FİNANS

400 bin emekliye destek primi şoku

Serbest çalıştığı halde, bunu SGK’ya bildirmeyen ve “emekli aylıklarından yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi yaptırmayanlar” ortaya çıktı.

400 bin emekliye destek primi şoku
Bunların 300 bini takibe alındı ve emekli aylıklarına, geriye dönük haciz uygulanarak aylıklarının 1/4’ünün kesilmesi işlemine başlandı. Tespit edilen 100 bin kişi de yakında takibe alınacak.
 
Emekli olduktan sonra, serbest çalışan ama bu durumlarını Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirmeyen 400 bin kişi tespit edildi. Sosyal Güvenlik Kurumu ile Maliye Bakanlığı’nın ortak operasyonu sonucu,400 bin emeklinin serbest çalıştığı halde, bunu SGK’ya bildirmediği ve “emekli aylıklarından yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi yaptırmadıkları” ortaya çıktı. 
 
Maaşının 1/4’ünün kesildiğini gören pek çok emekli yılın son günlerinde soluğu SGK’da alırken henüz bu kesintilerle ilgili çok net bir bilgi alamadılar. Hemen söyleyelim SGK-Maliye’nin SGDP operasyonu devam ediyor. 400 bin rakamının daha da artması bekleniyor.
 
EMEKLİ OLAN ÇALIŞIRSA BİLDİRMELİ
SSK, Bağ-Kur ve TC Emekli Sandığı’ndan emekli olduktan sonra, çalışmaya devam eden birkaç milyon emekli var.
 
* Bunlardan, ücretli olarak çalışanlar açısından sorun yok. Ücret ödemelerinden bordro üzerinde SGDP kesintisi yapılıyor. Onlar rahat olsunlar.
 
* Diğerlerine gelince, onlar için durum karışık.
 
- Emekli olduktan sonra, vergi dairesine kayıtlı olarak serbest çalışanlar veya emekli oldukları
halde, serbest çalışmaya devam edenler (Bakkal, konfeksiyoncu, ayakkabıcı, gözlükçü, kitapçı, lokantacı, tamirci, doktor, avukat ve benzeri kişiler,
 
- Emekli olduktan sonra bir anonim şirkette yönetim kurulu üyesi olanlar ile limited şirketlerde 
(yüzde 1 dahi olsa) hissedar olanlar,
 
SGK’ya başvurup, “emekli aylıklarının yüzde 15’ini” SGDP olarak kestirmeleri gerekiyordu.
 
Ancak 10 Eylül 2012 tarihli Hürriyet’te de yazdığımız gibi, serbest çalışıyor gözüken ve aylıklarından yüzde 15 SGDP kesintisi yaptıran emekli sayısı sadece 13 bin 289 idi!..
Daha açık bir anlatımla, sayısı 10 milyonu aşan emekliler arasında 13.289’u “serbest çalışıyorum” diye bildirimde bulunup, emekli aylıklarından yüzde 15 SGDP kesintisi yapılmasını talep etmişti.
 
NE OLDU?
Emeklilerin binde birinin serbest çalışıyor gözüktüğünü fark eden SGK, Maliye Bakanlığı ile işbirliği yaparak, kapsamlı bir “destek primi operasyonu” başlattı.
 
· İlk aşamada, aylıklarından yüzde 15 SGDP kesintisi yaptırması gereken, 400 bin emekli tespit edildi.
 
· Operasyon bütün hızıyla devam ediyor. Yakında bu sayının katlanarak artması bekleniyor.
 
· Tespit edilen 400 bin emekliden, 300 bini takibe alındı ve emekli aylıklarına, geriye dönük haciz uygulanarak aylıklarının 1/4’ünün kesilmesi işlemine başlandı. Tespit edilen 100 bin kişi de yakında takibe alınacak.
 
SGK yönünden “zamanaşımı” süresi 10 yıl olduğu için örneğin 6 yıl öncesinin SGK primi de talep edilebiliyor.
 
MİLLETVEKİLLERİNE AYRICALIK
Emekli Milletvekillerinin, milletvekilliği görevleri devam ederken serbest çalışmaları ya da bir anonim şirkette yönetim kurulu üyesi veya limited şirkette ortak olmaları durumunda, emekli aylıklarından yüzde 15 SGDP kesintisi yapılmıyor.
 
Nedenine gelince; Anayasa’nın 86. maddesinde, kesinti yapılamayacağına dair “özel hüküm” var.
 
Aylığı kesilen nasıl itiraz eder?
Kira, faiz, borsa kazancı olanlardan eğer yüzde 15 SGDP kesintisi yapılmışsa bunların SGK’ya başvurup düzeltme talep etmeleri kesintinin iadesi için yeterli olacak. Ancak bunun dışında kalan serbest çalışanların emekli aylığından, yüzde 15 SGDP kesilmesi yasal bir uygulama olduğu için itiraz etmek mümkün değil. Ancak “milletvekilleri yönüyle” ya da (yönetim kurulu üyesi olmayan) anonim şirket ortaklarına uygulanmazken, limited şirket ortaklarına uygulanması, Anayasa Mahkemesi’nde bireysel başvuruya konu olabilir. Mevcut Anonim Şirket yönetim kurulu üyesi ya da limited şirket ortağı emeklilerin de 
bu görevlerinden ayrılmaları veya hisseyi devretmeleri de olayın bundan sonrası için çözüm olabilir.
 
4.900 emekliye de ortalama 2 bin TL borç çıkarıldı
Emeklilerin çoğu, intibak yasasından dolayı aylıklarındaki artış tutarını Hürriyet’teki dizi yazımızdan öğrenirken, “aylıklarında azalma şoku” yaşayan emekliler de var.Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’ndan aldığımız bilgilere göre, şu ana kadar 4.900 emekliye “fazla aylık ödendiği” ortaya çıktı. Kurum yetkililerinden öğrendiğimize göre, fazla ödenen aylık tutarı “ortalama 2 bin lira”.
 
Ancak bu tutar ortalama bir rakam; toplamda 500 lira fazla aylık ödenen olduğu gibi, 5 bin hatta 10 bin lira fazla aylık ödenen de var.
 
Son Torba Yasa’ya geçici bir madde eklenerek, Kurum’un fazla ödemelerden kaynaklanan yaklaşık 9 milyon 800 bin lirayı silmesi öngörülüyordu.
 
Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun buna karşı olması nedeniyle, “borç silme” yasa tasarısından çıkartıldı.
 
Yakında bu konuda yeni bir yasa ile “borç silme” operasyonu yapılmazsa, fazla ödemeler, emekli aylıklarından “1/4 kesinti” şeklinde geri alınacak.
 
Fazla ödemelere, (kurumun hesaplama hatasından kaynaklanması) nedeniyle, faiz uygulanmaması beklentisi var ancak faiz uygulanırsa o da sürpriz olmasın.
Okuyucu Yorumları135 yorum
 • 1 Oy
  milletvekili olup ikinci bir iş yapana her şey serbest,vergisini ve işyeri kirasını veren dürüstçe ekmek parası derdinde olanlara 1/4 ceza.üstelik emekli olup herkes rahatça ömrünü geçirmek ister,bi insan işyeri çalıştırmaya devam ediyorsa demekki maaşı yetersiz geliyordur,keyfinden işyeri çalıştırmıyor.geçindirecek ailesi vardır.bu haksızlık umarım düzeltilir.
 • 1 Oy
  yok yok bunlar insan değil,müslüman hiç değil.
 • 1 Oy
  Bunlar zaten insan olamadıkları için emeklinin kefenini ve kefen parasını elinden almaya çalışıyorlar
 • 1 Oy
  iyi oldu oy vermeye devam edin tayyib yakında ananızıda..........anlayana
 • 1 Oy
  ŞİMDİ KIZARSINIZ VER YANSIN YAPARSINIZ AMA SANDIKTA YİNE A.K.P.YE OY VERİRSİNİZ YİNE KÖMÜR VE SUYU OLMAYAN KÖYLERE ÇAMAŞIRMAKİNASI ELEKTRİK OLMAYAN YERLERE T.V. VE BENZERİ HEDİYELER DAĞITILIR .EY HALKIM EY VATANDAŞIM BİLMEZMİSİN O.HEDİYELER SENİN KESİLEN EMEKLİ PARALARINLA VERGİLERİNLE ALINIYOR SENDEN ALINIP PAKETLEYİP YİNE SANA VERİLİYOR.
 • 1 Oy
  müslüman başbakan ve müslüman iktidar deyip biz insanları din olarak sömürdüler islamda bu yok ve bu sefer bir müslüman vatandaş olarak ben akepe ve rte ye oy vermeyeceğim
 • 1 Oy
  emekliler siz isteyin iktidar düşer siz isteyin bir parti iktidar olur az uyanık olun be yeter artık söz emeklinin deyin amasya da emekliler rte ye oy vermeyecek artık amasyalı bir gurup emekli adına
 • 1 Oy
  bu ak partiyi gedirenler görün artık uyanın salak insanlar
 • 1 Oy
  Adamlar Robin HUD , Fakirden Alıp Zengine Veriyor.Emekli vekillerde aynı uygulama geçerlimi.
 • 1 Oy
  Hemde Ne faiz Anaparayı 3 e katlamış faziler, bunlar varya İNSAN olamaz, insan olan bu zulmü yapamaz.
 • 1 Oy
  eee yüzde 50 kömürü aldı sustu almıyanlarda çoştuuu
 • 1 Oy
  bunları okuyolarmı acaba yoksa bu kadar milletin ahını almak onların vicdanlarını hiç sızlatmıyormu emeklilerinde maaşlarına göz diktiler ya sonunda yazıklar olsun size verdigim oylara acıyorum kasıkla verip kepçeyle ne zamana kadar alıcaksınız çok merak ediyorum
 • 0 Oy
  bu millete bu yapılan işkencedir zulümdür
 • 1 Oy
  Devlet memuru olarak çalışırken 2002 yılında Limited şirket ortağı olmuştum eşimle beraber. Buna bin pişman olmuştum 2006 yılında Şirketi kapattık maliyeden kapatma kaydı yazar kasa, faturalar her şey kayıt altına alındı. Mali yönden ortada şirket yok. Sadece ticaret sicilinden silinmemişti, onu da muhasebeci resen kapanır demişti. Ayrıca şirket ortaklarından SGDP kesitisi yapıldığından haberimiz olmadı. Eşim ve bana 25.000 TL SGDP cezası çıkarmışlar. Olmayan gelirden kazanılmayan paradan tahsilat yapıp adaleti sağlayacaklar. Üstelik elimize bilgi 6 haziran 2013 te ulaştı yapılandırmada geçmiş
 • 0 Oy
  BU NEYİN MÜJDESİ ?ALLAH AŞKINA ; 800 TL MAŞŞLA GEÇİNMEK ZORUNDA OLAN AYNI ZAMANDA KÜÇÜK ESNAFLIK YAPMAYA ÇALIŞAN İNSANLAR 8000 İLE 24000 LİRA ARASI BORÇ ÇIKARACAKSIN SONRADA 36 YE BÖLDÜM DİYE MÜJDE VERECEKSİN. EL İNSAF.BU NE DEMEK BİLİYORMUSUNUZ? BİR ADAMA İYİ BİR DAYAK ATACAKSIN SONRA BAK KAFAN KIRILMADI GİBİ BİR ŞEY PEKİ BU İNSANLARIN ÖDEDİĞİ 400 BİN ELEKTRİK 400 BİN VERGİ DEFTERİ 400 BİN SU -MÜHASEBE-KİRA SİTOPAJ VS ÜLKENİN EKONOMİDEKİ KILCAL DAMARLARI KÖRELTİLMEK Mİ İSTENİYOR? DAR GELİRLİNİN VERESİYE TESTEĞİMİ KESİLMEK İSTENİYOR? BUNUNLA KALMIYOR: BU İNSANLARIN YETMEĞEN MAAŞLARINDAN HER AY
 • 0 Oy
  adaletmi bu ya adaletin olsa zaten emekliyi aç bırakmazdınya doyur emekliyi oda çalışmasın o 400 bin emeklide eğer insansalar sana seçimde gösterirler aileleriyle yüzlerini ayıp ayıp
 • 0 Oy
  ŞU ORTAMDA VER 2000 TL ÇALIŞMASINLAR
 • 0 Oy
  bunlar allahın ipine sarılmışlar ya sizler neye sarıldınız.
 • 0 Oy
  emekliyim 900 TL maaşımın yüzde 40 el kondu. ayrıca vergi mükellefi olduğum için de vergimide veriyorum ayrıca 2 çocuk okutyorum .verilen emekli maaşını okuyan büyük oğluma veriyorum sigara ve yol parası olarak ancak yetiyor.gerisini siz düşünün ...
 • 0 Oy
  İLAHİYATÇILARA KALDIK BÖYLE OLDU HER ŞERDE BİR HAYIR VARDIR :))))
 • 0 Oy
  durmak yok yolla devam
 • 0 Oy
  MAKARNACILAR YAŞASIN MAKARNA DAĞITANLAR.
 • 0 Oy
  UTANMAZLAAAAR YUH ARTIK KAÇ KURUŞ VERİYORSUNUZDA KAÇ KURUŞUNU KESECEKSİNİZ ALLAH KAHRETSİN ADALETSİZLER. ASIL KESECEKSENİZ YAN GELİP YİYEN VEKİLLERİN MAAŞLARINDAN KESİN.
 • 0 Oy
  nereye ve nesıl şikayet edicez bileniniz varmı ya
 • 0 Oy
  yaşasın kıral yola devam
 • 0 Oy
  durmak yok yolmaya devam yolmak istedikleride belli gücü yeten yetene
 • 0 Oy
  Emeklinin kahve köşelerinde oturmayıp ülkesine istihdam yarattıysa SGDP ile cezalandırmakmı gerekir. Zira istihdam teşviki için yasalar boşunamı çıkarılmaktadır. Umarım bu konu doğru bir yassa ile düzeltilir.
 • 0 Oy
  kaşıkla verip kürekle alıyolar, yanlışı yapıp ödemeyi yapan sgk, sonra way efendim fazla vermişiz geri istiyoruz. yok böyle bişey bu ülke sgk nın yanlış hesaplarından bıktı, herşeyde illki bi sorun çıkıyor, az öderler, fazla öderler, ödemeyi unuturlar, yıllar önce yaptıkları yanlışı yıllar sonra anlarlar. rezalet...
 • 0 Oy
  Sayın bakan Faruk Çelik bir kanun tasarısı versinlerde acilen bu yasayı kaldırsın yazık bu emeklilere Adalet Kalkınma partisi ilk önce adaleti yerine getirsin
 • 0 Oy
  tam tersine babam emekli bagkurdan ssk sayfasına baktım sgdp kesintisini gördüm şansa,meğerse babamın iş bırakma formunu sskya bildirmemişiz,babam çalışıyor görünüyor ama kesinti maaşdan alınıyor yıllarca bayagı para birikmiş 4000 tl felan :) halletikten sonra alacağım.babam 80 yaşında wc ye bile benimle yardımla gidiyor nasıl çalışabilsin :)
 • 0 Oy
  Pes yahu.Adam ölmemek için verdiğiniz 3 kuruşla namerde muhtaç olmamak için (60 yaşını geçmiş keyfinden) çalışıyor.Bu ülke uzunca bir zamandır böyle zulüm görmedi.
 • 0 Oy
  Çalışan emeklilerde maaş kesintisi varsa milletvekillerinde de olmalıdır. Zaten seçim yaklaşıyor emekliler oylarını kullanırken ona göre kullansınlar. Çalışan emekliler geçinemedikleri için çalışıyorlar ve vergilerini de veriyorlar. Bu kesintiden sonra üçüncü bir iş arasınlar, maaşlarının yarısı kesilmiş durumda
 • 0 Oy
  nereden vergi alacaklarını şaşırdılar.yuh olsun ...
 • 0 Oy
  SANKİ EMEKLİLERE ÇOK YÜKSEK MAAŞ VERİYORLARDA BİRDE SERBEST ÇALIŞTI DİYE KESİNTİ YAPIYORLAR, ADAMIN İHTİYACI OLMAZSA ÇALIŞIRMI, O ZAMAN EMEKLİ BİR SÜRÜ MİLLETVEKİLİ VAR ONLARDAN DA KESİNTİ YAPILSIN BAKALIM NE OLACAK, İŞİNİZ GÜCÜNÜZ GARİBANA YETİYOR.
 • 0 Oy
  Bu kadar emeklinin kul hakkını öteki tarafta nasıl ödeyeceniz bakam.
 • 0 Oy
  bu benim alınterim hakkım .HAK.ALLAHIN ADI .BUDA BENİM KUL HAKKIM BEN HELAL ETMİYORUM.MAHŞERİ HUZURDA ALACAĞIM OLSUN BURDAKI SEFALET ÖNEMLİ DEĞİL EMEKLİ VEKİLDEN ALAMAYAN .A.Ş. ŞİRKET ORTAĞINA ES GEÇEN.ADALET DEĞİL.BEN HARAM EDİYORUM .EMEĞİM ALINTERİM HARAM OLSUN.HARAM OLSUN.HARAM OLSUN.ÇARESİZ İNSAN NEYAPABİLİRKİ.
 • 0 Oy
  sizin bizlerin hakkını korumak degil amacınız bizleri somurmek bu da gecer secim zamanı millet verir cevabını sn başbakan yine secim zamanı geldiginde secilmezsem siyaseti bırakırım der görücez rahat uyuyolarmı acaba hepsi aynı başa gecene kadar başa geçtilermi yalanları ortaya cıkıyor
 • 0 Oy
  neden çalışıyolar acaba emekli olduktan sonra onuda araştırıp zamda yapabilirler..ama işin kötülük kısmı çekici..
 • 1 Oy
  Yorumlara bakıyorum herkes bağırıyor çağırıyor bir daha oy verirsem,utanmadan maaşlarımızı kırpıyorlar,bir daha oy verirsem,falan filan. Bunların hepsi palavra oy verirken düşüneceksin kardeşim sonradan aklın neredeydi yenimi aklın başına geldi.ben bağkur emeklisiyim tam 9000 gün primim var 750 tl alıyorum.ben oy vermedim ama bu maaş ağzımada burnumada yeter daha ne olsun.oy verenlere söylüyorum.Ne bağırıp çağırıyorsunuz ağlamayın ne güzel geçinip gidiyorsunuz bizlerde sizin yüzü hürmetinize 750 tl maaşla gül gibi geçiniyoruz.
 • 1 Oy
  YAAA KARDEŞİM BU EMEKLİ OLUPTA ÇALIŞANLARI NASIL,NEREYE İHBAR EDEBİLİRİZ,BİRDE BU CEZALAR AZ BUNLARI ÖDEYİP ÇALIŞIR BU GÖZÜNÜ TOPRAK DOYURASICALAR ONDAN SONRA BİZİ ALIRMI ADAM İŞE ALMAZ TABİİKİ.YAA BUNLARIN EMEKLİLİĞİNİ KOPLE İPTAL EDİLMESİ GEREKİR.BELKİ ANCAK ÖNLENİR.BEN İHBAR ETMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIM BANA NEREYE ,NASIL İHBAR EDEBİLİRİM????? YAZARSANIZ SEVİNİRİM.
 • 10 Oy
  BU KONUDA HÜKÜMET VE SGK YA SONSUZ DESTEK VERİYORUM.EMEKLİ OLUPTA ÇALIŞANLAR EVİNDE OTURACAK.YOK ÇALIŞACAĞIM DERSE EMEKLİ MAAŞI KESİLECEK.YOK ÖYLE YAĞMA BU ÜLKEDE MİLYONLARCA İŞSİZ VAR.OH 45 YAŞINDA EMEKLİ OL DEVLETİN SIRTINA BİN.ONDAN SONRA ÇİFTE MAAŞ.SGK HER YERE GİRMELİ KONTROL YAPMALI SÖYLENEN RAKAMLAR AZ.MİLYONLARCASI VAR BÖYLE ÇALIŞAN.BENİM ETRAFIMDADA VAR İHBAR EDECEĞİM.
 • 0 Oy
  yrdb rumuzlu zat-ı muhterem erdürür kişi emekli olmadan önce ay ssk pirimi ödedik o ödenenler hakkımız
 • 0 Oy
  Bu vatandaş ne kanun biliyor ya akp yandaşı yada karnı tok vatandaş boşboşuna demezler tok açın halinden anlamaz

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İ.M.K.B endeksleri, haberler, Kapalıçarşı, Uluslararası parite ve verileri eşanlı olarak verilmektedir. İMKB isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz.

SPK'nın 22 Nisan 2002 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliği uyarınca yayımlanması istenen uyarı:
"Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir

Mynet Finans Mobil Uygulaması

Finans Gündemini Anlık Yakalayın