Akaryakıtta yeni dönem: Eşel mobil sistemi

Akaryakıtta yeni dönem başlıyor! Maliye Bakanı Naci Ağbal, akaryakıt üzerinden alınan özel tüketim vergisinde (ÖTV) eşel mobil sistemine geçildiğini duyurdu.Ağbal, "Yeni sistemle vergilerin aşağı inmesinde sınır olmayacak ama yukarı giderken bugün uygulanmakta olan vergi tutarları hiçbir şekilde aşılamayacak." dedi.

Akaryakıtta yeni dönem: Eşel mobil sistemi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, akaryakıt üzerinden alınan özel tüketim vergisinde (ÖTV) eşel mobil sistemine geçildiğini ve bugünkü ÖTV tutarlarını tavan olarak belirlediklerini belirterek, "Yeni sistemle vergilerin aşağı inmesinde sınır olmayacak ama yukarı giderken bugün uygulanmakta olan vergi tutarları hiçbir şekilde aşılamayacak." dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal yaptığı açıklamada, Bakanlar Kurulunun Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan "Bazı Mallara Uygulanan Özel Tüketim Vergisi Tutarlarının Belirlenmesi Hakkında Karar"ına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Kararla akaryakıt üzerinden alınan ÖTV'de eşel mobil sistemine geçildiğine işaret eden Ağbal, "Yeni bir sistem. Bu sistemle petrol fiyatlarında ve kurda meydana gelebilecek değişimler karşısında vergi miktarları, değişimin yönüne bağlı olarak ters orantılı çalışacak. Herhangi bir şekilde uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurları yukarı giderse ve bu nedenle akaryakıta zam yapılması gerekirse bu miktar kadar vergi indirimi gerçekleştirilecek. Sistemde tersi de geçerli olacak. Petrol fiyatları ve döviz kurları aşağı doğru gelmeye başlarsa petrol fiyatları tekrar 70 dolarların altına, kur da şu anki seviyenin altına gelirse bu defa ÖTV tutarları tekrar yukarı yönlü değişime uğrayacak." diye konuştu.

"Fiyatlar koridor dahilinde değişecek"

Ağbal, uygulamayla bugün itibarıyla geçerli ÖTV tutarlarını tavan olarak belirlediklerine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

"Eşel mobil ÖTV sisteminde vergilerin aşağı inmesinde sınır olmayacak ama yukarı giderken bugün uygulanmakta olan vergi tutarları hiçbir şekilde aşılamayacak. Benzinin litresi üzerinden 2 lira 37,65 kuruş, mazotta 1 lira 79,45 kuruş, LPG'de 1 lira 77,88 kuruş kilogram başına vergi alıyoruz. Bugün var olan maktu vergi tutarları aşılmamak ve bu rakamlar tavan olmak kaydıyla yeni bir koridor ürettik. Bu koridor dahilinde fiyatlardaki değişime bağlı olarak vergi tutarları da değişecek."

Bu düzenlemeye neden gerek duyulduğuna açıklık getiren Ağbal, ham petrol fiyatları ve döviz kurunun, jeopolitik gelişmeler nedeniyle yukarı yönlü hareket ettiğini söyledi. Jeopolitik riskler azaldığında, petrol arzı arttığında uluslararası petrol fiyatlarının da tekrar aşağı yönlü gitmesini beklediklerini vurgulayan Ağbal, şöyle devam etti:

"Şu anda uluslararası petrol fiyatlarındaki trendler, bu stresi yansıtan konjonktürel ve geçici hareketler gibi duruyor. Kur hareketlerinde de Türkiye, diğer gelişmekte olan ülkelerle birlikte bu gelişmeden etkileniyor. Gelecek günlerde kur hareketlerinin tekrar aşağı yönlü bir gelişme kaydedeceğini de bekliyoruz. Önümüzde bir seçim süreci var. 24 Haziran seçimleri ülke için son derece önemli. Seçimlerde milletimizin teveccühü sayesinde yeni dönemde güçlü bir siyasi iktidarın oluşacağını ümit ediyoruz, bekliyoruz, piyasaların da beklentisi bu yönde. 24 Haziran'dan sonra ekonomi politikalarında gerekli adımları da atacağız. Bu çerçevede kurların da bu geçici ve normali yansıtmayan seviyelerden aşağı doğru geleceğini görüyoruz."

Petrol fiyatları ve uluslararası dolar fiyatlarındaki hızlı değişimler karşısında, bu değişimleri kompanse edecek bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu anlatan Ağbal, akaryakıt fiyatlarının bu iki değişimden otomatik etkilendiğine dikkati çekti. Ağbal, bu gelişmeleri geçici gördükleri için oynaklıkları kompanse edecek eşel mobil ÖTV sistemini uygulamaya soktuklarını belirterek, "Önümüzdeki günlerde kısa vadede fiyatların yukarı gitmesi nedeniyle geçici olarak vergi indirimleri kendiliğinden oluşacak. Her şey normalleştikten sonra sistem tekrar olağan seyrine gelecek. ÖTV tutarları bugünkü belirlenmiş seviyelere tekrar geri dönmüş olacak." dedi.

"Enflasyon beklentisini olumlu etkileyecek"

Ağbal, böylece, vatandaşın, sanayicinin ve işletmelerin akaryakıt maliyetinin de yönetilmiş olacağını bildirdi.

Eşel mobil sisteminin Bakanlar Kurulu kararıyla kalıcı olarak getirildiğini ifade eden Ağbal, "Petrol fiyatları ve kurlar aşağı inse bile vergi hiçbir şekilde bugünkü tutarı geçemeyecek. Tüketicinin lehine olan bir tavan sistemi geçerli. Taban da bulunmayacak. Belirli bir koridor dahilinde sistem işleyecek. Tüketiciyi korumak açısından bir tavan getirdik ki hiçbir şekilde bugünkü vergide bir artış olmasın. Sistem bugünkü seviyeye göre vergide artış meydana getirmeyecek, azalış olabilir ama artış olamaz." ifadesini kullandı.

Ağbal, bu düzenlemeyle Merkez Bankasının yürüttüğü para politikasına, maliye politikası kanalıyla güçlü bir destek verilmiş olacağına dikkati çekerek, "Akaryakıt fiyatlarındaki değişim enflasyonu doğrudan etkiliyor. Akaryakıt fiyatlarında artışların olmaması, Merkez Bankasının enflasyonla ilgili öngörülerini güçlendirecek, enflasyon beklentilerini olumlu yönde etkileyecek." dedi.

"ÖTV gelirlerinde kalıcı azaltıcı etkisi bulunmayacak"

Uygulamanın bütçeye etkisine ilişkin de değerlendirmede bulunan Ağbal, bu yıl bütçe gelir performansının, öngörülerin oldukça üzerinde seyrettiğini bildirdi. Ağbal, bütçeyi asla tahrip edici bir düzenleme yapmadıklarının altını çizerek, "Biz, hesabımızı kitabımızı yaparak bu işi gerçekleştirdik. Gelir ve gider üzerindeki etkisini düşündüğümüzde, bu düzenlemenin bütçe üzerindeki net etkisi pozitif olacak. Bütçemizin gelir tarafı öngörülenin baya üzerinde gerçekleşecek. Bu düzenlemenin ÖTV gelirlerinde kalıcı bir azaltıcı etkisi bulunmayacak. Konjonktürel oynaklıklar nedeniyle çok kısa sürede bir miktar gelir kaybına uğrasak da yakın vadede tekrar bu oynaklıklar ortadan kalkacağı için vergi eski seviyesine gelecek. Zaman zaman ÖTV'nin indirilmesi talep edilirdi, Maliye Bakanı olarak 'kalıcı ve doğru çözüm olmadığını' söyledim, yine aynı fikirdeyim. Eşel mobil sistemi farklı, her iki yönde de gelişmelere bağlı olarak çalışıyor. Kalıcı vergi indirimi, kalıcı gelir kaybına neden olur. Ayrıca, petrol ve kurdaki değişimler karşısında etkisiz hale de gelebilir. Eşel mobil sistemi ise belirli koridor dahilinde aşağı yukarı çalıştığı için gelirlerde önemli kayıptan bahsedilemez." değerlendirmesinde bulundu.

Enflasyon arttıkça bütçenin gider tarafındaki personel maaşı ve kamu yatırımları gibi harcamaların da nominal arttığına dikkati çeken Ağbal, "Gelecek günlerde ham petrol fiyatları artmış, kurda gelişme olmuş olsa bile akaryakıt fiyatları değişmeyeceği için buradan gelebilecek enflasyonu önlemiş olduk. Önlediğimiz enflasyon kadar aslında harcama artışından da kurtulduk. Bu sistem, bütçenin harcama tarafında kalıcı şekilde oluşabilecek gider artışlarının da gelecek süreçte önüne geçmiş oldu. Dolayısıyla bütçe üzerindeki bu düzenlemenin net etkisinin pozitif olduğunu düşünüyorum. Aslında, bütçe dengesinde ortaya çıkabilecek kalıcı bozulmanın da önüne geçtik." dedi.

**"Fiyat artışı olduğu anda devreye girecek"

Ağbal, bugün itibarıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) ilan edilen çıkış fiyatlarını baz aldıklarını belirterek, şunları kaydetti:**

"Bugünden itibaren vergisiz satış fiyatlarında önümüzdeki günlerde yukarı yönlü hareket olursa o zaman bu sistem devreye girecek. EPDK'nin akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde bir sistemi var. Bu sistem uluslararası petrol fiyatları ve kurdaki değişime duyarlı. Bu sistemin formülleri belli. Her şey sabitken 17 Mayıs'tan yani bugünden itibaren bu formül çalışacak. Bu formül içinde vergisiz satış fiyatı yukarıya giderse, aynı oranda vergi aşağı gelecek. Vergisiz satış fiyatı aşağı gelirse vergi aynı oranda yukarıya gidecek. Bugün bir başlangıç günü. EPDK'nin pompa satış fiyatlarında belirlediği eşiklere gelindiğinde, o anda bu sistem devreye girecek. Fiyat gelişmeleri ve vergi koridoru dahilinde bu sistem kendiliğinden otomatik işleyecek. Örneğin, gelecek hafta bir fiyat ayarlaması ihtiyacı olursa, üreticiler formüle bağlı olarak fiyatta artış yapacak ama eş zamanlı olarak vergi aşağı geleceği için pompa fiyatlarında artış olmayacak."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 77 yorum
Tamam bundan fazla girmeyecek, bundan sonra sadece ileri geri hareket edecek keyif almaya bakın demek istiyor.
milletle dalga geçenle, millet çok güzel dalga geçecek...
super cevap
tam manasıyla çok doğru anlatmışsın
Benim anladığım zam olmayacak ama şu an en yüksek seviyede bunun altına da inmeyecek yani vatandaş a bi faydası yok ama petrol devlerini koruma amaclı
@turhanbeyhan ya ne sandın vatandaşımı koruyup kollayacaklardı?tabiki petrol şirketlerini korumak için.yoksa benzin 4 tl.iken yaparlardı bunu.eğer maksat vatandaşı korumak olsaydı.
Petrol devleri ile alakası nedir anlayamadım adamlar yine oluşturdukları fiyattan satıyor, burada devlet vergisinden feragat ediyor
secıme kadar tabı
Keşke benzin 4 tl iken yapilsaydi bu iş artık çok geç
seçime kadar mı
hımm demek akaryakıtın pompa fiyatına üst sınır koydunuz yoksa yakın zamanda seçim mi var?
6.20 kuruş oldu bu neyin kafası..edecekleri kadar ettiler zaten
VATANDAŞI DOLAYLI YOLDAN ÖPMEK FARK ETTİRMEDEN TİPİK AKP İŞTE NEREDEYDİNİZ 16.YILDAN BERİ
akaryakıtın fiatları benzin 4.00..mazot 3.50 lpg 2.00 olmadıktan sonra hiç bir işlem mantıklı değildir.komple vatandaşa giren bir kazıktır.
seçime kadar bukadarcik zamla yetinelim:) sonra toptan gelecek acısı....
yani diyorsunuzki benzin artık 6.20tl mazot 5.70tl sabit indirim beklemeyin istediğiniz fiyata çıkartıp sabitlediniz millete geçmiş olsun
ya araçtan vergileri kaldırın ya da yakıttan boş laf yapmayın
yani kelime oyunlari ile gecirmeye devam
bu fiyatlarda sabitliyorsan yandı gülüm keten helva.mazotu 4 benzini 5 e bari çek sonra sabitle fiyatı
allah icin yeni bisey yapmayin heryaptiginiz sey bize kazik olarak döndü 16 yilda herseyi elinize yüzünüze bulastirdiniz
gramajımı azaltılacak ben inanmadım açıkçası
Vatandaşın aklı ile oynamayın şu anda benzini 6 liranın üzerinde alıyor muyuz almıyor muyuz?
SECIM YATITIMI 14 YILDIR NEDEN YAPMADINIZ DEMEYECEKMI BU MILLET SIZ SANIRIM MIETI KOYUN GIBI GORUYORSUNUZ
@00yigit koyun değil miydi
BENZIN OLMUS 6.20 OLAN GIRMIŞ MİLLETE ZAM OLSA NE OLUR OLMASA
a a maliye bakanımız varmış, daha bir hafta evvel akaryakıtta ötv indirimi yapamayız dememişmiydi ????
kandırın bakalım makarnacıları
MİLLETİN AKLI İLE ALAY EDİYORLAR.DEDİĞİ ŞU.SEÇİMLERE KADAR GELEN ZAMLARI DEVLET KASASINDAN KARŞILAYACAĞIZ.BÖYLECE GELİR AÇIĞINI ARTIRACAĞIZ.SEÇİMDEN SONRA GÖRÜŞÜRÜZ.
Milletle resmen alay ediyorlar
A Haberi izlerken bir yandan da önümdeki çerezleri yiyip çayımı içiyordum.Derken ekrandaın sağ köşesinde son dakika yazan bir haber belirdi.Haberde ''Ramazan bitene kadar iftar sürelerinin hükümet tarafından sabitlenmiş olup artış olduğunda sahur vaktinden kesilecek'' yazıyordu. Birden elimdeki çayı döktüm.Artık seçimi kazanmak için yapmadıkları bir bu kaldı.
Hışımla Traşa kadar Soktuk Ama Sonunda Dibini bulduk Seçim dolayısıyla Sabit kalıp İleri geri yapmayacağız Bize vermeye devam edin Çırpınmadan Tadını çıkarın mı dersiniz!!!
5,00 iken veya 4,00 iken neden yapılmadı isteyince oluyor
Benzin fiyatı 6.25 tl olmuş. Bundan sonra vergiden düşüp zam yapmayacaklarmış. Seçim nelere kadir. Hem bu saatten sonra Dünyada petrol düşmeye başlayacak demekki bu uyanıklar düşerkende sabit bırakacaklar.
Tabii seçim yaklaşıyor
yani akaryakıt fiyatlarını bu seviyede sabitledik diyorsunuz.
mazot 5.5 sabit öylemi 24 haziranda görüşürüz
bitirdiniz artık son delikte yiz başka delik kalmadı. abbas yolcudur kimse durduramaz artık
Millet mal değil artık yemiyor arkadaş. Eski tip seçim öncesi hilelerden vazgeçin artık ayıp ya
acilen mazot 3 benzin 4 tl olmalı Tüm suriyeliler sınırdışı edilmeli yolsuzlugun üzerine gidilip israf yokedilmeli çifti desteklenip üretim kolaylastirilmali teknik meslek liseler arttirilmali sanayii güçlendirilmeli bak o zaman ekonomi nasıl duzeliyor
Kesin her gün bir zam var... Söylemeyi utandılar açıklamayı kaldırdılar olmadı. Delikanlı olun da maaşları ayarlayın (makası daraltın) ve ondan sonra maaşlara da eşel mobil sistemi getirin. Erbakan da bunu savunda ama...
16 yıl bu ülkeyi kim yönetiyordu
peki akaryakit fiyatindaki artis otv oranindan fazla oldugunda, yani alacak otv kalmadiginda ne olacak. zira kurun ve petrolun bu hareketi ile cok surmez. 6 ay sonra akaryakittaki otv orani sifir olur. peki ya sonra
Demkki neymiş istedimmi dur deme biliyormuş hükumet
Neticede biz zenci değiliz bizimki bu kadar bundan sonrasına seçimden sonra bakacaz diyor.
aaaaa biz cok alismistik secimde bizde size sabitlicez... )))))
yani bu ötv saray hanedan örtülü ödenekten yandaş iş adamlarındanmı karşuılanacak bir ay sonra seçim bitince katmerli dayayacaksınız diyorum artık çok geç 16 senede yapılmayanlar 1 aydamı yapılacak onu geçin bu sefer artık TAMAM diyoruz
Diğer Haberler