazaları ciddi oranda önlediğini söyledi. Sistemin sinyal vermeden şerit değiştirme, uyuklama, aşırı hız, öndeki araca fazla yaklaşma gibi durumlarda sürücüyü uyardığını aktaran Yıldırım, "Bu sistemin Türkiye'de, ilk etapta ticari araçlarda özellikle de toplu taşıma araçlarında kullanılmasını önerdik. Bakanlık konuya sıcak yaklaştı. Eğer sistemin kullanımı kanunen zorunlu hale gelirse 3.5 milyon ticari araç bu sistemi takacak" dedi.

Sistemin bir araca maliyetinin 3 bin TL olduğunu aktaran Yıldırım, bunun finansmanı için sigorta şirketleri ile görüşme halinde olduklarını ifade etti. Yıldırım, "Sigorta şirketleri zorunlu sigorta primlerini artırarak trafik kazalarının önüne geçemez. Trafik kazalarının önüne geçecek bir sistem gerekiyor. Biz durumu sigorta şirketlerine anlattık. Maliyetleri ölçüyorlar" diye konuştu.

SİSTEMİ TAKANA SİGORTA İNDİRİMİ

Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu da sigortacılık sektörünün akıllı sürücü uyarı sistemlerine sıcak yaklaştığını ancak bunun finansmanını sigorta şirketlerinin karşılamasının mümkün olamayacağını söyledi. Eroğlu, "Bizim maliyeti karşılamamız mümkün değil ancak bu sistemi aracına takan müşterilerimize trafik sigorta priminde indirim sunacağız" dedi. (Sabah)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
yeni bir soygun yöntemi kim bilir yine yeni zenginler sınıfına kimler hangi yandaş hısım akraba katılacak?
çok faydalı olacağına inanıyorum..ama devletin bu işi sadece para için yaptığına da inanıyorum..trafik kazası haberlerinde bakıyorum hep doğan,şahin,doblo..yani eğitim ve ekonomik seviyesi daha az olan insanların kullandığı araçlar..bence devlet önce eğitimi, sonra da gelir seviyesini yükseltmeli..
yine birilerini zengin edecekler
Bu sistemin bizde kazaları azaltacağını hiç zannetmiyorum... Bizde trafikte insanların birbirine saygısı yok, ila bir herkes bir biri ile yarış halinde olduğunu varsayarak trafiğe çıkıyor.. Kuralara uyan bir otomobil olmalı, sürücü ve yolcular o zaman sağ salim yerine gider..başka trafik kazalarını önlemek mümkün değil..(Bu Türkiye için geçerli)
MİLLETİ DÜŞÜNMEZSİNİZ,İTHAL EDİP BİRİLERİNİN CEBİNİ DOLDURACAKSINIZ.
hiçbir faydası olmaz asıl amaç dünyanın öbür ucundaki kardeşlerimizi yan gelip yatırmak için para toplamak sorsan hiçbiri türkiyenin yerini bilmez ama kardeşimiz! bu memleket 1991 körfez kriznde adana ya yerleştirilen patriot füzelerinden iki tanesini "sehven" patlatmıştır.o zamanki görevli yabacı uzmanlar mühendisler saçlarını başlarını yoldular.takograf denilen bir alet var kaç kişi bilir ne olduğunu neye yaradığını aracın hızını ölçer ve yazar ancak türk şoförü takaorafıda saf dışı etmeyi başarmıştır. bu alet millete zorla aldırılır parası söğüşlenir fakat kazalar iki misli artar.
istediği kadar uyarsın. bu millet emniyet kemeri takmamak için apart kullanıyor. önemli olan sistemin uyarması değil direk aksiyon alması
yine bir bakan oğlu zengin olacak heeeeeeeeeeeeee
Aslında başlık şöyle olmalıydı '' Vatandaş Soyma Sistemleri '' 3.5 Milyon sürücüyü keriz yerine koyup nasıl cebindeki parayı alırız..
ÇOK FAYDASI OLUR MUTLAKA UYGULANMALI .YANDAŞLAR YEVMİYEYİ DOĞRULTUR .ÇOK YARARLI GERÇEKTEN .
nerden söğüşleriz yasası gelmek üzere..
BENCE ÇOK FAYDALI OLUR; ÖZELLİKLE DOBLO TÜRÜ KULLANAN VE KANI KAYNAYAN GENÇ İŞÇİLERİN TEHLİKE SAÇMASI ÖNLENİR
KAÇ ÜLKEDE VAR SAYIN BAKAN BU İNSANLAR ZATEN BU ÜRÜNÜ TAKABİLECEK PARAYI BULABİLSE TAKILI ARACI SATIN ALIR SİZ ACABA BU ÜRÜNÜ HANGİ ENSESİ KALINA YOL AÇIP TAKTIRACAKSINIZ UTANMA ARLANMA YOK ALLAHA ŞÜKÜR SONRA PROGRAMLARA ÇIKIP ALLAH İÇİN HAK İÇİN YAPIYORUZ DİYENLER VE ÖKSÜZÜN YETİMİ HAKKINI YİYİP AYNI İŞİD GİBİ ALLAHA HİZMET EDİYORUZ DİYENLERİ İNŞALLAH ALLAH BU DÜNYADAYKEN CEZALANDIRACAKTIR.
bu konu onune gelenin ahkam kesebilecegi bir onu degil.Iyi bir arastirma yapilmali uygulanmasi istenilen kurallar manzumesinin uygulanabilir olmasi gercekten gerekli oldugunun kanitlanmasi...,en onemliside kanunlarimizin bu uygulamalara entegre olmasi lazim..Cok daha onemlisi ulkemizin boyle bir kurallar manzumesini ozumsemesi lazim...dahada cok seyler lazim.Bu konu icin mini bir kurultay toplanmasi lazim..Yurt disi deneyimleri olanlarin fikirleri dinlenmeli ..,alinmali..bizi...,bizi denetleyece olusum lazim
YAHU MİLLET AÇ KARDEŞİM AÇ AÇ.YARININI GARANTİ GÖREN ÜÇ BEŞ KİŞİ YA VARDIR YA YOKTUR.ARTIK BİŞEYLER VERİN VE GERİ İSTEMEYİN ARTIK YETER.FETÖYU ARATACAKSINIZ BU GİDİŞLE BE.
Diğer Haberler