Ankara-İstanbul arası seyahat 4 saate düşecek

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Ankara ile İstanbul arasındaki ulaşım süresini yaklaşık 30 dakika kısaltacak Doğançay Ripajı'nın 2020 yılı sonunda bitirilerek işletmeye alınmasının planlandığını açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Ankara-İstanbul hattında yüksek hızlı tren (YHT) ile ulaşım süresini kısaltacak Doğançay ripajında ilk aşamanın gelecek yıl sonunda hizmete gireceğini, tünelin tüm aşamaları tamamlandığında iki kent arasındaki seyahat süresinin 4 saate düşeceğini bildirdi.

Bakan Turhan, AA muhabirine, YHT işletmeciliğiyle başlatılan kombine taşımacılık sayesinde 13 il ve Türkiye nüfusunun yüzde 42'sinin konforlu ve hızlı ulaşımdan faydalandığını söyledi.

Bugüne kadar 52 milyonu aşkın yolcuyu ağırlayan söz konusu trenlerle seyahat eden yolcularda memnuniyet oranının yüzde 98 olduğunu belirten Turhan, YHT işletmeciliğinin toplam 1213 kilometrelik ağda, günde 22 bin ile 25 bin arasında değişen yolcuya hizmet verdiğini dile getirdi.

Turhan, 2009'da Ankara-Eskişehir hattıyla başlayan YHT işletmeciliğinin 2011'de Ankara-Konya, 2013'te Eskişehir-Konya ve 2014'te Eskişehir-İstanbul ile Konya-İstanbul hatlarıyla devam ettiğini hatırlatarak, bu hizmetlerin 19 YHT setiyle gerçekleştirildiğini, Siemens'e sipariş edilen 12 tren setinden de ilkinin teslimatının yapıldığını ve gelecek yıl hizmet vermeye başlayacağını aktardı.

5 VİYADÜĞÜN YAPIMI TAMAMLANDI

Her ay bir set olmak üzere teslimatı yapılacak trenlerin hizmete girmesiyle YHT'lerle taşınan yolcu sayısının daha da artacağını vurgulayan Turhan, Ankara-İstanbul YHT Projesi kapsamında Sakarya'nın Sapanca-Geyve hattında inşa çalışmaları devam eden Doğançay ripajında yapım çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

Turhan, projeye ilişkin şu bilgileri verdi:

"YHT ile Ankara-İstanbul hattındaki ulaşımı yaklaşık 30 dakika kısaltacak Doğançay ripajı 3 aşamadan oluşuyor. Uzunluğu 14 kilometre olan ripajın ilk aşamasının 2020 sonunda bitirilerek işletmeye alınması planlanıyor. Böylece Ankara ile İstanbul arasındaki seyahat süresinin, 10 dakika kısalması hedefleniyor. Tünelin tüm aşamaları hizmete girdiğinde iki şehir arasında YHT ile seyahat süresi 4,5 saatten 4 saate düşecek."

Gidiş-geliş uzunluğu 28 kilometre olan ripajda 2 menfez, 8 alt ve üst geçit bulunduğunu ifade eden Turhan, projenin birinci kesiminde tünellerin kazı ve kaplaması ile ana hat ve konvansiyonel bağlantısındaki 5 viyadüğün yapımının tamamlandığını söyledi.

Turhan, üstyapı, elektrifikasyon, sinyalizasyon ve telekomünikasyon çalışmalarında da yüzde 15 ilerleme kaydedildiğini bildirdi.

KAYNAK:AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 47 yorum
Bence yeter artık bukadar yol tünel sonunda ucu bize dokunuyor.. biz korkar olduk siz iyi bir şey yapıyoruz deyince.
beyinle alakalı sende olmayınca böyle düşünürsün. geniş düşünmeye çalış
@acar7667 76 doğumlu zonguldaklı arkadaş,ülkede üretim tüketimden düşük, yani üretemiyorsan tüketmiceksin.yani kendi üretmediğin aracına kendin üretmediğin yakıtı koyup yine kendin üretmedipin bütümlü sıcak karışımdan yapılan asfalt yoldan gidince geniş düşünmüş olmuyorsun.hizmete kimse karşı değil lakin hizmetler planlı programlı ihtiyaca göre ve vatandaşı maddi olarak üzmeyecek şekilde yapılmalı devletçi olmak böyle birşey yeterince dar düşünerek bunları yazabildim
4 saatte gidecez derken 4 katı fazla para alacaklar kesin. Deli dumrul misali herkes bir köşeyi tutmuş ülkede haraca bağlamış gelsin garanti para
otoyol paralarıni hükümet şöyle hesaplıyor istanbuldan Ankaraya taksimetre kac para yazar yarisini ben ödüyorum müteahhide kalan yarısını da otoyol ücreti olarak sen öde.
Artık yolun kısalmasına sevinemez olduk, çünki allah bilir kaç paraya geçeceğiz... Devlet yaptığı hizmeti devamlı para ile satmaya başladı.. Parası olan ancak bu yollardan geçecek.. Keşke sevinebilseydik bu yola...
@alanya.antalya Yandaş mütaahitlere köprü, hastane ve havaalanında yaptıkları gibi geçiş ve yolcu garantili yaptırırlarsa yine olan vatandaşa olacak. Çünkü bunlar milletin hayrına bir iş yapmazlar..
Bi bitiremediniz şu tüneli. Sözde 3 saatte gidilicekti.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler