Akaryakıtta bitkisel katkı uygulaması başladı

Türkiye'de en çok kullanılan akaryakıt türü olan motorine binde 5 biyodizel harmanlanması uygulaması başladı.

Akaryakıtta bitkisel katkı uygulaması başladı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK) geçen yıl haziranda kararlaştırdığı, biyodizelin motorinle harmanlanması oranına zorunlu taban getirilmesi uygulaması yeni yılla birlikte hayata geçirildi.

Düzenlemeyle ithal veya rafinericiden temin edilen motorine en az binde 5 yerli tarım ürünlerinden veya bitkisel atık yağlardan üretilmiş biyodizel katılacak. Böylece akaryakıt piyasasında satılan her 200 litre motorinde en az 1 litre biyodizel bulunacak.

Türkiye'de toplam akaryakıt satışlarının yaklaşık yüzde 84'ü motorin türlerinden oluşuyor. Söz konusu satış miktarına uygulanacak binde 5'lik biodizel harmanlanmasıyla 2018'de yıllık yaklaşık 115 bin ton biodizel üretilmesi planlanıyor.

Türkiye'de biyodizel lisansı sahibi 12 şirket bulunuyor. Bu şirketlerin üretim kapasitesinin yıllık 240 bin tonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Biyodizel, aspir ve kanola gibi bitkilerden elde edilen yağlar ile kullanılmış bitkisel yağlardan üretiliyor. Kendi başına da dizel araçlarda akaryakıt olarak kullanılabilen biodizel, genelde motorin ile çeşitli oranlarda harmanlanarak kullanılıyor. Avrupa Birliği'nin 2020 yenilenebilir enerji hedeflerinde, ulaşımda kullanılan enerjinin yüzde 10'unun yenilenebilir kaynaklardan karşılanması planlanıyor. AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
Gelsin komisyonlar, gitsin vatandasin motorlari...
@adyobatik01 10 numara yorum yapmışsın kardeş... biyodizel denilen şey motoru bozduğu zaman sonucu ne olacak.. ayrıca bir dönem yasaklanmıştı biyodizel.. şimdi devlet eliyle yeniden piyasada.. ayrıca bir de en az binde 5 denmiş.. yani fazlası firmaların insafına bırakılmış.. bu da demektir ki haberdeki gibi 200 litre mazotta 1 litre değil en az 15 litre biyodizel bulunacak... hepimize hayırlı ve de uğurlu olsun..
uretıcılere sordunuzmu aracların motor,yakıt sıstemıne zararı varmı....olusacak arızanın masrafını kım karsılayacak....bu katkının lt fıyatında ındırıme faydası olacakmı...yoksa yıne yandasmı kayırılacak...halk'a yıne kabak tadımı yanı
Anlaşıldı 12 şirkette lisan bulunuyormuş yandaşa lisans verilmiş şimdide halkı cevreyi düşünmüş gibi mecbur kullandırılacak..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler