Akaryakıtta bitkisel katkı uygulaması başladı

Türkiye'de en çok kullanılan akaryakıt türü olan motorine binde 5 biyodizel harmanlanması uygulaması başladı.

Akaryakıtta bitkisel katkı uygulaması başladı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) geçen yıl haziranda kararlaştırdığı, biyodizelin motorinle harmanlanması oranına zorunlu taban getirilmesi uygulaması yeni yılla birlikte hayata geçirildi.

Düzenlemeyle ithal veya rafinericiden temin edilen motorine en az binde 5 yerli tarım ürünlerinden veya bitkisel atık yağlardan üretilmiş biyodizel katılacak. Böylece akaryakıt piyasasında satılan her 200 litre motorinde en az 1 litre biyodizel bulunacak.

Türkiye'de toplam akaryakıt satışlarının yaklaşık yüzde 84'ü motorin türlerinden oluşuyor. Söz konusu satış miktarına uygulanacak binde 5'lik biodizel harmanlanmasıyla 2018'de yıllık yaklaşık 115 bin ton biodizel üretilmesi planlanıyor.

Türkiye'de biyodizel lisansı sahibi 12 şirket bulunuyor. Bu şirketlerin üretim kapasitesinin yıllık 240 bin tonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Biyodizel, aspir ve kanola gibi bitkilerden elde edilen yağlar ile kullanılmış bitkisel yağlardan üretiliyor. Kendi başına da dizel araçlarda akaryakıt olarak kullanılabilen biodizel, genelde motorin ile çeşitli oranlarda harmanlanarak kullanılıyor. Avrupa Birliği'nin 2020 yenilenebilir enerji hedeflerinde, ulaşımda kullanılan enerjinin yüzde 10'unun yenilenebilir kaynaklardan karşılanması planlanıyor. AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
Gelsin komisyonlar, gitsin vatandasin motorlari...
@adyobatik01 10 numara yorum yapmışsın kardeş... biyodizel denilen şey motoru bozduğu zaman sonucu ne olacak.. ayrıca bir dönem yasaklanmıştı biyodizel.. şimdi devlet eliyle yeniden piyasada.. ayrıca bir de en az binde 5 denmiş.. yani fazlası firmaların insafına bırakılmış.. bu da demektir ki haberdeki gibi 200 litre mazotta 1 litre değil en az 15 litre biyodizel bulunacak... hepimize hayırlı ve de uğurlu olsun..
uretıcılere sordunuzmu aracların motor,yakıt sıstemıne zararı varmı....olusacak arızanın masrafını kım karsılayacak....bu katkının lt fıyatında ındırıme faydası olacakmı...yoksa yıne yandasmı kayırılacak...halk'a yıne kabak tadımı yanı
Anlaşıldı 12 şirkette lisan bulunuyormuş yandaşa lisans verilmiş şimdide halkı cevreyi düşünmüş gibi mecbur kullandırılacak..
motorin fiyatı düşecek mi biyodizel ile maliyeti düşürecekler fiyat pompaya yansımalı
fiyatlarıda aşağa çekerseler çok mutlu olacağız
bu uygulama 2 senedir zaten kullanılmaktadır.aldığımız yakıtın içinde de %1 lik bir oranda zaten mevcuttur.tek sakıncası su ile temas edilince rakı gibi beyazlaşması ve yakıtı bulanık hale getirmesidir. bu şekilde aldığınız yakıt da su olup olmadığınıda anlayabilirsiniz. ayrıca bu uygulamanın herhangi bir zararı yoktur dışa bağımlılımızı bir miktar da olsa azaltabilecek bir uygulamadır.
Ondan Sonra Dizel araçlar Eksoz DPF filtrelerini dolduracak. En ucuzu 1500 Dolar Al Sana BioDizel
Böylece de yine motorinden de geçirmiş oldular. Sonra arıza veren motorlar da cabası. Tabi o biyodizelden kimin rant elde edeceğine hiç girmiyorum bile..
Kim yapıyor bu biodizel üretimini acaba bilelim kimin nesidir
Otomotiv firmalalrına danışılmadan alınırmi bu karar ? Aracların motorları biodizel yakıta uygunmu bakalım ? Mazot filtresinden enjektörlerden haberleri yok belliki .
ÇİFTÇİLER BİODİZEL MAKİNASI ALIP KENDİ MAZUDUNU GİZLİCE ÜRETMELİ SOYGUNDAN KURTULMANIN BAŞKA YOLU YOK !
gene ne cinlik peşindesiniz bir doyamadınız gitti
sanki biyodizel üretiminde kullanılan hububatlar ülkemizde çok üretiliyor tarım bittiği için hepsi ithal ediliyor petrol gibi bu bir çözüm değil malesef sadece ithal edenlere yeni kaynak yaratılıyor...
Dizelden aldığı vergi yetmedi tabi az içine biyodizel katayım onunda ayrı vergisini alayım peşinde. Allah gözünüzü doyursun.
Ülkemizde yakıt kalitesi Avrupa ülkelerine göre çok düşük.. hatta wolkswagen opel gibi markalar araçların sık arıza vermesinden dolayı soruşturma başlatmış ve suçlu yakıt bulunmuştu. hal böyleyken biyodizel katkılı yakıtların yeni nesil araçlarda kullanılması sonucu düşük kilometrelerde bile enjektörleri elimize alacağız. hayırlı uğurlu olsun!!!
ARABİSTANDA BİZİM PARAMIZLA 1.2 TL OLAN BENZİN ŞİMDİ 2 TL OLDU ZAM MANYAĞI YAPTIKLARI ICIN MILLETI BU SEKILDE COZUM BULMUSLAR TEBRİKLER.
bunun neyine dikkat edeceğiz.
biodizel pis kokuyor. o kokuyu çekmek zorunda değiliz. saçma bişey. dizelde iteleye iteleye vergileri koydunuz yetmedi bide bio koyuyorsunuz.
Şuanda üretilen araçların motoru biodizel uygunmu? Genellikle araçlarımızın birkaçyıl içinde arıza verecektir gibi görünüyor, hadi hayırlısı bakalım
boşverin bio dizeli ıvırı zıvırı zam ne zaman bayağı gecikti malum emekliye asgari ücretliye sadaka kadar maaş zammı verdik katlamalı çıkarmalıyız zammı geciktirmeyin
Diğer Haberler