3600 ek gösterge için gözler Meclis'te

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ile ilgili bakanlıklarca yürütülen taslak çalışmaların yakın dönemde Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.Öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerini kapsaması öngörülen 3600 ek gösterge düzenlemesiyle Devlet Memurları Kanunu'ndaki ek gösterge cetveli yeniden belirlenecek.

 3600 ek gösterge için gözler Meclis'te

Kamu personelinin 3600 ek gösterge beklentisiyle ilgili taslak çalışmaların yakında dönemde Meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçim öncesinde 3600 ek göstergenin, Meclis çalışmalarına başladıktan sonra ilk gündeme gelecek konulardan olacağını açıklamıştı.

Meclis takvimine göre, gelecek ay gündeme gelmesi öngörülen yeni düzenlemeye ilişkin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ile ilgili bakanlıkların çalışmaları sürüyor.

Öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerini kapsaması beklenen düzenlemeyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'ndaki ek gösterge cetveli yeniden belirlenecek.

Ek göstergenin 3600'e çıkarılmasıyla memurların emekli aylıkları ve ikramiyeleri artacak. Böylece yaklaşık 1,5 milyon memurun ek gösterge beklentisi karşılanacak.

KAPSAMIN GENİŞLETİLMESİ TALEBİ

Memur sendikalarınca, 3600 ek gösterge düzenlemesinin tüm kamu personelini kapsayacak şekilde genişletilmesi istenirken, düzenlemeyle öğretmen, polis, hemşire ve din görevlilerinin ek göstergelerinin yükseltilmesi bekleniyor.

Düzenlemeden halihazırda bu görevlerden emekli olan vatandaşların da yararlandırılması öngörülüyor.

Memurların aylık ücretlerinin, emekli aylıklarının ve emekli ikramiyelerinin hesaplanmasında uygulanan bir hesaplama yöntemi olan ek göstergenin yüksek olması, emekli aylığı ve ikramiyesinin yüksek olması anlamına geliyor.

Ek gösterge rakamları unvan, hizmet sınıfı ve derecelere göre farklılık gösteriyor.

KAYNAK:AA

ek-gosterge-infografik

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 149 yorum
bende devlet memuruyum polisi anlarım çalıışma saatleri ve sıkıntılı meslek,hemşire keza öyle,öğretmen rahat gibi gözüksede beyin yorucu gürütülü bunları anlarım ya din görevlileri bunları anlamam o zaman bizim başımız kelmi
bu ulkede aldigi parayi tek hak eden polislerdir onun haricinde hic bir memur hak etmiyor. ulkeyi gecindiren beden iscileri memurdan yuksek maas almasi gerekirken onlar asgari ucret aliyor ama memur ohh yan gel yat. ogretmen beyin yorucuymus. ya yuksek gurultude calisan isciler ne olacak. zehirli islerde calisanlar ne olacak. birde emeklilik var bu işin. bu duzen tam ters donmeli
ozer yasar sizlere 4bin tl nin üzerinde maaş haram asgarş ücret 2020 tl utanmıyonuz diimi
hükümet yüzünden dinden soğudum
@ozer.yasar arkadaş burda anlamadığın konu şu tamam polisin mesleği tehlikeli hemşire yine aynı öğretmendersen sinir sitres altında ama imamlara gelince bunlarınişi daha zor 1.kitabımız kuranı kerimi bildikleri halde ona muhalefet yapıyorlar 2 yalanın en daniskasını söylüyorlar 3.haramın en doğalını yiyorlar 4 o cahil kesim varya işte onları seçim sandığına kadar götürüp akp ye oy verdirmek kolay bi işmi sanıyorsun yani imamlar ahiretlerini karartıyorlar bunlara bırak 3600 zü 7600 bile az
helâl
Din adamları olmasa şaşardım zaten .
2000 TL MAAŞLA 6 GÜN ÇALIŞANLARA NE GÖSTERECEKSİNİZ.65 BEKLESİNLER DİMİ. ENAYİYİZ BİZ.BİZDE ÜNİ OKUDUK ATLAMASINLAR ŞİMDİ
@kyerli1_2019 @kyerli1_2019 tutan mi var? Çalışma 6 gün sende, kendi fiyatını belirle, saatine 500TL iste madem, klavyeşör. Buraya yorum yazacağına KPSS ye çalış, adam ol biraz, işçi olma.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler