3'üncü havalimanı nereye yapılacak?

06 Haziran 2012 09:55
3'üncü havalimanı nereye yapılacak?

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 2023 projelerinden İstanbul'a 3. havalimanının ayrıntıları ortaya çıktı.

Büyükşehir Belediyesi'nin beş aylık çalışmalarının sonucunda havalimanının Karadeniz sahiline kurulmasına karar verildi. İlk etapta 100 milyon yolcu kapasiteli düşünülen havalimanı Başbakan'ın talimatıyla 120 milyona çıkarıldı. Arnavutköy-Göktürk-Çatalca yollarının birleştiği kavşaktaki 3.500 hektarlık bölgeye yapılacak havaalanının 6 pisti bulunacak. Dış dokusu Edirne'deki Selimiye Camii'nin İslam-Osmanlı motifinden esinlenerek yapılacak havalimanının, 3. köprü ile aynı sürede bitirilmesi hedefleniyor.

Zaman'ın haberine göre yeni havalimanı; terminal binası, pistler, aktarma istasyonu, tamir tesisleri ve hangarlar ile hava taşımacılık tesislerinin bulunduğu 5 önemli tesisten oluşacak. 350 m x 1500 m'lik bir kullanım alanıyla asmakatı da olan 6 katlı bir binadan oluşacak havalimanı, 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu ile entegre olacak. Yap-işlet-devret modeli ile yapımı planlanan havalimanı ihalesine 2013 yılı bitmeden çıkılacak. Yapımında 100 bin kişilik istihdam oluşturacak havalimanı, ayırt edici şekli ile uzaydan görülebilecek. Yeni havalimanı alt-üst yapı, ulaşımı, yolcu ve yük kapasitesi ile birlikte dünyadaki en modern ve büyük havaalanlarından biri olacak. Böyle büyük bir havaalanı kurmanın arkasında yatan en önemli etken İstanbul'un uluslararası havacılık piyasasındaki rolünü ileriye taşımak ve Ortadoğu, Avrupa ve Kuzey Afrika için bölgesel merkez haline getirmek.

İstanbul'da halen Yeşilköy'deki Atatürk ve Kurtköy'deki Sabiha Gökçen olmak üzere 2 havalimanı bulunuyor. Yıllık yolcu kapasiteleri 2011 yılı itibarıyla Atatürk Havalimanı 37 milyon ve Sabiha Gökçen Havalimanı 13 milyon olmak üzere toplam 50 milyon kişi. Atatürk Havalimanı kapasitesinin üzerinde, Sabiha Gökçen ise mevcut kapasitesinin altında hizmet veriyor. Atatürk Havalimanı'nın kapasitesini aşması ve artık ihtiyaca cevap verememesi sebebiyle yeni bir havalimanı yapımı planlanıyor.

İstanbul'a kurulması planlanan 2 yeni şehir ve 3. havalimanı için 1 Temmuz-12 Kasım 2011 tarihleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Vural ve İstanbul Metropolitan Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP) Direktörü, Başkan Danışmanı İbrahim Baz yönetiminde, BİMTAŞ işbirliği ve finansal desteği ile bir çalışma ekibi kuruldu. Kent planlama, kentsel tasarım, mimarlık, peyzaj mimarlığı, coğrafya, jeoloji, sosyal bilimler ve bilgisayar destekli tasarım (animasyon) disiplinlerinden oluşan bu ekip, Kent Plancısı ve Mimar Urban Green Global Yöneticisi Sidney Rasekh (AIA) başkanlığında, Proje Genel Koordinatörü Doç. Dr. Gürcan Büyüksalih ve Mimari Koordinatörü Dr. Gülhan Benli yardımcılığında çalıştı. Çalışmalar sonucunda İstanbul'da yapılması düşünülen havalimanının yeri ve özellikleri belirlendi. Arnavutköy sınırları içerisinde bulunan Tayakadın'da yapılması planlanan yeni havaalanının bu bölgede inşasında en önemli etken 3. köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu. Bölgedeki en önemli ulaşım kararı, 3. köprü ile bağlantılı olması düşünülen bağlantı yolu. Bu otoyol, proje alanının güneyinden geçiyor. Ayrıca proje alanı içerisinde, bu yol ile bağlantılı olması düşünülen bir otoyol kavşağı bulunuyor. Kuzey Marmara Otoyolu olarak adlandırılan bu yol, İstanbul'un batı sınırında bulunan Kınalı mevkiinde TEM Otoyolu kavşağında başlıyor. Kömür ocakları mevkiinden devam ederek İstanbul boğazını bir asma köprüyle geçiyor. Daha sonra Paşaköy Mevkii'nden geçerek, Gebze civarında İzmir otoyolu ayrımına ulaşıyor. Garipçe ve Poyrazköy, Boğaz çevresinde 3. köprünün ana bağlantı noktaları. Havalimanı maksimum bir milyon nüfuslu yeni bir öneri kentle çevrelenecek.

YENİ HAVALİMANINDA NELER OLACAK?

5 km x 7 km boyutunda toplam 3 bin 500 hektarlık alanda kurulacak.

Havalimanıyla bağlantılı 1.100 hektarlık ileri teknoloji endüstri ve ticaret alanı bulunacak.

Uçuş yolları sesi en aza indirgeyecek şekilde konumlanacak.

Terminal binası yeşil bina olarak tasarlandı.

Cam zarf kullanımı, terminal binasının ortasında maksimum gün ışığı girişi sağlayarak yapay aydınlatma ihtiyacını azaltıyor.

Terminal binası elektrik kullanımını en aza indirgemek üzere maksimum derecede kullanan 'akıllı bina' olacak.

Elektrik ve ısıtma ihtiyaçları, havalimanının ürettiği çöplerin çoğu kullanılarak merkezi ısıtma ve güç üretim birimiyle karşılanacak.

Havalimanının 5 önemli tesisi bulunacak; terminal binası, pistler, aktarma istasyonu, tamir tesisleri ve hangarlar ile hava taşımacılık tesisleri.

350 m x 1.500 m'lik bir kullanım alanıyla asmakatı da olan 6 katlı bir bina, düşük seviyede varış ve ikinci bir seviye de havalanma seviyesi olmak üzere toplam 4 terminal, yetkililer ve yönetimin kullanımı için asmakat bulunacak.

Büyük bir alışveriş tesisi, üst 3 katta 5 yıldızlı oteller, ticari ofis binaları, ticari fuar alanı bulunacak.

Uluslararası finans ve ticari işlemler için 'özel ekonomik bölge' kurulacak.

Rüzgarın hızını asgariye indirecek bir aerodinamik şekilde tasarlanacak.

Dış dokunun tamamı elektrik kullanımının karşılanacağı, güneş kolektörü görevi yapacağı galvanik dokuyla kaplanacak.

Havalimanına ait jumbo-jetlerin iniş ve kalkışlarına uygun 3,5-4 km uzunluğunda Karadeniz'e paralel olan 4 pist ve Karadeniz'e dik uzanan 2 pist olmak üzere toplam 6 pist bulunacak.

Uçuş yolları direkt olarak önerilen kentin üzerinden uçmayı önleyecek şekilde konumlandırılacak.

Terminal, raylı sistem aracılığı ile Taksim'e bağlanacak. Bu raylı sistem, eski demir yolu hattının güzergâhından geçirilecek. Toplu taşıma aracılığıyla İstanbul'un tüm bölgelerinden ulaşım sağlanacak. Taksim'den havalimanına 15 dakikada ulaşılacak.

Yüksek hızlı tren, havalimanındaki aktarma istasyonunda sonlanacak. Buna ilaveten, aktarma istasyonunda Havaalanı Metrosu, Boğaz'dan üçüncü geçişi sağlayan raylı sistem, HavaRay, kent merkeziyle bağlantıyı sağlayan otobüs hatları ve otopark bulunacak.
 

Okuyucu Yorumları12 yorum
 • 8 Oy
  yok olan kuzeyin o muhteşem doğasına ağlayalım artık!
 • 9 Oy
  akp nın yenı dini rant olmuş...heryerden her projeden haraç akpmak sevap olmuş...istanbulun içi dökülürken ,yruyecek kaldrım,nefes alacak park bahçe meydan olmazken yenı şehırler kurmak tam bir rant olayı..yazıklar olsun...
 • 4 Oy
  eski konutların yıkılıp yeni daha güvenli konutların yapılması güzel insanlar mağdur edilmedikce yeni otoyol yeni köprü havaalanı özelliklede tarım alanlarının üzerinde yapılması vs. sanayi alanlarının ovalara kurulması coşkun sularımda hidro elektrik santrallerinin yapılması elimizde geldiğince doğaya zulmediyoruz..benim sadık yarim kara topraktır
 • 6 Oy
  Ben İstanbul'a değilde başka bir yere yapılması taraftarıyım.
 • 5 Oy
  İŞDE BU SÖMÜRGECİLER SÖMÜRECEKLERİ BÜYÜK PROJELERDE HALKI KANDIRMAK İÇİN DİNİ MAŞA OLARAK KULLANMAKTAN HİÇ VAZ GEÇMİYOR MAALESEFKİ HALKDA BU MAŞANIN UCUNDA ÇIRA OLMAKTA
 • 10 Oy
  istanbula 3. havalimanı yapana kadar artık bursaya bir havalimanı yapında insanlar rahatlasın artık...bu türkiyenin büyük ayıbıdır en büyük beşinci şehirde havalmanı yok ne kadar komik...
 • 2 Oy
  bu denilenleri yapamazlar seçim malzemesi diyen birileri varsa yazsın çok merak ediyorum.. biri çıkmış çılgın projeye ne oldu diyor? çocuk oyuncağı değil bu altyapı çalışmaları devam ediyor sizin deyiminizle paraları ceplerine indirceklerya... bugün türkiyede 130 ülkeden 15bin civarında iş adamı bulunuyor bunlar tatile gelmedi türkiye artık hak ettiği değeri alıyor ve fazlasınıda hak ediyor bırakın kürtajı uludereyi şunu bunu herkes 4 4lük olucak diye birşey yok yüce lider ATATÜRKÜ bile istemeyenler olmadımı? kıyaslanamaz ama recep tayip erdoğanda çok zeki ve halk adamı bir insan ...
 • 9 Oy
  YENİLİK BİZİM MİLLETE YARAMIYO.ÇÜNKÜ ALIŞMIŞLAR YILLARDIR.DEMİREL ECEVİT V.S. KÖHNE ZİHNİYETLE YATIP KALKMAYA.ALIŞMIŞLAR BETON VE PİSLİK İÇİNDE YAŞAMAYA.YENİ YERLER YENİ KENTLER KURULMUŞ KÖTÜMÜ OLUYO.ESKİ EVLERDE YIKILIP YERİNE DE YENİLERİ YAPILIYO. PLANLI BİR ŞEKİLDEYENİ EVLER YAPILSA KÖTÜMÜ OLUR.SİZİ KÜTÜK KAFALILAR. DÜNYA UZAYA GİDİYO SİZ HALA YERİNİZDE SAYIN.BUDA YETMEZMİŞ GİBİ YAPILAN YENİLEKLEREDE KARŞI ÇIKIN. SİZİN YERİNİZ SURİYE SİZ ORALARA LAYIKSINIZ.
 • 20 Oy
  LİDER İNSAN BÜYÜK DÜŞÜNÜR SİZ HALA RANT, DİN-İMAN EKSENİNDE OLAYA BAKIN. ADAM 2023 HEDEFİNİ ANLATIYOR, PROJE HAZIRLIYOR YENİ ŞEHİRLER KURUYOR (BAŞAKŞEHİR-KAYAŞEHİR VS. VS.) SİZ HALA DİNAZOR ÇAĞINDA YAŞAMAYA DEVAM EDİN. TEŞEKKÜRLER VİZYON SAHİBİ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN. YOLUN AÇIK OLSUN ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN.....
 • 8 Oy
  Çılgın istanbul projesi ne oldu ,seçim öncesi önemli açıklama diye günlerdir TV den gazetelerden reklamı yapılan projeye ne oldu..
 • 1 Oy
  bunu yaparken hak sahiplerinin malları gasp edlmezse daha iyi olur...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Mynet'te anlık olarak en çok
izlenen hisseler

Hisse Adı İzleyen Kişi
TAKİP ET
MOBİL'DE FİNANS

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Site Haritası

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın