9 milyon emekliye asgari ücret formülü

Temmuz zammı için enflasyonu takibe alan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin en düşük aylığı asgari ücrete eşitlenecek.

9 milyon emekliye asgari ücret formülü

Yaklaşık 9 milyon SSK ve Bağ-Kur emeklisi yılda iki kez enflasyona endeksli zam alıyor. Ocak'ta yüzde 5.69 zam alan emekliler, Temmuz artışını da merakla bekliyor. Emekliler, Temmuz zammı için enflasyon verilerini takibe alırken, yeni bir çalışma gündeme geldi. Emeklilerin aldıkları en düşük maaşın asgari ücret ile eşitlenmesi üzerinde duruluyor. Bu formül özellikle düşük maaş alan emeklilerin yüzünü güldürecek. Buna göre; tüm emekli maaşları asgari ücretten daha az olmayacak. Bu sağlanırsa özellikle 2000'den sonra emekli olan SSK'lılar ile Bağ-Kur tarım emeklilerinin maaşlarında ciddi zamlar yapılacak. Şu anda uygulanan net bin 603 lira 12 kuruşluk asgari ücret, emekli maaşının da tabanını oluşturacak. Böylece tüm emekli maaşları bin 603 liranın üzerinde olacak.

Halen en düşük maaş Bağ- Kur tarım emeklilerinde 988,91, esnaf emeklilerinde bin 405, SSK emeklilerinde ise 935,60 lira. En düşük Bağ-Kur tarım emeklisi aylığında 614,21, en düşük esnaf emeklisi aylığında 198,12 lira, en düşük SSK emeklisi aylığında 667,52 lira artış yaşanacak..

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
yalan asılsız haberlerle emekliyi umutlardırmayın önce intibak dediniz fos çıktı sonra ek ödeme yüzde dokuz olacak oda yok şimdi askari ücretle eşitlenecek dediniz oda havadan cıva arada bi çıkıp dini bayramlarda iki bayramdada bi aylık ikramiye oda havadan cıva kandırın emekliyi nasıl olsa sesi çıkmıyor
@osman_1966_yfkmb İnşallah doğrudur kardeş ancak 30 yıl prim ödeyen vasat bir memur emeklisinin 10 yıl prim ödeyen hatta 20-30 bin lira prim ödeyen birisinden 300 lira fazla alması doğrumudur biri devlete 100 bin lira prim ödüyor öbürü 10 bin lira ödüyor maaş farkı sadece 300 lira bunun adı adalet olmaz. hak geçmemeli oranlar arasında ilişki kurulmalı.
adalete bak 5 sene prim ödeyenle 20 sene prim ödeyen aynı parayı alacak bu dünyanın neresinde var
agbi birakin bu gariban emeklilerle dalga gecmeyi
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler