Anadolu Efes, İstanbul'daki fabrikayı kapatıyor

Anadolu Efes, İstanbul Merter’de bulunan fabrikasının üretim faaliyetlerini 22 Mayıs'ta durdurma kararı aldığını açıkladı.

Anadolu Efes, İstanbul'daki fabrikayı kapatıyor

Anadolu Efes, Merter'deki fabrikasının üretim faaliyetlerini 22 Mayıs'ta durduruyor. Şirket buradaki faaliyetlerini Adana, Ankara ve İzmir'e kaydıracak

Şirket tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamaya göre, kararın kentleşme sonucu şehir merkezinde kalan bir fabrikanın şehir ve bölge halkı üzerindeki çevresel ve lojistik etkileri göz önünde bulundurularak alındığı belirtildi.

Tahmini tazminat 14 milyon TL

Anadolu Efes, tüm çalışanlarının işi bırakması durumunda 14 milyon lira tazminat ödeyecek.

Fabrika, Anadolu Efes'in üretimi içerisinde toplam yüzde 15'lik paya sahip.

Açıklamada şöyle denildi:

"Şirketimizin çevresel, ekonomik, toplumsal sürdürülebilirlik stratejisi ve üretim verimliliği programı çerçevesinde, İstanbul Merter'de bulunan fabrikamızın üretim faaliyetlerinin durdurulması ve söz konusu üretimin diğer fabrikalarımıza kaydırılmasına ilişkin açıklama Durdurulan/İmkansız Hale Gelen Faaliyetler Hakkında Bilgi İstanbul Merter fabrikamızdaki üretim faaliyetleri şirketimizin çevresel, ekonomik, toplumsal sürdürülebilirlik stratejisi ve üretim verimliliği programı çerçevesinde, İstanbul Merter'de bulunan fabrikamızın üretim faaliyetlerini 22 Mayıs 2017 tarihi itibarıyla durdurarak Adana, Ankara ve İzmir'de bulunan diğer tesislerine kaydırma kararı alınmıştır. Bu karar kentleşme sonucu şehir merkezinde kalan bir fabrikanın şehir ve bölge halkı üzerindeki çevresel ve lojistik etkileri göz önünde bulundurularak alınmıştır.

Toplam kapasite içerisinde yüzde 15 paya sahip olan İstanbul fabrikamızın üretiminin kaydırılması ile kapasite kullanım oranımızın artması hedeflenmektedir. Fabrikamızın bulunduğu alan ile ilgili değerlendirmelerimiz devam etmektedir.

İnsan kaynağımız ile ilgili planımız değerlendirme aşamasında olup, İstanbul fabrikasındaki çalışanlarımızın öncelikli olarak diğer lokasyonlarımızda bulunan açık pozisyonlara kaydırılması sürecini hassasiyetle yürüteceğiz. Yeterli ve uygun açık pozisyon olmaması ya da çalışanlarımızın tercih etmesi durumunda işten ayrılacak çalışanlarımızın tüm hukuki ve özlük hakları yasalar çerçevesinde korunacaktır.

Diğer lokasyonlarımıza kaydırılacak ve işten ayrılacak çalışan sayılarımız net olmamakla birlikte, Merter fabrikamızda görevli tüm çalışanlarımız için tahmini kıdem ve ihbar tazminatları toplamı 14 milyon TL'dir.

Fabrikamızın yakın bir zamanda tekrar üretime başlaması öngörülmemektedir.

Anadolu Efes Türkiye bira sektörünün lideri olarak üretim operasyonlarına ve sürdürülebilir verimli büyümesine Adana, Ankara ve İzmir'deki 3 bira, Afyon ve Konya/Çumra'daki 2 malt fabrikası ile Bilecik/Pazaryeri'ndeki şerbetçiotu işleme tesisiyle kesintisiz olarak devam edecektir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 33 yorum
şehrin göbeğinde fabrika olmaz artık chp devri değilki ülke yerinde saysın gelişiyor her yer
@extrabilenadam Sen bi CHP devrini araştır, belki o cahil kafa gelişim nedir görmüş olur.
@karayel0078 bayrak ipi yapmış ve övünmüşler... hahahahaaaa... senin kafa gelişmişse, sen de gemi halatı yaparsın artık... gzekalı. bir de cahil demiş adama...
@extrabilenadam laf olsun torba dolsun ne kadar boş adamlarsınız, fabrika kapanıyor, bina dikilecek buna sevinmek ancak size yakışır.
@akyolf son 15 yılda 58 milyar dolara özelleştirilen fabrika banka ve kurumlar cumhuriyetin ilk on beş yılında yapıldı bu bilgiler devlete ait özelleştirme idaresinin resmi sitesinde çok fazla olduğu için yazamadım
darısı diğer içki fabrikalarının başına
@bayroy tamam da o zaman birayı ithal ederiz.Giden para miktarı daha fazla üstelik çalışanlarda var.Bu kadar duygusal bakma olaya.
Yeni rezidans projeleri dağ taş bina
kaçak sigara kaçak içki kaçak et kaçak akaryakıt kaçak gıda ulan ülkede kaçak olmayan ürün yok evet ekonomi süper herşey yolunda falan filan cart curt
Hem ülkenin, Hem de insanların kanını kuruttunuz, ciğerleri çürüttünüz. yürekleri yaktınız. Beter olun. Siz ve sizin gibi Kötülüklerin analarının Kökü Kurusun.. (Gerçek Analardan Özür Dileyerek)..
iyi olmuş, kapansn, bize fabrika falan lazım değil, camiler ve medreseler yapılsın, üretime ihtiyacımız yok bizim.
İnsanların ve Ülkenin kanını kuruttunuz. Ciğerleri dağladınız. Yürekleri yaktınız. Yuvalar yıktınız. Beter olun.. Allah sizin gibi, tüm "kötülüklerin analarının" Kökünü kurutsun inşallah. (Gerçek Analardan Özür Dileyerek)
Merterdeki fabrikanının alanı çok değerli yakında Konut projesinin reklamlarını görmeye başlarsınız.
ulan fabrika şehir merkezine ne kadar yakın olursa lojistiğe o kadar az verilir .kar artar , sen şuna eskisi kadar alkol satamıyoruz desenize .niye kapatıyorlar fabrikayı .. her halta karışır oldular .. çevresel ve lojistik etkileriymiş ... adamlar sit arazilerini müteahitlere ceplerini doldurmak için peşkeş çekiyorlar . bunlar gelmiş şehir merkezinde fabrika olmazmış diyor . sanki çevreyi kirletiyor da . her geçen zaman kentleşme artıyor merkezin dışına taşıyor da , bir fabrikayı saman altı sebeplerden kapatıp böyle saçma şeyler öne sürerek kimi kandırıyorsunuz
@estimates tamamda sana ne hacı. adam diyorki dükkan benim kaatıyorum... net..
@mehmet_mef69 keyfine kapatmıyor lan hıyr , alkol eskisi gibi tüketilmiyor bunu kafanız almıyormu lan . eskisi gibi satamıyorlar durduk yere şehir merkezine yakın araziyi niye kapatsın . sananeymiş ulan milli değerlerimiz birer birer ölüyor sende kalkmış sanane diyorsun . sen ve siz busunuz işte araştırmayan analiz etmeyen sorgulamayan herşey spontane böyle gelmiş böyle giden felsefesini benimseyen kendini vatandaş sanan insan müsveddeleri .
Acilen tineri bırakman gerek
PESKÜVİT YESİNLER
kapansın yazmış çok dindar insanlar orada kaç yüz kişi çalışıyor haberiniz varmı sizin, o kapansın bu kapansın eee işsizlik ne olucak buradan evine ekmek götüren insanlar ne olucak ben size söyliyim çoğu işsizler ordusuna katılıcak..
al sana yeni işsizler. ekonomi süper gidiyor.
he canım ülkede kriz yok... ülke güllük gülüstanlık... yawww bırakın masal anlatmayı... o kadar insanın ekmek kapısı kapanıyor... binlerce kişi işsiz kalacak... aileler ne olacak... bu iş nereye gidiyor... milleti düşünen yok...
maalesef ülkemizde derin bir ekonomik kriz var sadece efesle ilgili değil İstanbulda zataen işletmeler can çekişiyor çalışan işletmelerin kazanç sagladıgına kimse inanmaz sanayi bütün ülkemizde imdat batıyoruz çıglıgı atıyor duyan yok
şehirlerin genişlemesi sonucu bu duruma düşen pek çok fabrika kapandı..artık hangi şehir nerede bitiyor, öteki nerede başlıyor, anlamak mümkün değil..eskiden maltepe-kartalı geçti mi ist. biter zifiri karanlık başlardı..taaa gebzeye kadar ortalık simsiyahtı..gebze yi 10 dakikada geçti mi, izmite kadar yine zifiri karanlıktı...izmitte askerdim , oradan biliyorum...şimdi neredeyse izmitten ist.a kadar her yer ışıl ışıl..
alkole para mı yetiyo millet kaçak içiyo
fabrika nolacak yol yapın kaldırım mühendisi yetişiyor bolca..
zinhar çok günah, alkolden alınan vergiyle diyanet çalışanları maaş almayı haketmiyorlar
eyogonomi eyiy gidiy.
meyhaneci tayfasının içtiği biralarla 5 milyon tl ye rezidans yapar.
Yerine kesin inşaat yapılacaktır.... Çevre ve çalışanların kaderi onların umurunda değildir.
evet %80 vergi aldığı bir fabrika kapanıyor sevinsin cumhurbaşkanı
Ne oldu biracılar namazamı başladı yoksa umreye haccamı gidiyorlarda tüketim azaldı.Bence Yunan oyunu Efesi sahadan silince Pınar Karşıyaka olayına dönmüş.
kapatınkapatın dunya nasılacsak dıye ugrasır bızım enayıler hangısını kapatsakdıye sıraya gırerler..allahın tembellerı
Arsası ile 3 fabrika kurulur
Diğer Haberler