Akaryakıtta fiyatları etkileyecek marj artış talebi

Akaryakıtta, 17 Mayıs’tan bu yana 'eşel mobil' uygulamasıyla fiyatlar sabit tutuluyor. Petrol ya da döviz kurunda yaşanan artışlar Özel Tüketim Vergisi’nde yapılan ayarlamayla pompaya yansıtılmıyor. Akaryakıt sektörü, ürünlerin temininden son kullanıcıya ulaştırılmasına kadar maliyet ve karlarını içeren marjlarında artış istiyor.

Akaryakıtta fiyatları etkileyecek marj artış talebi

Habertürk muhabiri Olcay Aydilek'in aktardığı habere göre; bu uygulama devam ederken, akaryakıtta fiyatları etkileyebilecek önemli bir talep gündeme geldi. Akaryakıt sektörü, ürünlerin temininden son kullanıcıya ulaştırılmasına kadar maliyet ve karlarını içeren marjlarında artış istiyor.

Sektör, bu konudaki talebini, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na da iletti. Sektör kaynakları, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz’dan randevu istediklerini belirtti. Kaynaklar, “Nakliye, işçilik ve cari harcamalarımız arttı. Marjlarda düzenleme yapılmalı” dedi.

EPDK, akaryakıt dağıtım şirketleri ile bayi marjlarını belirlerken referans ülkeler Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya’ya bakıyor. Kurum, bu ülkelerin ortalamasını alarak, Türkiye’deki marjların belli bir düzeyde oluşmasını sağlıyor. Halen, dağıtım şirketi ve bayi payı litre başına benzin ve motorinde toplam 55-60 kuruş düzeyinde seyrediyor. Marj artışı benzin ve motorinde zam anlamına geliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 75 yorum
Evet arkadaşlar doların yükselişi ile yeni hükumetimiz icraatlarına başladı bundan sonra gelsin zamlar gitsin mallar. Oy atan arkadaşların umarım gelecek günler için birikimleri vardır. Çünkü o birikimleri yeme zamanları gelmiştir.
@pdks başkası gelse ne yapacak dolar 1 tl mi olacak boş boş konuşma
baska biri gelseydi basa yine ayni zam olacakti dolar yukseldi diye mazota veya benzine indirim yapacaklarinimi saniyorsunuz siz herseyde oyu verdiniz bu durumu duktuk diyenlerdensiniz
@pdks başkasi varken dolar 1.50 idi suan 5 e gidiyor bu ulkeyo baskasi bu hale getirmedi oy attiklariniz getirdi malesef
@ibrahim_karasahin_1991 Başkası gelse o dolar 4 liranın altıydaydı şuan. Çünkü o başkaları üretim üzerine konuşuyor olacaktı bunlar hala boş konuşuyorlar, çünkü eşe dosta bakanlık vermekle kurtulmaz bu ülke.
@saban_yilmaz_1992 bu hale getiren kimdi. Sizin fanatikçe oy verdiğiniz parti ve adam. Hala aynı kafa başkası gelse ne olacak? Ne olacağı değil mesele, bu duruma getiren kim ve hala buna sebep olanı başa getiriyor olma acizliğiniz.
@ibrahim_karasahin_1991 bu duruma getiren kim? 16 senedir kim yönetiyor
@pdks zaten bu zamlarin sebebi eski chp hukuleti herseyi sattilar yediler ictiler akp napsin mecbur zam yapacak
@saban_yilmaz_1992 yeni gelen belki bir şey yapamazdı çünkü bu günün sorumlusu ülkeyi 16 senedir tek başına yönetenler
@ibrahim_karasahin_1991 bir denenseydide görseydik. Belki 1 tl olurdu. olmassa başa dönülürdü. Yani bir şey kaybedilmemiş olurdu.
özellikle çiftçinin mazotu 15 olmalı,özel kullanım mazot 2,5tlye düşmeli.
@uruskocaoglubasat_2016 bence çiftçiliğe gerek yok kakmalı patetes suriyeden prinç kanada rusya et sırbistandan karpuz iran çiftçiye ne gerek var gelin istanbula beton yiyin
Almanya'da 1 litre benzin 1,25 Euro yani kendi para değerlerine göre 1 lira 25 kuruş marjı carı curtu hepsi içinde Türkiye'de bu fiyat yedi lira yani her bir Türk vatandaşı alman vatandaşından yedi kat daha pahalı benzin kullanıyor ve buna rağmen ALMANYA BİZİ KISKANIYOR. EYYYY MONTESQUIEU ne güzel laf etmişsin be adam :"her millet layık olduğu idareyi bulur.."
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler