400 bin emekliye destek primi şoku

Serbest çalıştığı halde, bunu SGK’ya bildirmeyen ve “emekli aylıklarından yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi yaptırmayanlar” ortaya çıktı.

400 bin emekliye destek primi şoku

Bunların 300 bini takibe alındı ve emekli aylıklarına, geriye dönük haciz uygulanarak aylıklarının 1/4’ünün kesilmesi işlemine başlandı. Tespit edilen 100 bin kişi de yakında takibe alınacak.

Emekli olduktan sonra, serbest çalışan ama bu durumlarını Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bildirmeyen 400 bin kişi tespit edildi. Sosyal Güvenlik Kurumu ile Maliye Bakanlığı’nın ortak operasyonu sonucu,400 bin emeklinin serbest çalıştığı halde, bunu SGK’ya bildirmediği ve “emekli aylıklarından yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi yaptırmadıkları” ortaya çıktı.

Maaşının 1/4’ünün kesildiğini gören pek çok emekli yılın son günlerinde soluğu SGK’da alırken henüz bu kesintilerle ilgili çok net bir bilgi alamadılar. Hemen söyleyelim SGK-Maliye’nin SGDP operasyonu devam ediyor. 400 bin rakamının daha da artması bekleniyor.

EMEKLİ OLAN ÇALIŞIRSA BİLDİRMELİ
SSK, Bağ-Kur ve TC Emekli Sandığı’ndan emekli olduktan sonra, çalışmaya devam eden birkaç milyon emekli var.

* Bunlardan, ücretli olarak çalışanlar açısından sorun yok. Ücret ödemelerinden bordro üzerinde SGDP kesintisi yapılıyor. Onlar rahat olsunlar.

* Diğerlerine gelince, onlar için durum karışık.

  • Emekli olduktan sonra, vergi dairesine kayıtlı olarak serbest çalışanlar veya emekli oldukları
    halde, serbest çalışmaya devam edenler (Bakkal, konfeksiyoncu, ayakkabıcı, gözlükçü, kitapçı, lokantacı, tamirci, doktor, avukat ve benzeri kişiler,

  • Emekli olduktan sonra bir anonim şirkette yönetim kurulu üyesi olanlar ile limited şirketlerde
    (yüzde 1 dahi olsa) hissedar olanlar,

SGK’ya başvurup, “emekli aylıklarının yüzde 15’ini” SGDP olarak kestirmeleri gerekiyordu.

Ancak 10 Eylül 2012 tarihli Hürriyet’te de yazdığımız gibi, serbest çalışıyor gözüken ve aylıklarından yüzde 15 SGDP kesintisi yaptıran emekli sayısı sadece 13 bin 289 idi!..
Daha açık bir anlatımla, sayısı 10 milyonu aşan emekliler arasında 13.289’u “serbest çalışıyorum” diye bildirimde bulunup, emekli aylıklarından yüzde 15 SGDP kesintisi yapılmasını talep etmişti.

NE OLDU?
Emeklilerin binde birinin serbest çalışıyor gözüktüğünü fark eden SGK, Maliye Bakanlığı ile işbirliği yaparak, kapsamlı bir “destek primi operasyonu” başlattı.

· İlk aşamada, aylıklarından yüzde 15 SGDP kesintisi yaptırması gereken, 400 bin emekli tespit edildi.

· Operasyon bütün hızıyla devam ediyor. Yakında bu sayının katlanarak artması bekleniyor.

· Tespit edilen 400 bin emekliden, 300 bini takibe alındı ve emekli aylıklarına, geriye dönük haciz uygulanarak aylıklarının 1/4’ünün kesilmesi işlemine başlandı. Tespit edilen 100 bin kişi de yakında takibe alınacak.

SGK yönünden “zamanaşımı” süresi 10 yıl olduğu için örneğin 6 yıl öncesinin SGK primi de talep edilebiliyor.

MİLLETVEKİLLERİNE AYRICALIK
Emekli Milletvekillerinin, milletvekilliği görevleri devam ederken serbest çalışmaları ya da bir anonim şirkette yönetim kurulu üyesi veya limited şirkette ortak olmaları durumunda, emekli aylıklarından yüzde 15 SGDP kesintisi yapılmıyor.

Nedenine gelince; Anayasa’nın 86. maddesinde, kesinti yapılamayacağına dair “özel hüküm” var.

Aylığı kesilen nasıl itiraz eder?
Kira, faiz, borsa kazancı olanlardan eğer yüzde 15 SGDP kesintisi yapılmışsa bunların SGK’ya başvurup düzeltme talep etmeleri kesintinin iadesi için yeterli olacak. Ancak bunun dışında kalan serbest çalışanların emekli aylığından, yüzde 15 SGDP kesilmesi yasal bir uygulama olduğu için itiraz etmek mümkün değil. Ancak “milletvekilleri yönüyle” ya da (yönetim kurulu üyesi olmayan) anonim şirket ortaklarına uygulanmazken, limited şirket ortaklarına uygulanması, Anayasa Mahkemesi’nde bireysel başvuruya konu olabilir. Mevcut Anonim Şirket yönetim kurulu üyesi ya da limited şirket ortağı emeklilerin de
bu görevlerinden ayrılmaları veya hisseyi devretmeleri de olayın bundan sonrası için çözüm olabilir.

4.900 emekliye de ortalama 2 bin TL borç çıkarıldı
Emeklilerin çoğu, intibak yasasından dolayı aylıklarındaki artış tutarını Hürriyet’teki dizi yazımızdan öğrenirken, “aylıklarında azalma şoku” yaşayan emekliler de var.Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’ndan aldığımız bilgilere göre, şu ana kadar 4.900 emekliye “fazla aylık ödendiği” ortaya çıktı. Kurum yetkililerinden öğrendiğimize göre, fazla ödenen aylık tutarı “ortalama 2 bin lira”.

Ancak bu tutar ortalama bir rakam; toplamda 500 lira fazla aylık ödenen olduğu gibi, 5 bin hatta 10 bin lira fazla aylık ödenen de var.

Son Torba Yasa’ya geçici bir madde eklenerek, Kurum’un fazla ödemelerden kaynaklanan yaklaşık 9 milyon 800 bin lirayı silmesi öngörülüyordu.

Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun buna karşı olması nedeniyle, “borç silme” yasa tasarısından çıkartıldı.

Yakında bu konuda yeni bir yasa ile “borç silme” operasyonu yapılmazsa, fazla ödemeler, emekli aylıklarından “1/4 kesinti” şeklinde geri alınacak.

Fazla ödemelere, (kurumun hesaplama hatasından kaynaklanması) nedeniyle, faiz uygulanmaması beklentisi var ancak faiz uygulanırsa o da sürpriz olmasın.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 135 yorum
HAKAN ŞÜKÜR MİLLETVEKİLİ OLDUĞU HALDE SPOR YORUMCUSU OLARAK KAHVESİNİ İÇERKEN GECEDE KAÇ YÜZ MİLYAR PARA KAZANIYOR.AMA ONA LAF YOK. MİLLETVEKİLLERİNE LAF YOK.ONLAR DA ÇALIŞABİLİRLER.GARİBAN EMEKLİ ÇALIŞAMAZ.ÇALIŞMIŞSA VAY HALİNE.YAZIKLAR OLSUN SİZİN GİBİ MÜSLÜMAN GEÇİNEN İNSANCIKLARA.
ne müslümanı be! Allah razı olsun bunlardan!sayelerinde müslümanla münafığın farkını öğrendim....
insan mı ?
YENİMİ UYANDINIZ BİZ BUNLARI GELDİĞİ GÜN BİLİYORDUK BÖYLE OLDUKLARINI.....
Oy kaybına neden olabilir.
BU MİLLETE MÜSTAHAKTIR DEMİİİİİİİ YOLUNACAK KAZLARRRRR DURMAK YOK YOLUNMAYA DEVAMMMMMMMMM HAHHHHHHHHHHHH HAAAAAAAAA
YAKIŞIRRRR DURMAK YOKKK ...AÇLIĞA SEFALETE DEVAMM MÜSTEHAKKK..
BU KONUDA HÜKÜMET VE SGK YA SONSUZ DESTEK VERİYORUM.EMEKLİ OLUPTA ÇALIŞANLAR EVİNDE OTURACAK.YOK ÇALIŞACAĞIM DERSE EMEKLİ MAAŞI KESİLECEK.YOK ÖYLE YAĞMA BU ÜLKEDE MİLYONLARCA İŞSİZ VAR.OH 45 YAŞINDA EMEKLİ OL DEVLETİN SIRTINA BİN.ONDAN SONRA ÇİFTE MAAŞ.SGK HER YERE GİRMELİ KONTROL YAPMALI SÖYLENEN RAKAMLAR AZ.MİLYONLARCASI VAR BÖYLE ÇALIŞAN.BENİM ETRAFIMDADA VAR İHBAR EDECEĞİM.
yrdb rumuzlu zat-ı muhterem erdürür kişi emekli olmadan önce ay ssk pirimi ödedik o ödenenler hakkımız
Bu vatandaş ne kanun biliyor ya akp yandaşı yada karnı tok vatandaş boşboşuna demezler tok açın halinden anlamaz
sen sorunlusun heralde
AKP YE VERDİĞİM OYLARI HARAM EDİYORUM.AİLEM SÜLALEME AKP YE EN AZ 30 OY KAZANDIRDIM.ARTIK YOK.YEMİN ETTİM.MİLLET SİZLERDE AYNISINI YAPIN.BİR DAHA İKTİDARA GELİRLERSE İNANIN DONUMUZ KALIR SADECE.
aynen öyle benden de ...
yenimi uyandın safdirik....
ZARARIN NERESİNDEN DÖNERSENİZ KARDIR. HADİ HAYIRLISI...
sen hak etmişsin
bende çalışıyorum emekliyim duysunlar utanmadan sorsunlar ne kadar maaş ılyorsun tabiki sorarlar yüzlerimi kızaracak nerde 800 tl maaş çalışmda görelim utanmadan emeklinin peşine düştüler ayıptır ya az bile yapıyorlar koşa koşa AKP oy vermeye gidiyorsun uz 14 milyon emekli var APK aldığı oy 10 milyon kimse isyan etmeyin siz emekliler veriyorsunuz emekliyim ama hiç acımıyorum emekliler oy verirken düşünmeleri gerekiyordu
REZALET YAZIKLAR OLSUN
şerefsızler buyuk başlara yetişemessınız nasıl olsa
gücünüz zaten ancak işçiye, emekliye, memura geçer
emekli düşmanı devlet
adamlara insanca yaşayacakları emekli aylığı verinde onlarda çalışmak zorunda kalmasın..sokağa çıkıp bir bakın,bu soğuklarda bile 60-70 yaşındaki emekli insanlar çakmak taşı satıyor,mendil satıyor...
bildirdiğimiz halde 4 ay sonrasında kesinti yapılmadığını gören dangalak memurlarda var
kardesim adama emekli maasi yetmiyorki calisiyor bu nasil devlettirki bide adamin maasindan kesim yapmak icin cirpiniyor?
akp iktidara gelmeden önce babam 580 tl emekli maaşı alıyor vekiller 3,500 tl maaşları vardı akp iktidara geldi ilk dönem acaip kıstı milletvekillerinde sonra şu anda tam bilemesemde ortada dönen rakam 11000 civarı ama babamın maası 800 - 900 aralığında vekillere 4 kat artan maaş indirimli benzin ve bilumum kıyak emekliye ve çalışana her şey düşük bizim başımızdan o zaman gitti diye sevindiğimiz önceki iktidarlardan matematiksel olarak yok bir farkları tek farkları söylemleri.
iyiki bı zam verdınız onu nasıl alacagız diye belkıde 1 yıl onceden dusunmeye başladınız akp size bıde oy verırsem sizin gıbı ıkdadar olmaz olsun zam-vergı aldı basını uctı gıdıyo çifci-esnaf-emekli -asgeri ucretlı açlık sınırında sizın devlet yonetme anlayışını zbuysa tukureyım boyle yonetmenlıge
EY MİLLET.UYANIN ARTIK.SEÇİMLERDE NE YAPACAĞINIZI BİLİN ARTIK.
oy veren yaratıklar düşünsün
sanki çok maaş verdilerde adam zevkine ek iş yaptı. maaşı yetse emekli haliyle yinede çalışırmıydı acaba, yazık...
milletvekillerine kıyak geçilmiş,bu millet zamanı gelince de milletvekillerine kıyak geçirir...
ıkı kurus emeklı maasıyla gecınmeye çalışan ınsanların parasından ne ıstıyorsun ek iş yapmadan emeklı maasıyla kım gecınebılıyor ya bu ne adaletsızlıktır Mılletvekılını koruycak şekılde yap yasayı halka ne olursa olsun .ya bır ay emeklı maası alında gecının bakalım ...nasılmıs Allah'ınızdan bulun inşallah ınsanımızda hala bunlara oy vermeye devam etsın bızde bu kafa oldukca sömurulmeye mahkumuz..
BU EMEKLİLERE NE YAPSA BU HÜKÜMET MÜSTEHAKTIR.KİMSE KIZMASIN.BU EMEKLİLERİN YÜZÜNDEN BU HÜKÜMET BUKADAR OY ALIYOR.KİMSE TIRI VIRI YAPMASIN ARKADAŞ.
10 milyon emekli oyunu nereye kullandı acaba zaten mezarda emeklilik oda yetmedi zaten çoğu emekli 750-950 alıyor enyüksek oran bu aralıkta birde % 15 kesinti öl diyorlar emekliye
Milletvekile ayrıcalık işte AKP adalet anlayışı biran evvel bu yasayı kaldırın zaten emekli geçinemiyor birde maaşından % 15 kesinti yapıyorsun yazık bu emekliye avrupalı emekli gezer bizim ona sadece bakar 10 milyon emekli oyunu kime veriyor acaba????
EMEKLİ EĞER KARNINI DOYURABİLSEYDİ ZATEN O YAŞTAN SONRA ÇALIŞMAK İSTEMEZDİ BU ANLAYIŞ DİYORKİ EMEKLİYSEN GİT EVDE OTUR EKONOMİYE KATKIDA BULUNMA HALBUKİ BIRAK EMEKLİ İŞYERİ AÇSIN ZATEN VERGİSİNİ ÖDEYECEK MAAŞINDAN NEDEN KESİNTİ YAPARSIN BU NASIL BİR ZİHNİYET ANLAMAK İMKANSIZ BELEŞÇİLER ÜRETİM YOK DESTEKLEME YOK, O SUNİ DESTEKLEMELER İSE HİBE YOLUYLA İNSANI TEMBELLİĞE İTEN CİNSTEN NALET OLSUN BÖYLE HÜKÜMETE ...
Avrupalı emekliler gibi 2000 euro alsak onlar gibi yaşasak gezsek bizim gibi emekli geçinemiyor zavallı çalışıyor birde maaşı kesiliyor bu ne biçim adalet bu yasa hemen değişmeli
yazıklar olsun bunlara emekliyi tamamen bitirdiler nalet olsun
Ooooohhhhhh iyi haber bu daha %50 si. Bekle gör.
bu uygulamalar herhangi bir avrupa ülkesinde olsa halk ZÜBÜK avına çıkar sivil darbe yapardı
açtığı iş yerini iflas nedeniyle kapatmak durumunda kalan emeklininde maaasına haciz konurmu?buda çok adaleetli olmasa gerek
haydı butun oylar nereye ????????
SEYIN SEYINEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE
Yuh olsun bu devlete,emeklinin maaşına göz diktiler.Emekli iş kurmuş birşeyler üretiyor,istihdam yaratıyor, vergi veriyor,SSK ödüyor,utanmadan sen 30 yıl emek verip emekli olanın emekli maaşından gasp yap,bu hkuksuzluğa yargı da çanak tutsun.Yazıklar olsun.
SECIMDE AGZINA BIR PARMAK BAL CALAR YINE OYUNU ONLARA VERIRSIN.
yazıklar olsun millet vekilliğin ayrıcalığına bak ohhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh ne ala
Dünyadaki tek uygulama bizde. Bu kesintilerden emeklilere ne fayda var?
yine garibana yine mazluma. yıllarca düşük pirim gösteren iş verenleri, yada vergi kaçıran patronları neden se görmüyorsunuz. çok şukur ölüm var hesabını orda verirsiniz.
hedef 2023 hani sende esitlik vardi hani ayirim yoktu
Kuş kadarcık emekli maaşlarının çeyreğini de keserlerse vay halimize...
canı sag olsun baskanımızın coook emeklı maası verıyorlar nereden ne kesecegini bilemedı ama onların umrundamı emeklı ne yer ne ıcer ne gıyer nasıl kıra oder... vay halımıze yazıklar olsun...
Emekli insanlar ömürlerinin büyük bir kısmını çalışmışlardır.Devlete olan vergilerini de kuruşu kuruşuna vermişlerdir.Eğer devlet,yeterli miktarda bir maaş bağlamış olsaydı,emeklilerin tekrar çalışmasına gerek olmadı.Genç neslin çalışmasına imkan tanınırdı.Emekli olup ta çalışanlara ceza verilebilirdi.Kaldı ki; Devlet memuru olup,emekliliği dolmuş olanların çalışmasını da devlet takip etmeli değil mi?Genç nüfusa çalışma alanı açılmalıdır.
arkadaşım, söylediklerine aynen katılıyorum.kim 60 yaşından sonra çalışmak ister ama emeklinini eline 600-700 TL tutuşturursan elbette çalışmak zorunda kalacaktır.
yazıklar olsun .3 aylık maaşımdan para alamadım.2 kredi borcumkesildi..birde1400 tl SGDP kesildi.ayrca _470 tl de borçlandım.müslümanlığa sığarmı.akp ye oy vermiştim ellerim kırılsın .
Seçimde Nah oy alırlar birdaha
verirler verirler.
Günaydın, yenimi uyandınız.
kendinize emeklilerinize yüzde 60 70 zam yaparsınız yaşamak için çalışmak zorunda olan emeklinin aldığı üç kuruşa göz dikersiniz bu nasıl adalet yazıklar olsun
zülümle abad olunmaz çokşey sölemek istiyom amma sadece bi ayrıntıyı paylaşayım emekli vekiller biz emekli vatandaşlar konumunda olsalar bu kesintileri ödemezler çünkü yasa koyucu onlar ana yasanın 86 maddesinde özel hükümle bu desetekleme fonuna para kesilmez yormu sizlere brakıyom ve ülke yöneticileri ne duyurum olsun ben bu zülümle abad olunmaz sözünü genelde hep onlardan duydum gereginide yapmak onlara düşer sözleri samimi ise saygılarımla
Diğer Haberler