Altın fiyatları artacak mı?

2011 yılında yatırımcıların en gözde yatırım aracı yine emtia piyasası gibi duruyor. Bunun da başında tabi ki altın geliyor. İşte altınla oynayan devlerin 2011 tahmini!

Altın fiyatları artacak mı?

Yeni bir yıla girdik girmesine fakat yatırımcı bir türlü önünü göremiyor. Bir taraftan ülkelerin borç sorunu diğer taraftan kur savaşları, işsizlik, düşük faiz, kurtarma paketleri ve şeffaflıktan uzak yanıltıcı açıklamalar...

Bunların hepsi 2011'in zorlu geçeceğinin bir göstergesi olarak karşımızda duruyor. Asıl sorun bu zorlu yolda yatırımcının nasıl kâr edeceği(edebileceği)!

Engellerle dolu bu rotada yatırımcısına göz kırpan yine emtia piyasası gibi duruyor. Bunun da başında tabi ki altın geliyor. Hakkında çok dedikodu çıktı; 'fiyatta balon oluştu' denildi, 'yukarı trend hareketi desteksiz' denildi. Fakat gelinen noktada altın yatırımcısını üzmedi. 2010'da yerli yatırımcı külçe altın yatırımdan reel olarak yüzde 20'ye yakın kazanç sağladı. Uluslararası piyasada ise 2009'un sonlarında 1090 dolar seviyelerinde bulunan altın bin 400 doların üzerine çıkarken, 2010 süresince, rekor üstüne rekor kırdı. İşte bu dönemde, ülkeler 1988'den bu yana ilk kez net alıcı konumunda oldu ve bazı kaynaklara göre Rusya'nın altın alımı 135 tona ulaştı. Yani talep yoğun bir yıl geride kaldı.

Şimdilerde ise kâr realizasyonuyla temkinli seyreden altının ons fiyatı bin 380 dolar seviyelerinde bulunuyor. Yeni yılla birlikte bin 350'li seviyelere doğru bir çekilmeye de geçen günlerde şahit olduk.

YIL SONU HEDEFİ
Peki altında geçen yıl görülen bu performans bu yıl tekrarlanacak mı ya da yatırımcı açısından cazibesini koruyabilecek mi? Bu yılın ilk altı ayında ya da yıl sonunda altın hangi seviyelere ulaşacak? Konuyla ilgili bir çok kuruluş 2010 yılı sonlarına doğru rapor yayınladı ve tahminlerini sıraladı. Bu tahminler de genelde 1.400-1.600 dolar bandında oldu. Yani genel anlamda altın açısından iyimser bir tablo karşımızda duruyor.

Son araştırma raporu ise Londra merkezli GFMS'den geldi. GFMS, küresel altın, gümüş, platin ve paladyum pazarları araştırma konusunda uzmanlaşmış, değerli metallerle ilgili danışmanlık yapan dünyanın önde gelen şirketlerinde biri. Avustralya, Hindistan, Çin, Fransa, İspanya ve Rusya gibi ülkelerde ise temsilcilikleri bulunuyor.

Söz konusu firmanın öngörüsüne göre altın bu yıl yatırımcısına yüzde 20'ye varan kazanç kapısı sunuyor. Buna göre, altın vadeli işlemlerde yılın ilk yarısında bin 500 dolara kadar yükselecek. Kârlar kısa süreli realize edilse bile bu yükseliş 2011 sonuna hatta 2012 başlarına kadar sürecek. Bu yılın sonunda ise altın ons fiyatının bin 600 dolara ulaşabileceği tahmin ediliyor.

İLK 15 GÜN ALTINA YARAMADI
Yılbaşından bu yana altın vadeli işlemlerde yüzde 2.5 değer kaybetti. Bunda portföylerin tekrar gözden geçirilmesi ve ABD ekonomisine ilişkin açıklanan verilerin olumlu algılanması, kaygıların azalması ve sonrasında doların güç kazanması etkili oldu.

TALEP NEDEN ARTACAK?
Söz konusu danışmanlık şirketi bu artışta, düşük faiz oranlarının, Avrupa ülkelerinin, ABD'nin ve Japonya'nın yüksek borçluluk düzeyinin, Amerika'daki niceliksel iyileştirme kararlarının dolara yansımalarının etkili olacağına işaret ediyor. Ayrıca daha dün Sıfırcı Hocalar ABD'yi yüksek borç yüzünden uyardı.

Evet Portekiz, İspanya ve İtalya’nın tahvil ihraçları görece ortamı biraz sakinleştirdi. Fakat, borç krizinin derinleşme olasılığının hâlâ gündemdeki yerini koruyor olması risk iştahını azaltıyor. Bu da değerli metallere olan talebi önümüzdeki günlerde artıracak gibi duruyor.

Öte yandan, doların değer kaybetmesi de altın fiyatlarındaki yükseliş destekleyebilecek. Her ne kadar AB dünyanın en sorunlu bölgesi gibi dursa da ABD’deki yüksek işsizlik oranı ve toparlanmanın yavaş olması yatırımcıların kafasını karıştırıyor.Diğer yandan ABD'nin hızlı bir faiz artırım hamlesi altın yatırımcısını üzebilir.

1.690 DOLAR
Goldman Sachs da 2011'in sonunda altının bin 690 dolara ulaşacağını ve artışın daha da süreceğini öngörüyor. Goldman'a göre 2012'de altının ons fiyatı bin 750 dolara ulaşarak zirve yapacak.

REKORA DEVAM
PricewaterhouseCoopers (PwC) tarafından hazırlanan ''2010 Global Gold Price Survey Report-Küresel Altın Fiyatı Araştırma Raporu''na göre ise 2011 yılında da altında rekor fiyatlar devam edecek. Dünyada altın madenciliği şirketlerinin yaklaşık yüzde 75'i altın fiyatlarının 2011'in dördüncü çeyreğine kadar artmaya devam edeceğini, fiyatın da bin 400 ve 3 bin dolar arasında olabileceğini tahmin ediyor.

Rapora göre, altın üreticilerinin yüzde 82'si de üretim seviyelerinin artmasını bekliyor. Raporda, özellikle Amerikan Doları ve Euro gibi baskı gören para birimleri ile ilgili endişelerin altın fiyatlarının yükselmesine etki etkilediğine işaret edildi.

Büyük bütçe açıkları ve artan borç seviyesinin geleneksel olarak güçlü küresel para birimleri üzerinde baskı yarattığının altı çizilen raporda, ''Sonuç olarak giderek güç kaybeden dövizleri tutmak yerine, artan sayıda ülke altın almaya devam edebilir" yorumu yapıldı.

5 BİN DOLAR İDDİASI!
Bazı analistler 1980 yılında 850 dolar olan altının ons fiyatının bugünkü değerinin 2000-2500 dolar arasında olması gerektiğini savunuyor. Bundan farklı düşünenler ise şu andaki ekonomik görünümün 30 yıl öncesine kıyasla çok daha büyük olduğunu belirterek altın fiyatının 5 bin dolar olması gerektiğini ifade ediyor.

İŞTE DİKKATE ALINMASI GEREKEN ALTIN TAHMİNLERİ: (Dolar/ONS)

KURUM-ŞAHIS 2011 2012
Morgan Stanley (1.315-1.512 arası)
Goldman Sachs 1.690 1.750
Societe Generale 1.485 -
BNP Paribas 1.500 1.600
Barclays Capital 1.490 1.300
Bank of America- - -
Merrill Lynch 1.425 -
Canadian Imperial Bank of - -
Commerce (CIBC) 1.600 1.700
Scotia Capital\* 1.500 1.700
UBS (Ortalama Tahmin) 1.400 1.250
Citigroup(Kısa ve Orta Vadede) 1.450 -
Deutsche Bank 1.450 -
Avusturyalı Erste Bank - 2.300
Londra Külçe Piyasası
Birliği (LBMA) 1.457 -
UniCredit SpA 1.400 1.600
Jeffrey Nichols\*\*(Orta Vadede) (2000-3000 arası)
PricewaterhouseCoopers (1.400-3.000 arası)
\*Londra Külçe Piyasası Birliği'ne üye kuruluş. \*\*Amerikan Kıymetli Madenler Müşavirler Müdürü.
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
altından bıktım yavıııııı
bu tahminler birazda hedef şaşırtma gibi görünüyor,mücevher ve degerli taş işiyle ugraşan büyük firmaların bir oyunu
boşa koydum dolmuyor altına koydum olmuyor
millet elindeki altını boşaltmak için mecburen haber çıkarıyorlar.fonların elinde şişti tabi verecek kimsede yok yerinde saymaya hatta gerilemeye başlayınca bolca altın haberi duyarız artık.
Bana göre de öyle oyunlar oynanıyor gibi. Aslında mücevherle ilgili değilde. Altın stokçularının ellerindekileri bu yüksek fiyata eritebilmek için oynadıkları basit bir oyun gibi. Ellerindeki altınları piyasada eritince doğal olarak piyasaya sıcak para girmiş olacak ve piyasa normalleşmeye doğru gidecektir. ve doğal olarak altında düşüşler meydana gelecektir. Tabi işin başka bir boyutu da var. İflas eden ülkeler avrupada patlak verecek ( ekonomik anlamda ) ülkeler, savaş çıkaracak ülkeler vs. de altın fiyatlarının doğal olarak yükselmesine sebep oluyor tabi ki.
benim altın fiyatları ile ilgili pek fikrim yok genç bir kardeşiniz olarak yeni yatırım yapmaya başladım ve 2010 yılı haziran ayında tanesi 102 liradan 50 adet çeyrek ltın aldım ve şu an çeyrek altın 115-120tl arasında oynuyor.birde altının 10 yıllık yükseliş grafiğine baktım cidden hiçbirzaman yatırımcıyı üzmemiş.bu konularda uzman değilim ama altına devam diyorum.
ya bencede tahminler cok korkutucu,hedef şaşırtıcı ama yapıcak birşey yok... Başa gelen cekilir
Goldman Sachs neden bu kadar yuksek seviye goruyor merak konusu!! Piyasalarin cok onemli buyuk bir oyuncusu olmasi, acaba altin pozisyonlari oldukca fazlami sorusunu akla getiriyor. Her ne olursa olsun, kesin olan tek bir sey var. O'da kucuk yatirimcilarin canini fena halde yakacaklar.
aldanmayın arkadaişlar temkinli olun
Sizmi göstereceksiniz yatrımcılara yönünü size uyan batar resmen mynetin finans sayfasımı yol göstercek ????? milleti kandırmaktan başka işiniz yok 70 liradan beridir altın yükselecekmi deyip millete yüklüceksiniz patronunuz kim goldman mı
inanmayın beyler bu almanya,israil vede abd oyunudur.çünkü dünyanın ençok altın işleyen ve satan ülkeleri bunlardır.12 eylülün bile altın için yapıldığı (abd kendisine düzenlemiştir)ortadadır.....lütfen dikkatli olun....
Unutmayınki kriz öncesinde bu şirketler güllük gülistanlık bir ortam sunuyorlardı.
altın son 3 yılda hep %30 artmış hiç azalmamış korkmayın en az % 5,%30 artar
Diğer Haberler