400 dolarlık bor 4 milyon dolarlık yakıt katkısına çevrildi

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile bir savunma sanayi firmasının yürüttüğü proje kapsamında 400 dolarlık bordan minimum ton değeri 4 milyon doları bulan yüzde 96 saflıkta elementer bor üretildi.

400 dolarlık bor 4 milyon dolarlık yakıt katkısına çevrildi

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile bir savunma sanayi firması tarafından yürütülen proje kapsamında 400 dolarlık bordan minimum ton değeri 4 milyon doları bulan yüzde 96 saflıkta elementer bor ürünü elde edildi.

Türkiye'de ilk kez sanayisel ebatlarda üretilen ürün, özellikle uzun menzilli füzelerde ve uzay roketlerinde yakıt katkısı olarak kullanılabilecek.

Proje ekibinin başkanlığını yapan, üniversitenin Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mükerrem Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bor konusunda özellikle son yıllarda önemli Ar-Ge çalışmalarının yürütüldüğünü söyledi.

Bordan üretilen ürünlerden en değerlilerinden birinin "elementer bor" olduğuna dikkati çeken Şahin, "Roket Yakıtlarında Kullanılmak Üzere Yüksek Saflıkta Elementer Bor Üretim Sistemi" adlı projelerinin ilk etapta TÜBİTAK tarafından reddedilmesine rağmen projeden vazgeçmediklerini anlattı.

Yapılan çalışmalar sonucu bor ürününün laboratuvar ve endüstriyel koşullarının tamamlandığını ve üretim aşamasına gelindiğini belirten Şahin, bunun için de gerekli akreditasyon ve izin işlemlerinin sürdürüldüğünü bildirdi.

"Yüzde 99,5 saflık için de projemiz devam ediyor"

Ürünün yüksek kapasiteli üretim sistemi fizibilitelerine de başlandığını bildiren Şahin, şunları kaydetti:

"Normalde tonuna 300-400 dolar verdiğimiz borun buradaki ton değerleri 4-5 milyon dolardan başlar. Yani biz bu sayede ham olarak 300-400 dolara satabildiğimiz bor ürününü 4-5 milyon dolara satabilecek hale getirdik. Katma değer katarak Türkiye'nin satış ve ihracat potansiyelini artıracak bir ürün haline getirdik. Şimdi bunun daha büyük sanayi tesisini kurma amacındayız, yolumuza devam edeceğiz.

Şimdi teknolojik yeterlilik açısından önemli bir aşamada olduğunu düşünüyoruz. Yüzde 96 saflıkta elde ettiğimiz ürün elimizde ama yüzde 99,5 saflığa çıkmak için de projemiz devam ediyor. O zaman daha yüksek katma değerler de ürünlere gidilecek."
"Savunma teknolojileri kritik teknolojilerdir"

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan da savunma sanayi ve nükleer teknolojilerde kullanılacak ekip, ekipman ve maddelerin üretilmesi için sanayi ile iç içe faaliyetler ürettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Savunma teknolojileri kritik teknolojilerdir. Üniversitemiz bu teknolojilere destek verecek sanayici ile birlikte projeler yürütülmesine sıcak bakmakta ve öğretim üyelerini desteklemektedir. Bu bağlamda yüksek saflıkta elementer bor üretimi önemli projelerden birisidir. Sanayi ölçeğinde bor uç ürünleri üretebilme kapasitesini geliştirmek ülke geleceği açısından oldukça umut vericidir. Bu çalışmalara destek olan başta Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanlığı olmak üzere tüm personelimizi tebrik ederim."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 56 yorum
bizim hükümet ne yaptı trilyonlarca dolar değerindeki boru 50 milyon dolara sattı..!
@goldkh yukarıdaki haber bu günkü hükümetin yaptığını söylüyor.düşmanlık ve kin insanın gözünü kör eder.
@goldkh Önce yapılanları bir araştır geçmişle karşılaştır ondan sonra yorum yap zira konu hakkında ne kadar bilgisiz olduğun belli oluyor...
@aydindurmus 47,5 milyon dolara amerikalılara satmaya çalıştı,,,150milyon dolara bor işleme fabrikası yapılabiliyor,nerede bir fabrika varsa hepsini kapatan ve satan ben değilim,tayyip beydir,,,
o boru işlemek için teknoloji gerekli o ülkeyi satıyo dediğiniz tayyi o teknolojiyi bu ülkeye getirdi şimdi kendimiz işleyecek duruma geldiğimizde o zamn görün ülkemizin güçlenmesini
@efe3460_2013 Hiç sanmıyorum işleyeceğimizi o borla birlikte geleceğimizi de satacak göreceksin abd nin mal gibi bakacağını mı sanıyorsun biz bor çıkarırken
@deli_dana_1993 rusyanın yardımıyla kütahya balıkesir arasında BORİK ASİT fabrikası kurdu borik asit geçiş elementidir avrupayla kurmak istedi kurmadıla bize rusyayla kurduk konuyu iyicene araştırıp inceleyin lütfen...
@efe3460_2013 peki o teknolojiyi getirdiyse neden TÜBİTAK projeyi reddetti.. tabi TÜBİTAK ın başınada hayvanat bahçesi müdürünü RTE getirmişti doğru dimi.. siz böyle bakıp durdukça ülke hakkaten uçup gidecek elimizden...
tübitak reddettmiş şaşırdık mı
@alperhatay Hayvanat Bahçesi Müdürlüğünden gelen bir adam olunca başında , ŞAŞIRMADIK .
@trespasser34 önce bir araştır tübitak başkanını. Prof. Dr. A. Arif ERGİN 1970 Ankara doğumlu olan Prof. Dr. Arif ERGİN, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden Elektrik ve Elektronik Mühendisliği diplomasına, Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği dalındaki Yüksek Lisans ve Doktora derecelerine de University of Illinois at Urbana-Champain (ABD)’de hak kazandı. DİKKAT ET. ODTÜ MEZUNU... Şİmdi cevabın ne olacak merak ediyorum?
@sallamemetabi anlamaz beyinsizler
@sallamemetabi çok güzel bir geçmişi olabilir.. lakin bizim ve görmek isteyenin gözünde çok önemli icat ve buluşları ne sebepledir bilinmez reddeden, ama bunun yanında bize çok saçma gelen ve gündem olmayacak kadar kötü icatlara destek veren bir kurum haline geldi.. dünyada derece almış bluşları reddetmek geçmişindeki bu okul ve yüksek lisansları kullanıyor anlmına gelmez.. görek isteyen tabi..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler